Ko se prepuščamo čarom poletja, ki nas z lahkoto pripeljejo do lahkotne, kratkotrajne romance z neznanko ali z neznancem, so kondomi naši najboljši prijatelji. Ali bi vsaj morali biti, saj so najprimernejša zaščita pred neželeno nosečnostjo in pred okužbo s spolno prenosljivimi boleznimi.
Samo navlečem ga in "hop" v akcijo!
Če menite, da je "gumica" nepraktična, samo pomislite na vse tiste, ki so si natikali prve prezervative. Ti so bili narejeni iz ovčjih in kozjih črev in so se na penis privezovali z vrvico. Morda pa se vam zdijo bolj praktični srednjeveški prezervativi, ki so bili narejeni iz bombaža in svile?
Poleg tega, da so tako eni kot drugi bili najbrž strašno neudobni in nepraktični, so morali uporabniki svoje kondome celo prati in sušiti, saj so ti bili namenjeni večkratni uporabi. A vseeno so jih uporabljali in to celo tako razvpiti ljubimci kot so Giacomo Girolamo Casanova in slavni perverznež Marquis de Sade.
Bi kondom iz druge roke?
Svojemu današnjemu slovesu ustrezno je bil Amsterdam prvo mesto, ki je v svojem središču gostil trgovinico s kondomi. Seveda niti London ni bistveno zaostajal. Londončani so se lahko že sredi 19. stoletja brezskrbno vdajali sladostrastju in kupovali nove ali rabljene kondome. Pod taktirko gospodične Jenny je namreč delovala tudi "second hand" prodajalna, kjer so si stranke lahko omislile oprane kondome iz druge roke.
Danes, ko si lahko za vsakim vogalom kupimo kondome najrazličnejših barv, okusov, velikosti in oblik, si je med poletno romanco naravnost nespodobno zastaviti vprašanje: "Kondom – da ali ne?" Če seksamo z neznanko ali z neznancem, je kondom absolutno neizogiben. Na koncu koncev, če smo se že znašli v takšni situaciji, se res ne moremo izgovarjati na spolno vzdržnost pred zakonom. Moraliziranje torej odpade.
Kondomi malo drugače
Po drugi strani pa kondomi niso le spolni pripomoček. To vedo modni oblikovalci, tekstilci, gradbeniki in še kdo bi se našel. Tako so na primer na neki modni reviji v Pekingu iz kondomov različnih oblik, barv in velikosti naredili obleke, klobuke in menda celo lizike. Čeprav je modno revijo organiziral največji kitajski proizvajalec kondomov, oblikovalcem nikakor ne gre zanikati izvirnosti.
Da pa tekstilna industrija ne posega po prezervativih le v reklamne namene, dokazujejo Indijci, ki kondome uporabljajo tudi za izdelavo sarijev.
Indijci le 20 odstotkov kondomov uporabijo za tisto, čemur so kondomi dejansko namenjeni. Ostalih 80 odstotkov uporabijo za izdelavo tradicionalnih indijskih oblačil, gradnjo cest in izolacijo streh. Če še niste vedeli, so ravno kondomi zaslužni za to, da se sariji lepo svetijo, ceste ne pokajo in monsunsko deževje ne pride do živega indijskim streham.
Svoje mnenje lahko izrazite tudi na forumu.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV