Zadovoljna.si
image (28)

Novice

Ženska podoba med virtualnim in realnim

P.V.
02. 10. 2009 18.30
4

“Pozor, ta podoba je popravljena!” Tako bi se lahko glasilo pojasnilo, s katerim bi bile v prihodnje opremljene vse reklamne fotografije, na katerih se pojavljajo manekenke, popravljene z računalniškim programom.

V Franciji so predlagali zakon, ki napoveduje “vojno” popačeni ali bolje rečeno popravljeni podobi ženskega telesa. Ne gre za šalo, temveč za povsem resen namen francoskih parlamentarcev. Poslanka Sarkozyjeve konzervativne stranke UMP, Valérie Boyer, je skupaj s 50 poslanskimi kolegi predlagala zakon, s katerim bi se borili proti tako imenovani “popačeni” podobi ženskega telesa v medijih. Predlagateljica predlog argumentira z ugotovitvijo, da ta, vse bolj pogosta marketinška poteza, tako zelo vpliva na ženske, da številne postanejo žtrve anoreksije in bulimije.

Med virtualnim in realnim

'Fizični izgled te osebe je računalniško popravljen' je opozorilo, ki bi ga po mnenju Boyerjeve po zakonu morali objaviti na vseh popravljenih fotografijah. Poslanka je že v preteklosti predstavila predlog zakona, ki je obravnaval pretirano suhost in tudi debelost. “Borimo se proti stereotipu – vse ženske so mlade in vitke,” je pojasnila Boyerjeva. S svojimi somišljeniki opozarja, da računalniško popravljene fotografije ljudem prikazujejo lažno podobo nekega ženskega ideala, ki ga v resnici ni. Veliko mladih žensk, predvsem deklet, ne loči med virtualnim in realnim, to pa je lahko vzrok, da že v rani mladosti nastanejo kompleksi. V nekaterih primerih so posledice hude: anoreksija in bulimija ter druge hude težave z zdravjem. Predlagateljica zakona meni, da je predlog tudi eden od načinov za zaščito potrošnika.

Resnica, ki to ni!

Zakon, ki je pred kratkim v parlamentu doživel prvo branje, bi lahko zajel precejšnje področje. To pomeni, da ne bi obravnaval le fotografij, objavljenih v reklamnih sporočilih v tisku, temveč tudi ženske podobe na jumbo plakatih, na embalaži prehranskih in lepotnih izdelkov ter celo na tiskanem materialu volilnih kampanj. “Ne gre za poskus oškodovanja kreativnosti fotografov ali reklamnih akcij, temveč bi radi potrošnike opozorili, da je podoba, ki jo gledajo, v določenem trenutku lahko resnična ali pa tudi ne,” pojasnjuje francoska poslanka.

Popravljeni Sarkozy

O popravljenih fotografijah so v Franciji že večkrat razpravljali. Pred dvema letoma je tednik Paris Match objavil popravljeno fotografijo francoskega predsednika Sarkozyja, ki so jo posneli med njegovimi počitnicami v ZDA. Z računalniškim programom so mu zbrisali “ljubezenske ročaje”, ki so še posebej izstopali zaradi nerodnega položaja. Prva dama Carla Bruni je tudi bila pogosto “žrtev” popravkov v svoji pretekli karieri. Računalniška “radirka”, ki jo pogosto uporabljajo na bokih in pasu manekenk, pevk, igralk in politikov, ni več novost. Med mnogimi popravljenimi fotografijami, ki jih lahko gledamo vsak dan, je zagotovo lepa izjema nekdanja nemška manekenka Claudia Schiffer. Na fotografijah, objavljenih v britanski reviji Tank, je pri 39 letih videti prečudovito in privlačno in po mnenju strokovnjakov ... brez popravkov.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646