Zadovoljna.si
poroka, ženin in nevesta

Sanjska poroka 2013

Poroke po svetu

M.K.
01. 03. 2013 14.52
1

Poroka je eden ključnih mejnikov v življenju marsikaterega para. Za nekatere je le nepomemben obred, ki ga narekuje tradicija, spet drugi si življenja v dvoje brez poroke sploh ne morejo predstavljati. Sklenitev zakonske zveze po svetu spremljajo številni bolj ali manj nenavadni običaji, katerih korenine gre običajno iskati v zgodovini ali religiji. Nekateri med njimi so v sicer delno prirejeni obliki znani tudi pri nas, kar je le še en dokaz več, kako majhen je v bistvu ta naš svet.

Pakistanski ženin mora paziti, da ne ostane brez čevljev.
Pakistanski ženin mora paziti, da ne ostane brez čevljev.FOTO: iStockphoto
Ena nevesta, tri obleke

V sodobni kitajski družbi nevesta nima ene, ampak kar tri poročne obleke. Prva je tradicionalna 'qipao' ali 'cheongsam', z vezeninami bogato okrašena tesno oprijeta obleka, ki je za poroko običajno v rdeči barvi, saj naj bi ta barva predstavljala moč in naj bi po kitajskem izročilu prinašala srečo. Za slavje kitajska nevesta obleče veličastno belo krinolino, ki smo je vajeni na porokah v ameriških romantičnih filmih. Nazadnje pa se preobleče še v modno koktalj oblekico v svoji najljubši barvi.

Porisane roke

Preden se indijska nevesta poroči, si s prijateljicami in članicami družine pobarvajo roke in noge z natančnim in do popolnosti dodelanim slikovnim okrasjem, imenovanim 'menhdi'. Te začasne poslikave so narejene s kano in trajajo le nekaj tednov. Poslikava menhdi  je izredno zapletena in potrebno je več ur, da jo narišejo, potem pa je potrebnih še nekaj ur, da se kana posuši in lahko nevesta spet uporablja svoje okončine brez bojazni, da bi kaj razmazala. Druženje se imenuje 'zabava mehndi' in je neke vrste dekliščina tik pred poročnim slavjem.

Večina poročnih slavij vključuje glasbo, petje in vriskanje.
Večina poročnih slavij vključuje glasbo, petje in vriskanje.FOTO: iStockphoto

Skok čez metlo

Preskok metle je bil nekdaj zelo dobro znan običaj v keltski in romski poročni tradiciji. Danes je skok čez metlo aktualen le še na nekaterih afriško-ameriških porokah. Korenine tega običaja segajo v obdobje suženjstva, ko poroke med sužnji pravno ni bilo mogoče skleniti, ker so bile uradno prepovedane. Sužnje in sužnji so tako morali najti drugačen simbolni način za obljubo večne zvestobe. Ker so bile sužnje večinoma gospodinje, je imela vsaka pri roki metlo, zato je prav ta predmet postal osrednji element sklenitve zakonske zveze. Nevesta in ženin sta namreč najprej izrekla zaobljubi, nato pa družno skočila čez na tla položeno metlo.

Perujke obožujejo torto

V Peruju samske gostje na poročnem slavju sodelujejo pri obredu, ki je veliko slajši kot metanje šopka, ki ga poznamo pri nas. Obeski, privezani na trakove, so zatlačeni med plasti poročne torte. Preden mladoporočenca zarežeta v sladico, vsaka izmed samskih gostij zagrabi za en obesek in ga povleče k sebi. Na enem izmed trakov je v notranjosti torte skrit ponarejen poročni prstan. Tista, ki ima srečo in zagrabi ter povleče trak s prstanom, naj bi bila naslednja kandidatka za poroko.

Zakol krave

Tradicionalne zulujske poroke spremljajo živahne barve in plesno tekmovanje med družinama neveste in ženina. Kot številne neveste po svetu tudi Zulujke poročno slavje začnejo v tipični beli poročni obleki, a se po cerkvenem obredu preoblečejo v tradicionalna plemenska oblačila. Del tradicionalnega zulujskega poročnega slavja narekuje, da ženinova družina nevesti v pozdrav zakolje kravo. Nevesta mora nato položiti denar v odprt želodec mrtvega goveda, s čimer simbolno postane del ženinove družine.

Procesije veselja

Libanonska poročna slavja se običajno začnejo z glasbo, plesom in radostnim vpitjem pred vhodnimi vrati ženinovega domovanja. Glasna skupinica se imenuje 'zaffe', večinoma pa jo sestavljajo v tradicionalna oblačila oblečeni prijatelji, člani družine, včasih pa tudi profesionalni glasbeniki in plesalci. Skupina veseljakov ženina pospremi do nevestinega doma in ju nato z vzkliki blagoslova družno pospremi skozi 'špalir' konfetov in cvetnih lističev, za katere poskrbijo svatje.

Odkupnina za nevesto

Ruski ženini morajo za roko svojega dekleta pošteno garati. Pred poroko mora ženin priti na nevestin dom in starše prositi za njeno roko. Tradicija veleva, da ga ti zavračajo, vse dokler ne plača ustrezne dote v obliki daril, denarja, nakita ali pa se preprosto poniža in izvaja neumne plesne koreografije, odgovarja na nesmiselne uganke in opravi preizkus sposobnosti, kot so menjavanje pleničke plastičnemu dojenčku. Ko ženin enkrat navduši prijatelje in družino s poročno odkupnino oziroma 'vykup nevesty', je pot do njegove bodoče žene odprta in poročno slavje se lahko začne.

Prodaja čevlja

Medtem ko morajo Rusi odkupiti svojo nevesto, morajo Pakistanci plačati, če želijo obdržati svoje poročne čevlje. Po pakistanski poroki se mladoporočenca s svati vrneta na njun dom, kjer se odvija praznovanje, na katerem svatje po gostiji mladoporočenca prekrijejo z zeleno ruto, pod katero si nevesta prvič sname tančico, ki jo nosi med obredom. Medtem ko sta mladoporočenca zaposlena s snemanjem tančice in ogledovanjem drug drugega, nevestine gostje ukradejo ženinove čevlje in zanje zahtevajo denarno odkupnino.

Pridružite se nam na Facebooku, to lahko storite s klikom na

Indijski nevesti pred poroko s kano porišejo roke.
Indijski nevesti pred poroko s kano porišejo roke.FOTO: iStockphoto
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658