Prizadeti so najuspešnejši
Zanimivo je, da kronična utrujenost ponavadi ne prizadene tistih, ki slabše obvladujejo stresne situacije, ampak tiste, ki so bili pred poklicno izgorelostjo uspešni, so dobro obvladovali zahtevne situacije, vendar so zaradi tega svoje potrebe uvrstili na zadnje mesto.
Žrtev poklicne izgorelosti je običajno oseba, ki svojo utrujenost prezre in si naloži še več dela, kot ga dejansko zmore. Opozorilni znaki začasno izginejo, proces izgorevanja pa se počasi in vztrajno nadaljuje ter stopnjuje tudi do zloma. Visoka pričakovanja in prevzemanje odgovornosti posledice običajno še okrepijo.
Ali ste žrtev?
Znaki so opazni na telesnem, čustvenem, vedenjskem in miselnem področju. To so: občutek kronične utrujenosti, ki ne mine niti po počitku, motnje spanja, razdražljivost in občutek, da so ljudje naporni, nemoč, zanikanje utrujenosti, hitro bitje srca, prebavne težave, povečana dejavnost, depresivnost, nemir, nezmožnost koncentracije, zanemarjanje osnovnih potreb itd. Znaki se v naslednjih fazah le še stopnjujejo.
Običajno gre oseba, ki trpi za kronično utrujenostjo skozi tri stopnje. V prvi stopnji si ne prizna utrujenosti in še naprej preveč dela, kar počasi vodi v deloholizem. Oseba še vedno dosega uspehe, kar jo motivira in spodbuja razloge za še več dela. Vzporedno pa zanemarja osnovne potrebe po druženju s prijatelji in bližnjimi. Ko izgorelost preide v drugo stopnjo, se pojavi občutek nemoči. Oseba ga skuša premagati s pitjem alkohola, kajenjem, uživanjem prepovedanih substanc, prenajedanjem (lahko tudi s pretiranim uživanjem sladkarij) in podobnimi odvisnostmi. Zadnja stopnja je popolna izgorelost, ki se lahko konča z zlomom. Stanje pred zlomom ponavadi traja nekaj mesecev. Človek še naprej želi biti aktiven, vendar ne zmore več. V stanju popolnega zloma lahko pride do spremembe osebnosti, ponovnega ovrednotenja življenja in odnosa do sebe ter drugih.
Kako si pomagati?
Najučinkovitejši način za preprečevanje kronične utrujenosti je v prvi vrsti zdrav življenjski slog, veliko gibanja v naravi, urejeni odnosi in seveda počitek, ko naše telo to zahteva.
Vse bolj popularni in razširjeni prijemi, s katerim se lahko uspešno borimo proti kronični utrujenosti, pa so različne sprostitvene tehnike, od meditacije, hipnoze do avtosugestije in samohipnoze. Gre za povsem preproste načine sproščanja, ki zahtevajo zgolj deset minut časa dnevno, a so izjemno učinkovite. Avtosugestije se denimo lahko naučimo iz knjig in jo tako redno, zjutraj ali zvečer, izvajamo doma. Meditiramo pa lahko tudi s poslušanjem vodene meditacije v glasovni obliki (cd ali video). Rezultati so ob pravilni izvedbi zares učinkoviti, vam pa nasmeh na obrazu zagotovo ne uide.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV