Blažka in Miha Slatinšek, ki sta se poročila pred kratkim, sta nam zaupala, da sta na svoji poroki gostila 50 svatov, za poročno slavje pa sta odštela nekaj več kot 10 tisoč evrov. "Povabila sva samo najožje svate, družino in prijatelje." Svojo poroko sta opisala kot sanjski dan, saj sta jo organizirala po lastnih željah. "Pri nekaterih stvareh nisva varčevala, kot so rože, prstani, obleka, saj so to stvari, ki ostanejo za vedno, tudi na fotografijah. Želela sva, da bi bila najina poroka zelo osebna, s svojo noto in zato sva veliko stvari naredila kar sama, na primer jedilne liste in ročno napisana vabila."
K nepozabnemu poročnemu dnevu mladega para svoje predloge in izkušnje prispevata tudi načrtovalca porok. Ob našem obisku je pogovor tekel prav o prostoru, kjer se bo odvijalo poročno slavje. Namesto klasičnega kosila v gostilni, ki je najbolj pogosta izbira mladoporočencev, sta se odločila za vrtni šotor, kamor bo povabljenih približno 100 svatov. "Predlagam nekje 250 do 350 kvadratnih metrov, da bo dovolj za plesišče, bend, hrano in za vse ostalo, kar se potrebuje," je razložil organizator Tomaš Slapar. V šotoru naj bi poročno vzdušje pričarale predvsem stropne in stranske zavese, par pa se lahko odloči za cenejšo talno oblogo ali nekoliko dražji lakiran pod. "Prišla sva, ker si želiva nekaj drugačnega. V našem kraju še nihče ni imel šotora, vse je bilo klasično in v gostilni," je svojo odločitev za poročno slavje v šotoru argumentiral bodoči ženin, nevesta pa je dodala, da si želi, da njun šotor daje vtis pravljično bele poroke.
Na poroko še čakata
Poroka pa ne pomeni zgolj formalnosti, ki jo prinaša sklenitev zakonske zveze. "Če bi nama šlo zgolj za podpis in priimek, bi to naredila, ampak midva zagovarjava najin dan, ki bo drugačen," sta nam povedala Anita Satler in Elvis Huremovič. Zaročena sta 4 leta, načrt njune sanjske poroke pa že krasi steno v najemniškem stanovanju. "Prioriteta je hčerka," sta poudarila ob našem pogovoru in dodala, da si sanjske poroke zaradi finančnih skrbi trenutno ne moreta privoščiti. Kljub temu pa ostajata optimistična, kar dokazuje tudi jasna vizija popolne poroke.
Vedno več porok tudi v Sloveniji
V letu 2011 je po navedbah Statističnega urada Republike Slovenije zakonsko zvezo sklenilo 6.671 parov in čeprav je število porok pred približno tremi leti nekoliko upadlo, se danes številka počasi zvišuje. Zvišuje pa se tudi povprečna starost ženina in neveste. Moški so ob sklenitvi zakonske zveze stari 34 let, ženske pa nekoliko več kot 31 let. Največ porok se odvija v pomladno-poletnih mesecih, med katerimi prednjači mesec maj. Leta 2011 je bilo na ta priljubljen pomladni mesec v Sloveniji sklenjenih 984 zakonskih zvez, navaja Statistični urad Republike Slovenije, največji stres ženinu in nevesti pa predstavlja finančni vložek. Povprečna slovenska poroka je v preteklem letu po navedbah poročnih agencij stala vsaj 5 tisoč evrov, znesek pa se je ob lastnih željah in različnih detajlih običajno dvignil tudi nekoliko čez 10 tisoč evrov, kar je odvisno od samega števila svatov in drugih organizacijskih zahtev.
Spremljajte nas na Facebooku
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV