Po aretaciji so zaskrbljeni moški klicali v bolnišnice
Imena in fotografije dvanajstih priprtih so objavili na uradni spletni strani grške policije, s tem pa razjezili zagovornike človekovih pravic, ki so prestopnice zagovarjali, da ni jasno, ali so ženske dejansko vedele, da so okužene. „To je grozljivo kršenje človekovih pravic ter popolna stigmatizacija. Zdravniki, ki so opravljali testiranja, bi morali po kodeksu biti zavezani k zaupnosti rezultatov preiskav,“ je v sporočilu za javnost zapisala skupina 'Positive Voice', ki pomaga ljudjem, okuženimi z virusom HIV. A oblasti objave niso umaknile. V naslednjih dneh so bolnišnice v okolici bordela, v katerem so prijeli prostitutke, poročale o številnih klicih obupanih moških, ki so obiskali bordel. Želeli so preveriti, ali so se okužili, a niso bili pripravljeni opraviti testa, saj so se bali, da bodo tudi njihova imena javno objavljena, to pa bi pomenilo konec njihove kariere, družine in javnega ugleda. Podatka o tem, ali so priprte dejansko koga okužile, na policiji niso želeli izdati.
V Grčiji je prostitucija sicer legalna, a morajo po zakonu vsi, ki prodajajo svoje telo, vsakih šest mesecev opraviti zdravniški pregled. Ključen problem pri tem je ta, da večina bordelov nima licence za obratovanje, zato se jim zdi plačevanje za preglede prostitutk popolnoma nepotreben strošek. Grško ministrstvo za zdravje je pred nedavnim opozorilo tudi na porast primerov nezaščitenih spolnih odnosov s prostitutkami, za katere so stranke pripravljene tudi doplačati, samo da prodajalke spolnih uslug ne uporabijo kondoma. „Gre za tempirano bombo,“ so sporočili z ministrstva, „problem bi morali omejiti in urediti tudi z zakonom.“ Zaradi kaotičnega stanja se je v vladi že pojavil predlog o prepovedi nezaščitenih spolnih odnosov v bordelih, a do opaznejšega napredka še ni prišlo.
Vpliv pravoslavne cerkve
Samo v grški prestolnici naj bi trenutno obratovalo najmanj 315 bordelov brez licence, mestne oblasti pa so že pozvale vlado, naj omili pogoje in pravila za izdajo dovoljenj za obratovanje. A zdi se, da vlada daje prednost drugim stvarem, ali pa se zgolj boji odziva vplivne grške pravoslavne cerkve – ta namreč že kar nekaj časa poskuša vprašanja o spolnosti umakniti iz javne diskusije, kot da bi šlo za nekaj nezaslišanega. Prav tako si prizadeva za prepoved ozaveščanja o spolnosti v šolah in poskuša blokirati sponzorirane javne programe, ki opozarjajo na nevarnosti nezaščitenih spolnih odnosov in poudarjajo pomen kontracepcije. Na drugi strani pa zaradi težkega položaja, ki mu je izpostavljeno grško prebivalstvo, vse več deklet in žensk prodaja svoje telo, da lahko preživi, in to za precej mizerno ceno – tudi zgolj za 10 evrov.
Center za nadzor bolezni je samo v letu 2011 zabeležil kar 954 novih okužb z virusom HIV, kar je 57 odstotkov več kot lepo prej, samo v središču Aten pa naj bi se leta 2011 delež novih okužb povečal za neverjetnih 1250 odstotkov. Virus se sicer še vedno najhitreje širi med moškimi istospolnimi partnerji, a so se jim v zadnjih letih močno približali tudi odvisniki od trdih drog in prostitutke brez licence. Grčija je najbolj obremenjena tranzitna točka za nezakonito priseljevanje v Evropski uniji in med njimi je iz dneva v dan več belega blaga, ki ga preprodajalci pretihotapijo iz vzhodnoevrospkih držav in Rusije. Vendar pa virus HIV še zdaleč ni edina tegoba, ki pesti grško prebivalstvo. Kar do 40-odstotno zmanjšanje sredstev v grški zdravstveni blagajni naj bi bilo krivo tudi za strahovit porast okužb z malarijo. Stanje naj bi bilo alarmantno zlasti na jugu države, kjer naj bi število okuženih že doseglo raven epidemije, kar bi bolj kot razviti Evropi pripisali podsaharski Afriki.
Bo država ukrepala?
Skesani odvisniki od heroina vse težje najdejo pomoč, saj je vse manj centrov za zdravljenje odvisnosti. Grški zdravniki brez meja ugotavljajo, da je zaradi velikih finančnih rezov v zdravstveni sistem veliko zdravstvenih uslužbencev ostalo brez službe, posledično pa se je močno zmanjšal obseg, pa tudi kakovost storitev. A na drugi strani je pacientov vse več, saj si večina ne more več privoščiti zasebnih zdravstvenih storitev in je prisiljena zdravniško pomoč poiskati v javnih ustanovah. Ali bo grška vlada v kopici težav našla posluh za socialne probleme prebivalstva, lahko samo ugibamo, dejstvo pa je, da se iz krize ne bo mogla izviti, če ji pri tem s svojim delom ne bo pomagal narod, zato bi jo moralo njegovo zdravstveno stanje še kako skrbeti.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV