Mubarakov odhod ni prinesel spoštovanja do žensk
Mnogi so bili prepričani, da bo revolucija v Egiptu, ki se je dogajala v preteklih mesecih, prinesla spremembe tudi na tem področju. Med protesti, ko so se množice zgrnile na kairski trg Tahrir v prizadevanjih, da bi zrušili Hosnija Mubaraka, so ženske in moški stali eden ob drugem, bili so združeni v enotni želji. Takrat je bilo zabeleženih le nekaj primerov spolnega nadlegovanja. A kljub temu da je revolucija bila premik v pravo smer, kot ugotavljajo aktivisti, pa zahteve po svobodi niso toliko doprinesle k drugačnemu razumevanju pravic in vloge žensk. ''To, da je Mubarak odstopil, še ne pomeni, da so ljudje bolj ozaveščeni o tem, kako naj se obnašajo, da bodo spoštljivi,'' pravi Amy Mowafi, urednica egiptovske revije za ženske Enigma.
Prizadevanja za družbene spremembe
Prizadevanja prostovoljnih organizacij in aktivistov, da bi se spremenil odnos do vloge ženske v egiptovski družbi, se kažejo na različnih področjih. Tako se je konec junija na socialnem omrežju Twitter začela kampanja, ki poziva k prenehanju spolnega nadlegovanja, istočasno potekajo prizadevanja za ustanovitev feminističnega gibanja, ena od organizacij je zbrala pol milijona podpisov posameznikov in posameznic, ki zahtevajo spremenjeno vlogo ženske v družbenem in političnem življenju Egipta ter enake ekonomske in pravne pravice.
'Krive so pozne poroke in neprimerna oblačila'
''Ali vidite tisto dekle tam? Ko bo šla mimo, bomo vpili nanjo, saj je očitno, da ima rada pozornost. Zato pa se tako oblači,'' pojasnjuje Ahmed Mahfouz, medtem ko na ulici opazuje žensko z dolgimi črnimi lasmi, ki je oblečena v majico s kratkimi rokavi. A njegov someščan Abdel Azim priznava, da niso samo manj konservativno oblečene ženske predmet opazk in pozornosti moških. ''Običajno vpijemo na dekleta, ki so neprimerno oblečena, in na tista, ki so izredno lepa – enostavno si ne moremo pomagati.'' Študent Anter je še prepričan, da moški ne bi toliko nadlegovali žensk, če bi se poročale mlajše, a aktivisti se s tem ne strinjajo, češ da gre za nesprejemljivo razlago. Tradicija namreč veleva, da ima moški 15 tisoč egiptovskih funtov (približno 1800 evrov), preden zaprosi žensko za roko. ''Egipčani so konservativni,'' pripoveduje Fatma Emam, raziskovalka Nazre, organizacije, ki se bori za pravice žensk, ''zato pred poroko nimajo spolnih odnosov. Spolno nadlegovanje je način, kako izrazijo spolno frustracijo, ki izhaja iz tega.''
Začetek sprememb
Aktivistka in feministka Nawal El Sadaawy se že desetletja bori za pravice egiptovskih žensk, prepričana je, da je spolno nadlegovanje del širšega razumevanja vloge žensk in njihovega zatiranja v egiptovski družbi. ''Zatira nas patriarhalni razredni sistem. Zatira nas moč – vojaška moč, razredno zatiranje in denar. Zato nadlegovanje povezujemo s političnim in ekonomskim nadlegovanjem.'' Mubarakov odhod vidi kot prvi korak k spremembam, ki bodo izboljšale položaj žensk. A da bo prišlo do trajnih sprememb, bodo potrebna leta, so prepričani opazovalci.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV