Zadovoljna.si
Špela je po dobrih desetih let ponovno stopila na smuči.

Novice

S Špelo Močnik smo smučali na vodi

Nina Valant
26. 08. 2009 19.51
1

Voditeljica in vsestranska športnica Špela Močnik v poletnih dneh proste trenutke preživlja skupaj s svojim fantom Jako Medjo ob in na jezeru v Zagrebu, kjer smučata na vodi. Obiskali smo ju tudi mi in poizkusili smučati.

Smučanje na vodi je sicer bolj uveljavljeno v obmorskih krajih, v naših sosednjih državah pa športni navdušenci lahko smučajo tudi na jezerih. Pri nas je bilo to pred petnajstimi leti še dovoljeno, danes se Slovenci lahko smučamo le na morju, na jezerih pa ne.

 

Ko boste osvojili smučanje na dveh smučah in nato še na eni, so lahko na vrsti tudi skoki.
Ko boste osvojili smučanje na dveh smučah in nato še na eni, so lahko na vrsti tudi skoki.FOTO: iStockphoto

Šport se je razvil že v zgodnjih dvajsetih letih, in sicer je njegov pionir Američan Ralph Samuelson, ki je leta 1922 prvič stopil na doma narejene smuči in tako začel šport, ki se še danes razvija ter navdušuje na tisoče ljudi po svetu.

Špela: "Za smučanje me je ponovno navdušil moj fant."
Špela: "Za smučanje me je ponovno navdušil moj fant." FOTO: zadovoljna.si

Posebnost smučanja na vodi je v startu, kjer smučarja na vodno površino potegne motorni čoln in ga vleče, da ta lahko s smučmi drsi na vodni gladini. Kot pri vseh drugih športih moramo biti tudi pri smučanju na vodi primerno opremljeni, saj naj bo varnost, poleg zabave, na prvem mestu.

Poznamo več vrst smuči, začetniki naj se učijo na dveh smučeh, ker tako najlaže dobijo občutek za drsenje na vodi. Poleg smuči je najbolj pomembno, da imate na sebi rešilni jopič, ki vas bo tudi ob padcih, ki jih na začetku ni malo, obdržal na vodni gladini.

Jaka Medja, rekreativni tekmovalec v smučanju na vodi, se je s tem športom srečal že kot otrok, pobudnik je bil njegov oče: "Do leta 1994 se je vse skupaj dogajalo na Zbiljskem jezeru, bilo je blizu doma, danes pa se moramo peljati do Zagreba, da lahko smučamo na vodi."

Zakaj se v Sloveniji ne sme smučati na jezerih?
"Sicer ni zakona, ki bi to prepovedoval, ampak v vsaki občini, kjer imajo jezero, se najde nekdo, ki je proti in onemogoča smučanje na vodi."

Jaka Medja je treniranje alpskega smučanja zamenjal za smučanje na vodi.
Jaka Medja je treniranje alpskega smučanja zamenjal za smučanje na vodi.FOTO: zadovoljna.si

Jaka pravi, da naj vsi začetniki pozorno poslušajo navodila in tako bodo kar hitro osvojili smučanje na dveh smučkah. "Po enem tednu lahko smučar napreduje in poizkusi smučati na eni smučki. Pozneje je odvisno od posameznika, kakšen cilj ima. Ali želi res zelo dobro smučati ali je to le zabava. Če pa želi tekmovati, ponavadi traja eno leto, da resnično osvojiš smučanje na vodi."

Poškodb je pri tem športu manj kot pri nekaterih drugih, pomembno je, da se dobro ogrejete, da varujete svoje mišice. "Če pride do poškodbe, se ponavadi zgodi, da si nategneš mišico, pri skokih pa pride do raznih udarcev. Kljub vsemu so hitrosti pri smučanju na vodi visoke, tudi do 100 kilometrov na uro in takrat je padec v vodo veliko bolj boleč."

Na kaj naj bodo začetniki še posebej pozorni?
"Predvsem na opremo. Vsak, ki želi smučati na vodi, naj ima oblečen rešilni jopič, če ga nimajo, je lahko to pri padcih zelo nevarno. Naj si pogledajo kakšen video, kako in kaj delati na startu in predvsem naj uživajo."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646