Preko spleta poziv k uporu
Poziv k uporu se je tudi tokrat razširil preko družabnega omrežja Facebook, kjer so se udeleženke dogovorile, da ne bodo imele skupnega mesta srečanja. Vsaka bo sedla za volan v svojem kraju in se poljubno vozila naokoli, saj se želijo izogniti temu, da bi vse naenkrat ustavili in jim preprečili vožnjo. To se je namreč zgodilo med protesti leta 1991. Udeleženke so organizatorke pozvale, da se primerno zakrijejo, naj imajo na armaturni plošči saudsko zastavo ter napis, s katerim poveličujejo kralja Abdulaha, da ne bi bilo dvoma, da so zveste saudski kroni. V avtomobilu pa bodo imele tudi simbol kampanje, ki ga je mogoče naložiti preko spleta. Poleg tega so dobile tudi nekaj navodil, kako naj se udeležijo protesta – ob sebi naj imajo po možnosti moškega, zaradi česar bo izpustitev po aretaciji hitreje potekala. Sicer pa je najhujša kazen, ki jih lahko doleti, le opomin ter podpis na pismo z opravičilom.
Dovolj jim je zatiranja
Ženske iz Saudske Arabije so takoj zaznale veter sprememb, ki se je začel dogajati v njihovi in sosednjih deželah. Komunikacija se je začela preko spleta, organiziralo se je gibanje, ki izraža protest proti kraljevini, nato kampanja, v kateri so zahtevale pravico do glasovanja v lokalnih volitvah, ki bodo septembra, nato pa še upor za volanom. Gre za velike premike v deželi, ki velja za eno najbolj konservativnih na svetu, ženske ne smejo početi ničesar – na primer delati ali potovati – brez dovoljenja moškega, pa naj bo to soprog, oče ali brat.
Podpora z vsega sveta
Podpora prihaja iz vseh koncev sveta, na Facebooku se množijo sporočila podpore, vrstijo pa se tudi akcije podpore uporu za volanom. Tako so Američanke in saudske priseljenke v avtomobilih krožile okoli stavbe saudske ambasade v Washingtonu. Skupina aktivistk je v pismu prosila tudi Hillary Clinton, naj akcijo podpre.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV