Zadovoljna.si
image (28)

Novice

Navijačice dvigujejo temperaturo!

Z. T.
02. 05. 2010 18.53
2

Tradicijo 'cheerleadinga' dobro poznamo iz ameriških filmov. Dekleta, ki se uspejo prebiti v popularne navijaške skupine, se uvrstijo visoko na družbeno lestvico, še najbolj pa je zaželeno mesto vodje. Navijačice so pravzaprav že prave atletinje.

'Cheerleading' skupine oziroma skupine navijačic so najbolj popularne v Ameriki, saj od tam njihova tradicija tudi izvira. Ocenjuje se, da je v navijaške aktivnosti vključenih kar 1,5 milijona navijačic. Do ideje, da bi se navijači in navijačice organizirali v skupino, je prišel v 19. stoletju diplomant Princetona Thomas Peebles. Šele leta 1898 je študent univerze v Minnesoti Johnny Campbell vodil skupino navijačev, ki je spodbujala tamkajnšnjo ekipo ameriškega nogometa. Tako se 2. november 1898 šteje kot rojstni datum 'cheerleadinga' in Campbell velja za prvega 'cheer-leaderja' v zgodovini. Organizirano navijanje se je začelo kot moška domena, dekleta so se jim pridružila šele leta 1923. Danes je slika popolnoma nasprotna, saj je v navijaških skupinah kar 97 odstotkov deklet.

Štipendije za navijačice

Večina ameriških srednjih šol in univerz ima svoje organizirane oblike navijanja. Univerze, ki tekmujejo v 'cheerleadingu', svoje navijačice celo štipendirajo. Navijaške skupine so nekakšen povezovalni člen na šolah in promovirajo vrednote svoje izobraževalne ustanove. Njihov namen ni zgolj spodbujati šolske nogometne ali kakšne druge ekipe, saj tekmujejo skozi vse leto na različnih 'cheerleading' tekmovanjih.

Vratolomno početje

Biti vodja navijaške skupine je za dekleta velika čast in je zato boj za to prestižno pozicijo hud. Dekleta v navijaških skupinah morajo biti pravzaprav že prave atletinje, saj pogosto koreografije zahtevajo izredno veliko fizične kondicije in odlično koordinacijo gibov. Nemalo je tudi poškodb, saj so nekatere koreografije zelo zahtevne. Tako si je Kristi Yamaoka in Severnega Illinoisa zlomila vretence, potem ko je padla s človeške piramide. Na srečo si je popolnoma opomogla. Veliko slabše jo je odnesla sedemnajstletna Patty Phommanyvong, ki je kvadriplegik, odkar je na neki vaji sunkovito priletela na tla in si zlomila vratna vretenca.

Nekatere so prave zvezde

Nekatere 'cheerleaderke' postanejo zaradi svoje lepote prave zvezdnice in zelo zaželene s strani moške populacije. Tako je leta 2008 postala pravzaprav že kar svetovno znana vodja navijaške skupine univerze v Oregonu Amanda Pflugrad. Ovekovečili so jo namreč pri reviji Sports Illustrated. Takoj za tem so njene fotografije dobile veliko vrednost in na spletu so zaokrožili njeni zasebni posnetki. A Amanda nad tem ni bila navdušena, saj se je bala za svoj ugled ter da bi izgubila štipendijo, ki jo je dobivala kot vodja navijaške skupine.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646