Poleg super čistilcev poznamo tudi hitre čistilce, ki radi poiščejo bližnjice in neredko iznajdejo povsem svoj način, kako se lotiti prahu in pršic. Ste se morda že zalotili, da pajčevino odstranjujete z orodjem, ki ste ga v hipu sestavili iz krpe in žične gobice? Potem sodite v kategorijo hitrih čistilcev. Običajno pospravljajo ob dinamični glasbi, ki jo med čiščenjem stanovanja navijejo do konca. Eko čistilci so tisti, ki pospravljajo stanovanje ob ritmih bolj umirjene glasbe.
Poznamo še eno skupino ljudi, to so anti čistilci. Če prelagate čiščenje vse do trenutka, ko se po stanovanju ne morete več gibati, ali pa za metlo primete 5 minut, preden na vratih pozvonijo obiski, potem sodite vanjo. Izdelajte načrt mini čistilnih akcij. Te bodo sčasoma zagotovo prešle v navado. Za začetek si sicer privoščite profesionalno čistilko ali pa organizirajte delovno akcijo. Nato nadaljujte z mini čistilnimi akcijami vsak dan. Izdelajte načrt in ga pritrdite na vidno mesto. Dovolj bo 15 minut na dan in vaš dom bo lepši, življenje v njem pa prijetnejše.
Nezadovoljne gospodinje
Se morda prepoznate v rdečelasi Bree iz ameriške nanizanke Nezadovoljne gospodinje, pod v vašem stanovanju pa je tako čist, da bi s tal lahko jedli? Potem sodite v kategorijo super čistilk. Glede na to, da veliko časa porabite za čiščenje, dajte prednost naravnim čistilom, saj vdihavanje in izpostavljenost kemikalijam lahko draži vašo kožo in dihalne poti. Če s čiščenjem stanovanja postanete dobesedno obsedeni, pa razmislite, ali s krpo in metlo morda ne zdravite svojih čustvenih težav.
Uporaba naravnih čistil je dober način, da preprečite alergije domačih, o naravnih načinih pa lahko poučite tudi otroke, ki jim prepustite manjša opravila. Na ta način jih naučite skrbi za čistočo in delovnih navad.
Uporabite trike, s katerimi bo imelo zdravo čiščenje prijetnejši vonj. Kis, ki ima sicer precej močan vonj, razredčite z vodo in dodajte nekaj kapljic dišečega eteričnega olja. Odločajte se le za preverjene recepte, saj tudi domača sredstva lahko izzovejo neprijetne reakcije.
Čiščenje in mentalno zdravje
Verjeli ali ne, pospravljanje stanovanja lahko pozitivno vpliva tudi na mentalno zdravje. Tako vsaj trdijo v raziskavi, ki so jo opravili na University College v Londonu. Anketirali so 20 tisoč ljudi in prišli do presenetljivih ugotovitev. Če pospravljanju vašega doma namenite le 20 minut na teden, boste manj depresivni. Več napora boste vložili v hišna opravila, večji bo učinek. Druga raziskava pa je pokazala, da s čiščenjem in pospravljanjem lahko učinkovito upočasnimo proces staranja. Ne le pohištva in opreme, temveč tudi nas samih.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV