Mnogi modni navdušenci so se obregnili ob septembrsko izdajo revije Vouge, ki jo krasi manekena Stella Tennant, saj je njen pas neverjetno ozek, v nosu pa ima ogromen obroč. Upodobljena je kot Ethel Granger, ki se je v zgodovino vpisala kot ženska z najožjim pasom na svetu, ta je meril le 35 centimetrov. Ethel se je rodila leta 1905 in umrla 77 let pozneje. Njen ekstremno ozek pas pa ni bil plod matere narave, temveč seksualnih fetišev njenega moža Williama Arnolda Grangerja, ki je menil, da moda narekuje naše najbolj intimne misli.
Mož si je želel, da bi nosila steznik
Ethel je bila pred poroko z Williamom povsem preprosta in običajna 23-letnica, ki je nosila brezoblične obleke, značilne za leto 1920. Takratno modo je William preziral, želel si je, da bi njegova žena nosila steznik, tesno oprijet del ženskega spodnjega perila, ki stiska in oblikuje telo. Njen pas je bil že po naravi ozek, saj je okoli pasu merila idealnih 60 centimetrov. Steznik si je nadela vsak dan in tako se je začela modifikacija njenega, že tako ozkega pasu. Sprva ga je nosila le podnevi, pozneje pa ga na željo moža ni snela niti ponoči. Po več letih nošenja in neprestanega stiskanja je njen pas na koncu meril le še 35 centimetrov, Ethel pa se je tako zapisala v Guinnessovo knjigo rekordov kot ženska z najožjim pasom.
Grugerjeva kot navdih modnemu svetu
Ethel je v času svojega življenja eksperimentirala s svojim videzom, kar je bilo za tisti čas zelo nenavadno. V nosu je nosila ogromen uhan, ušesa pa je imela prebodena kar 13-krat. Nosila je izjemno visoke pete in ozek steznik. Njen videz je bil predvsem plod domišljije njenega moža. Ta se ni strinjal s takratnimi modnimi smernicami, njegov ideal je bil nečloveško ozek pas, enako pomembni zanj pa so bili tudi uhani in visoke pete. Po njegovem mnenju je vse skupaj simboliziralo ženstvenost, hkrati pa je odražalo njegovo videnje mode. Čeprav bi se morda komu zdelo, da je William nad Ethel znašal sadizem in pohabil svojo ženo, temu ni tako, saj je vse počela prostovoljno, z nošenjem steznika pa je nadaljevala celo po moževi smrti. Grangerjeva sta se tako zapisala v zgodovino, saj sta v zgodnjih 20., 30. in 40. letih predstavljala povsem svojo subkulturo. Danes pa služita kot navdih mnogim modnim oblikovalcem.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV