Američanka Vilma Soltesz se je 17. septembra letos, skupaj z možem Janosom, odpravila na krajši oddih na Madžarsko. Par je dopust preživel v svoji počitniški hiši, kamor sta se odpravila vsako leto. Ker je imela 192 kilogramov težka Solteszova v zadnjih letih veliko težav z ledvicami in sladkorno boleznijo, zaradi česar je bila deležna posebne zdravstvene nege, njeno gibanje pa je bilo omejeno in je bila na invalidskem vozičku, je vse podrobnosti v zvezi z letom urejala agencija, ki je vrnitev para načrtovala 15. oktobra. Če bi Solteszova v New York prispela do načrtovanega datuma, bi lahko nemoteno nadaljevala s potrebnimi terapijami, kar pa zaradi posebnih omejitev letalskih prevoznikov ni bilo mogoče.
Janos Soltesz danes trdi, da sta z ženo na dogovorjeni datum že sedela na letalu, ko ju je posadka prosila, naj zapustita svoje mesto. »Želeli so jo namestiti v zadnji del letala, vendar se je izkazalo, da nimajo potrebnega varnostnega pasu,« je pojasnil in dodal, da sta se z ženo pogosto srečevala s transportnimi težavami. Zaradi bolezni se je Solteszova močno zredila, gibanje pa ji je preprečevala tudi manjkajoča leva noga, ki jo je priklenila na invalidski voziček. Ko je razočarani par zapustil letalo, je posadka svojo odločitev skušala obrazložiti tudi z neprimerno pripombo, da sedež v vsakem primeru ne bi zdržal njene teže.
Dvigalo je zatajilo
Solteszova sta kar nekaj ur preživela na letališču, kjer sta iskala novo priložnost za let v New York. Na koncu sta se odločila, da se bosta z avtomobilom odpeljala do letališča v Pragi, kjer so jima zatrdili, da bosta lahko ujela letalo, ki je med drugim namenjeno tudi transportu invalidov. Vendar je bila naporna 5-urna pot do letališča zaman. Letalska družba je par zavrnila s trditvijo, da plastični sedeži ne bodo zdržali tovrstne obremenitve, prav tako Solteszova ni mogla vstopiti v posebno dvigalo, ki invalidnim potnikom omogoča dostop do kabine. Obupani par je bil tako prisiljen, da se vrne na Madžarsko v svojo počitniško hišo, kjer sta ostala do 22. oktobra, ko jima je agent zagotovil, da se bosta na letalo lahko vkrcala brez težav. Vendar so se stvari tudi tokrat zapletle.
Pilot ju je prosil, naj zapustita letalo
Gospo Soltesz kljub pomoči lokalnih gasilcev niso mogli premestiti iz invalidskega vozička na tri rezervirane letalske sedeže. Po dobrih 30 minutah neuspelih poskusov jih je pilot prosil, naj zapustijo letalo. »V kabini smo imeli 140 potnikov, ki so bili vezani na različne lete in morali smo vzleteti,« so pojasnili odgovorni in dodali, da niso imeli težav z varnostnim pasom, temveč z mobilnostjo potnice. Znova sta se vrnila v počitniško hišo, kjer je Janos opazil, da se je ženino zdravstveno stanje vidno poslabšalo. Dežurne zdravniške pomoči nista želela, saj sta mislila, da gre zgolj za stres in utrujenost. Solteszova je bila prav tako prepričana, da zdravniki niso seznanjeni z njeno diagnozo, zato je obisk urgence zavrnila. Čez dva dni je 56-letna Vilma Soltesz umrla. Njeno truplo so pokopali na Madžarskem, kjer se je rodila.
Pretreseni Janos Soltesz in njegova odvetnica Holly Ostrov Ronai že napovedujeta tožbo letalskih družb, ki danes že pokojni Solteszovi niso omogočile prevoza na želeno destinacijo. Letalski prevozniki naj bi s tem kršili zakonodajo, ki ščiti invalidne osebe. Odgovorni v eni izmed letalskih družb so povedala: »Užaloščeni smo zaradi smrti gospe Vilme Soltesz in družini izrekamo iskreno sožalje. Naši razlogi so sledeči: za potnico je bilo fizično nemogoče, da se vkrca na letalo, kljub prizadevanju naše posadke. Varnostni pas prav tako ni ponudil rešitve.« Poudarili so še, da so se trudili in iskali primerno rešitev, stranka pa se je nato odločila najti drugega letalskega ponudnika, za kar ne morejo prevzeti odgovornosti.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV