Zadovoljna.si
image (28)

Novice

'Zgoraj brez' skozi zgodovino

Z.V.
23. 08. 2010 18.55
2

Brigitte Bardot, seks simbol 50. in 60. let, je bila ena prvih. Na plaži se je pojavila z razgaljenim oprsjem in pošteno razburkala javnost. V Franciji je bil monokini v tistih letih že dokaj popularen, zato kakšnega večjega zgražanja ni bilo, v ZDA pa je dejanje slavne BB povzročilo pravi škandal.

Od takrat je minilo skoraj pol stoletja, kopanje zgoraj brez pa ponekod še vedno razburja javnost in spravlja na noge moraliste, ki jim gre sproščenost in svobodno obnašanje žensk pošteno na živce. Za nekatere ljudi je 'topless' način, kako sproščeno in svobodno doživljati počitnice in morje, za druge je eksibicionizem in želja po nič kaj elegantnem razkazovanju intimnih delov telesa.

Pojav zanima tudi strokovnjake

Po številnih polemikah, razpravah in neskončno velikem številu paparaco fotografij slavnih zvezdniških oprsij, je 'zgoraj brez' s časom postal dokaj nemoden in nezanimiv. Vse do letošnjega poletja, ko je doživel veliki povratek. Tega so bili še posebej veseli paparaci, saj so tudi številne zvezdnice znova množično odvrgle nedrčke in se soncu nastavile zgoraj brez.

Tako je tudi dilema, ki doslej še ni dobila odgovora, razgaliti telo na plaži, spet postala aktualna. Z njo se ukvarjajo celo nekateri strokovnjaki, ki so se odločili zadevo raziskati empirično, torej kar na plaži. Francoski sociolog Jean-Claude Kaufmann je pojavu posvetil celo knjigo: Ženska telesa, moški pogledi, sociologija golih prsi. Raziskovalec je postavil teorijo, da prakticiranje 'zgoraj brez' ni banalno početje, ravno nasprotno, ima veliko sporočil in temelji na zelo jasnih pravilih. Vsaka ženska, trdi Kaufmann, mora spoštovali kodeks obnašanja, ki ga narekuje struktura njenega telesa, njena starost, njena kultura in tip plaže. Razbrati mora signale, ki jih pošiljajo pogledi drugih kopalcev in se odzvati s primernimi gestami.

Kaj narekujejo zakoni?

V Sloveniji 'zgoraj brez' na plaži z zakonom ni prepovedan, tudi v sosednji Italiji ne, vendar pa se lahko župan odloči 'topless' prepovedati z občinskim odlokom. Tudi v Franciji, Španiji, Grčiji in na Hrvaškem niso nenaklonjeni golim prsim na plaži, v teh državah pa so na voljo tudi posebne plaže za integralne golote. Povsem drugačne so razmere v ZDA, kjer je nošenje nedrčka na plaži obvezno skoraj v vseh zveznih državah. Na Floridi denimo je 'topless' prepovedan skoraj na vseh plažah, izjema sta le South Beach v Miamiju in Haulover Beach, ki velja za enega od paradižev ameriških nudistov. Žal pa niso niti najmanj permisivni v New Yorku, kjer je pred nekaj leti policija aretirala in mučila Jill Coccaro, hipijevsko umetnico, ki je ponoči z razgaljenim oprsjem na kotalkah krožila po mestu. Zaprli so jo in ji niso dali niti te možnosti, da bi se oblekla. Njena zgodba je povzročila precejšnje zgražanje in so na koncu Jill oprostili, dobila pa je celo odškodnino v višini 29 tisoč dolarjev. Dogodek je tudi vzpodbudil nastanek civilnega gibanja Tera (Topfree Equal Rights Association).

'Go topless'

Za pravice žensk, da bi se v ZDA lahko v javnosti pojavile z razgaljenim oprsjem, se bori tudi ameriška organizacija Go topless. "Če se v javnosti lahko razgalijo moški, bi to moralo biti dovoljeno tudi ženskam," pravi predstavnica organizacije. Tako vsako leto 22. avgusta organizirajo mirne proteste, ženske pa se odpravijo na ulice 'zgoraj brez', pokrijejo si zgolj bradavičke. Njihovi moški somišljeniki pa si v znak protesta nadenejo nedrček. Organizatorji so za proteste izbrali mesec avgust zato, ker je leta 1970 ameriški kongres 26. avgust določil za dan ženske enakosti. Prav na ta dan, 50 let prej, so po 72-letnem boju, ameriški ustavi dodali 19. amandma, ki je ženskam podelil volilno pravico.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646