Zadovoljna.si
Sončenje

Novice

Sonce naj bi človeku bolj koristilo kot škodilo

STA/ Z.C.
10. 05. 2013 09.27
7

Koristi izpostavljanja kože soncu utegnejo daleč pretehtati tveganje za razvoj kožnega raka, so ugotovili raziskovalci z univerze v Edinburgu. Sonce med drugim prispeva k znižanju krvnega tlaka in zmanjša tveganje za srčne napade in kapi, ugotavljajo v raziskavi. Za spremembo nasvetov glede izpostavljanja soncu je kljub temu še prezgodaj.

Medtem ko se je doslej edino korist sonca za zdravje pripisovalo tvorjenju vitamina D, po ugotovitvah raziskovalcev ultravijolični žarki sproščajo tudi spojino, dušikov oksid, ki niža krvni tlak. Proizvajanje spojine v telesu je sicer ločeno od proizvodnje vitamina D, ki se prav tako poviša po izpostavljenosti soncu, ugotavlja raziskava, ki jo povzema britanski BBC.

Ne skoparite s količino sredstev za zaščito pred soncem.
Ne skoparite s količino sredstev za zaščito pred soncem. FOTO: iStockphoto
Sonce koristi zdravju srca

V okviru raziskave so dermatologi preučili krvni tlak pri 24 prostovoljcih, ki so jih izpostavili tako ultravijoličnim žarkom kot toplotnim lučkam. Najprej so jih izpostavili obema dejavnikoma hkrati, v drugo pa so ultravijolične žarke blokirali in je bila koža podvržena le toploti. Rezultati so pokazali, da je krvni tlak po uri izpostavljenosti žarkom občutno padel, kar pa se ni zgodilo, ko so bili izpostavljeni zgolj toploti. Po navedbah raziskovalcev to pomeni, da prav ultravijolični žarki sonca prinašajo koristi za zdravje. Raven vitamina D je obakrat ostala nespremenjena.

Pretehtati tveganje za kožnega raka

Richard Weller z edinburške univerze je ob tem izrazil domnevo, da bodo koristi, ki jih za zdravje srca prinaša sonce, pretehtale tveganje za kožnega raka. "Delo, ki smo ga opravili, prinaša mehanizem, ki bi to lahko razložil, pojasnjuje pa tudi, zakaj zgolj prehranska dopolnila z vitaminom D ne morejo nadomestiti pomanjkanja sončne svetlobe," je dejal Weller. Zdaj nameravajo preučiti tveganja za srčna obolenja in kožnega raka pri ljudeh, ki so bili deležni različnih količin izpostavljenosti soncu. Če bodo prišli do potrditve, da sonce niža smrtnost, bo treba spet razmisliti o nasvetih glede izpostavljanja sončnim žarkom, je poudaril.
Bolezni srca in kapi, ki so povezane z visokim krvnim tlakom, sicer v Veliki Britaniji povzročijo osemdesetkrat več smrti kot kožni rak, še navaja BBC.

Ultravijolični žarki sonca prinašajo koristi za zdravje.
Ultravijolični žarki sonca prinašajo koristi za zdravje. FOTO: iStockphoto
Previdnost ne bo odveč!

Še vedno velja opozorilo, da ne gre skopariti s količino sredstev za zaščito pred soncem. Neka raziskava je namreč pokazala, da zaščita pred soncem v celoti razvije svojo sposobnost le, če jo nanesemo v zadostni količini. Strokovnjaki priporočajo najmanj šest čajnih žličk izdelka za celo telo odraslega.

Pri nekaterih ljudeh se alergija pojavi vsako leto ob prvem izpostavljanju ultravijoličnim žarkom, pojasnjuje dermatologinja Metka Adamič.
Pri nekaterih ljudeh se alergija pojavi vsako leto ob prvem izpostavljanju ultravijoličnim žarkom, pojasnjuje dermatologinja Metka Adamič.FOTO: Aljoša Kravanja

Če nanesemo le polovico predlagane količine, se sposobnost zaščite zmanjša. Še posebej pozorni bodimo na izpostavljene predele, kot so glava, nos, ušesa, ustnice, kolena in narta. Na soncu se ne zadržujte predolgo, dolgotrajno poležavanje na soncu pa raje zamenjajte s sproščanjem v senci. Ob sprehajanju po plaži ali mestu ne pozabite na zaščito glave in las s slamnikom ali kapo v svetlejših odtenkih. Roke kljub vročini zakrijte s tankimi tunikami ali ohlapnimi srajcami, v svoje telo dnevno vnesite vsaj dva litra tekočine, poskrbite pa še za lahko prehrano ter temeljito nego kože po sončenju.

Alergija na sonce

Pri nekaterih ljudeh se, ko se izpostavijo soncu, na koži pojavi neprijeten, največkrat srbeč izpuščaj. Za nastanek izpuščaja lahko zadošča že kratkotrajno izpostavljanje sončnim žarkom. "Polimorfna svetlobna fotodermatoza je najbolj pogosta in najpomembnejša oblika alergij na sonce. Pri nekaterih ljudeh se pojavi vsako leto ob prvem izpostavljanju ultravijoličnim žarkom," pojasnjuje dermatologinja Metka Adamič. Pri reakcijah kože, ki so posledica delovanja ultravijoličnih žarkov, svetuje izogibanje nevarnim UV-žarkom, priporoča opuščanje uporabe kozmetičnih sredstev, še zlasti odišavljenih krem in toaletnih vodic. "Pri blagih sončnih opeklinah prekrijemo vnete predele kože s hladnimi obkladki in se namažemo s kremo ali losjonom z aloe vero ali pa uporabimo sredstvo, ki ga lahko v ta namen nabavimo v lekarni." Pri hujših in obsežnejših vnetnih reakcijah, srbenju, rdečini in otekanju, poiščite zdravniško pomoč.

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 634