Zadovoljna.si
Posegi na intimnih predelih so vse pogostejši, vendar zaradi povsem različnih razlogov.

Novice

Za novo deviško kožico se Slovenke ne odločijo

T. G.
19. 08. 2010 19.19
5

Iz sveta prihajajo novice o tem, kako v nekaterih deželah postaja sve bolj popularna kirurška rekonstrukcija deviške kožice. V Sloveniji tega trenda ni, je pa pri moških vse več povpraševanja po obrezovanju penisa, pri ženskah pa po kirurškem polepšanju sramnih ustnic.

Med Slovenci je vse bolj popularno obrezovanje.
Med Slovenci je vse bolj popularno obrezovanje. FOTO: iStockphoto
Poseg, med katerim se kirurško povrne deviška kožica, je najbolj zaželen med ženskami, ki prihajajo iz islamskih dežel, saj je tam deviškost žensk zelo visoko cenjena. Znano je, da se je ta pojav razširil med muslimansko populacijo v Franciji, na francoskih klinikah po novo deviškost prihajajo tudi obupane ženske iz azijskih in arabskih dežel, ki si želijo povrniti ugled. V pariški kliniki tak poseg stane okoli 2000 evrov. Pravzaprav ni nič nenavadnega, da so ženske pripravljene prepotovati dolgo pot in odšteti visoke vsote denarja, saj v muslimanskem svetu ženske, ki imajo spolne odnose pred poroko, tvegajo celo linčanje. Pa čeprav so včasih razdevičene proti svoji volji. Pogosta so poročila o samomorih deklet, ki niso prenesla niti misli na javno sramoto, ki bi jih doletela, če bi se razvedelo, da so imele spolne odnose pred poroko. Med deželami, kjer se vse večje število mladih žensk odloča za poseg, je tudi Kitajska. Čeprav se ta dežela vse bolj zgleduje po Zahodu, ostajajo nekatere nazadnjaške vrednote visoko cenjene. Tako si vse več kitajskih moških želi v zakonsko posteljo dobiti nedolžno nevesto. Posledica tega je, da se dvajsetletnice odpravljajo pod nož po drugo nedolžnost.

Srbske manekenke v Dubaju prodajajo svojo nedolžnost?!

S sociološkega vidika obsedenost z deviškostjo prevladuje v družbah, kjer ima moški spol prevladujoč položaj in imajo ženske vlogo spolnega objekta. Vendar je presenetljivo, da o vse večjem povpraševanju po posegu poročajo tudi iz držav nekdanje Jugoslavije. Na Hrvaškem, vsaj tako pravi plastični kirurg Miroslav Kinčl, je ta trend v porastu že deset let. Prav tako naj bi se ženske obračale na klinike v Beogradu. Novinar hrvaške Nove TV je šel po sledeh govoric, da srbske manekenke v Dubaju drago prodajajo svojo deviškost in si jo nato povrnejo s posegom. Tako je srbski ginekolog Dušan Protić dejal, da je pri neki pacientki himen rekonstruiral kar trikrat. Ko je poizvedoval, zakaj to počne, so mu pojasnili, da določena dekleta s svojo deviškostjo bogato služijo. V arabskem svetu so po besedah Protića nekateri moški za seks z devico pripravljeni odšteti od osem do devet tisoč dolarjev. Razkril je tudi, da je k njemu prišla gospa, ki v zakon ni vstopila kot devica, in je želela svojemu soprogu za deseto obletnico poroke pokloniti svojo nedolžnost.

Slovenski moški niso nazadnjaki

Pri priznanem plastičnem kirurgu Franciju Planinšku smo preverili, kakšna je situacija pri nas, ali Slovenke tudi vse pogosteje prihajajo na 'popravilo' svoje deviške kožice. Kot pravi, pri nas ni takšnega trenda. ''Mi nismo kultura, v kateri bi si moški želeli vsem razkazovati okrvavljeno rjuho. Slovenski moški niso nazadnjaški in ne iščejo kot obsedeni devic.“ Ravno nasprotno, želijo si žensk, ki so izkušene v postelji. Prepričan je, da tudi na Hrvaškem ni nekega velikega povpraševanja po šivanju himenov ter da je to bolj neke vrste marketinška poteza kirurških klinik. ''Dela se neka fama iz tega. Deviška kožica je neka mrežica, ki je oblikovana na različne načine in ko se 'razcepi', nastanejo nekakšne gube pri straneh, te robove se potem zašije skupaj.“ Prepričan je, da je obsedenost z deviškostjo omejena na dežele, kjer tamkajšnje kulture od žensk zahtevajo, da se poročijo kot device oziroma poveličujejo nedotaknjenost žensk. ''Drugače pa je, ko je dekle bilo na primer posiljeno in je potem obnovitev deviške kožice neke vrste reparacija duše.“

V nekaterih deželah ima deviškost zelo velik družbeni pomen in za izgubljeno nedolžnost ženske pogosto plačajo visoko ceno.
V nekaterih deželah ima deviškost zelo velik družbeni pomen in za izgubljeno nedolžnost ženske pogosto plačajo visoko ceno.FOTO: Reuters

Obrezan penis je vse bolj popularen

Je pa trend nekje drugje, pravi Planinšek, pri moških je namreč vse bolj popularno obrezovanje penisa, pri ženskah pa skrajšanje prevelikih sramnih ustnic. Planinšek poudarja, da je obrezan penis veliko bolj higieničen, poleg tega je pri moških z obrezanim penisom manj rakavih obolenj spolnega uda, manj spolno prenosljivih bolezni ter manj glivičnih okužb. Pa ne gre zgolj za zdravstvene razloge. ''Katera koli ženska, ki bo lahko primerjala obrezan in neobrezan penis, vam bo rekla, da je obrezan lepši. Pa tudi to vam bodo povedale, da so obrezani moški veliko boljši ljubimci. Pri spolnosti se namreč veliko bolj potrudijo, saj morajo za draženje, ki so ga bili vajeni, narediti veliko več. Občutljivost penisa je namreč po obrezovanju manjša.“ Za obrezovanje se najpogosteje odločajo moški, starejši od 25 let. ''Večinoma so to zreli moški, ki so prerasli najstniško sramežljivost. Sami se odločijo, da želijo biti obrezani, ta odločitev dozori v njih. To so moški, ki so stari okoli 30 let.“

Slovenke se odločajo za popravilo sramnih ustnic

Pri ženskah pa ni več tabu popravilo sramnih ustnic. ''Veliko je takih, ki se jim sramne ustnice raztegnejo po porodu in si želijo to popraviti. So pa seveda tudi dekleta, ki imajo izrazito poudarjene male sramne ustnice, takšne, da zlezejo čez spodnje hlačke, in v takih primerih kirurško to popravimo, da so ravno prav velike in napete.“ Povečane sramne ustnice niso zgolj estetski problem, saj lahko motijo pri športnih aktivnostih, kot je kolesarjenje. Sramne ustnice s časom dobijo drugačno strukturo in so posledično tudi manj občutljive. Ženske, ki se odločijo za tak poseg, običajno točno vedo, kaj želijo, pravi Planinšek, in je njihova samopodoba že močno načeta zaradi problema. Ženska ima lahko na primer zaradi načete samozavesti težave v partnerskem razmerju.

moda
moda FOTO: iStockphoto
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658