Zadovoljna.si
umrla je princesa lilian iz Švedske, pepelka - 6

Novice

Odšla je 'švedska Pepelka'

M.K.
14. 03. 2013 16.38
0

Pred dnevi so s švedskega dvora sporočili, da je v častitljivem 98. letu starosti preminila princesa Lilian, najstarejša članica švedske kraljeve družine, ki je bila zaradi svoje življenjske zgodbe v javnosti znana tudi kot 'švedska Pepelka'. V mladih letih se je uveljavila kot manekenka, baletka in pevka, kmalu po propadu prvega zakona z drugorazrednim britanskim igralcem pa je spoznala švedskega princa Bertila. Ker ni bila modre krvi, je bil njen boj za ljubezen s princem, ki je bil drugi v vrsti za prestol, vse prej kot lahek, a z vztrajnostjo in potrpežljivostjo sta zaljubljenca pri nekaj več kot šestdesetih letih vendarle dobila dovoljenje, da se poročita. Princesa Lilian je bila znana kot elegantna in vedno do potankosti urejena dama z izrazitim čutom za malega človeka, zato ne čudi, da je bila ljubljenka švedskega naroda.

Princeso Lilian so zaradi njene dolga leta neuresničene ljubezni klicali Pepelka.
Princeso Lilian so zaradi njene dolga leta neuresničene ljubezni klicali Pepelka.FOTO: Reuters
Lahko bi rekli, da je bila ljubezenska zgodba princese Lilian podobna pravcati tradicionalni dvorni pravljici: bila je lepo mlado meščansko dekle, ki se je zaljubilo v princa, a je bil ta prepovedan sadež, ker ni bila modre krvi. No, v njenem primeru je imela zgodba srečen konec. Po dolgih letih nasprotovanj se je švedski dvor zaljubljenega para vendarle usmilil in jima podelil svoj blagoslov. S poroko si je pridobila naziv princesa in postala spoštovana članica švedske kraljeve družine. Po prepričanju mnogih si je dvorni naziv zaslužila mnogo bolj kot številne čistokrvne pripadnice evropskih kraljevih družin, saj je slovela po pravičnosti in dobrodelnosti. Imela je neverjeten čut za malega človeka in se je z veseljem odzvala povabilom na slovesnosti vseh vrst.

Prvi zakon se ni obnesel.
Prvi zakon se ni obnesel. FOTO: Reuters
Ločila ju je vojna

A Lilianina pot do naziva princese je bila vse prej kot preprosta. Rodila se je leta 1915 v valižanskem mestu Swansea očetu Williamu Daviesu in materi Gladys Mary Curran. Njeno ime se je uradno pisalo z dvema l-jema, a ko se je začela v javnosti uveljavljati kot manekenka, baletka in pevka, se je odločila, da ga poenostavi. Septembra 1940 se je v Horshamu poročila s škotskim igralcem Ivanom Craigom, igralcem, katerega kariera ni nikoli posebej cvetela in ki se je moral vedno zadovoljiti le z manjšimi stranskimi vlogami. Med drugo svetovno vojno so Ivana poslali na fronto v Afriko. Ker sta bila dolgo ločena, je ljubezen med njima ugasnila, zato sta se po le treh letih zakona ločila. Med vojno je Lilian delala v podjetju, ki je kraljevo mornarico oskrbovalo z radijskimi sprejemniki, in v bolnišnici je skrbela za ranjene vojake.

Dvor je ni sprejel

Švedskega princa Bertila je Lilian spoznala leta 1943. Po nekaterih virih naj bi se spoznala na zabavi ob njenem 28. rojstnem dnevu, drugi pravijo, da naj bi se srečala v nočnem klubu Nuthouse, spet tretji pa menijo, da sta se srečala na podzemni železnici. Bertil je bil eden izmed štirih sinov takratnega princa Gustafa Adolfa in pravnuk kraljice Viktorije. Veljal je za playboya in zato ne čudi, da sta s prelestno Lilian kmalu postala ljubimca. A kot se je izkazalo, je Lilian Bertila postavila na realna tla in ga pripravila do tega, da se je želel ustaliti z njo. Zato se je leta 1957 preselila na Švedsko, kjer naj bi se z izvoljencem poročila in zaživela srečno skupno življenje, a se je morala zaradi svoje nekraljeve zgodovine skrivati oziroma živeti kar se da diskretno. Dvor zaradi strogih internih pravil poroke ni dovolil.

Iz vihrave romance s princem Bertilom se je rodila resnična ljubezen, ki ji ni bil kos niti dvor.
Iz vihrave romance s princem Bertilom se je rodila resnična ljubezen, ki ji ni bil kos niti dvor.FOTO: Reuters
Zaplet

Princa Bertila je dvor v petdesetih letih prejšnjega stoletja potreboval bolj, kot si je kdo v preteklosti to lahko predstavljal. Leta 1947 je namreč njegov starejši brat Gustav Adolf, ki naj bi prevzel prestol, umrl v letalski nesreči. Sicer je imel sina, današnjega kralja Karla Gustava, a je bil ta star šele leto dni, zato še ni bil sposoben vladati. Ker sta se njegova mlajša brata poročila z navadnima, "neplemiškima" meščankama in se odpovedala prestolu, nista bila več v igri za prestol, kot potencialni regent pa je ostal samo še Bertil. Njegov oče, takratni kralj Gustav VI. Adolf, ni bil več najmlajši, zato se je upravičeno zbal za usodo njihove dinastije in je sina Bertila prosil, naj s poroko z Lilian počaka do njegove smrti. K tej prošnji ga je nagovoril njegov oče Gustav V., ki je leta 1950 sinu prepustil prestol in se upokojil, v času vladanja pa je ostro nasprotoval ločitvam in ločencem – torej tudi Lilian – zato bi bila poroka z ločenko v nasprotju z vrednotami, ki jih je zagovarjal dvor.

Lilian in princ Bertil sta se poročila šele decembra leta 1976.
Lilian in princ Bertil sta se poročila šele decembra leta 1976. FOTO: Reuters
Končno sta se lahko poročila

Čeprav se v javnosti nista smela pojavljati kot par, so paparaci princa Bertila in Lilian pogosto ujeli v svoje objektive v njuni vili na jugu Francije in njune posnetke objavljali v raznih revijah po vsej Evropi. Navsezadnje je bila Lilian medijska osebnost, Bertil pa potencialni prestolonaslednik, zato sta bila za medije še kako zanimiva. Švedskemu dvoru to ni bilo pogodu, a časi so se spremenili, ko se je tudi kralj Karel Gustav poročil z meščanko brez plemiških korenin. Takrat ovire med Lilian in Bertilom ni bilo več in nekoliko ironično se je v javnosti kot članica dvora prvič pojavila prav na praznovanju 90. rojstnega dne Gustava V., ki ji je tako zelo nasprotoval. Poročni zvonovi drottiningholmske cerkvene palače so Bertilu in Lilian zadoneli decembra leta 1976, na slavju pa je bil prisoten ves švedski dvor. Par se je po svatbi odpravil na poročno potovanje v Kenijo, nato pa je nekaj tednov preživel še v francoski rezidenci.

Rada je obiskovala svečane dogodke

Po poroki je Lilian tudi uradno postala princesa. Od leta 1976 pa vse do 2005 se je zavzeto udeleževala različnih svečanosti in se z veseljem odzvala na vsako vabilo na slovesno podelitev Nobelovih nagrad. Vedno je bila urejena od glave do peta, okitena s kraljevim nakitom in najvišjim švedskim viteškim redom. Tradicijo obiskovanja gala dogodkov je prekinila šele pri 91 letih, ko jo je začela pestiti alzheimerjeva bolezen in se je odločila, da se popolnoma umakne iz javnega življenja. Po smrti svojega soproga leta 1997 je princesa Lilian prevzela njegove dolžnosti in se namesto njega aktivno udejstvovala pri številnih dobrodelnih akcijah. Leta 2000 je objavila knjigo o svojem življenju s princem Bertilom, pet let pozneje pa se je ob praznovanju 90. rojstnega dne udeležila festivala flamenka in dokazala, da je še vedno tako aktivna kot v mladih letih.

Bila je vitalna in aktivna princesa, ki se je rada udeleževala javnih prireditev in se družila z ljudmi.
Bila je vitalna in aktivna princesa, ki se je rada udeleževala javnih prireditev in se družila z ljudmi.FOTO: Reuters

Smeh in delo

Princesa je bila vedno nadvse elegantna in je rada nosila visoke pete ter dizajnerske kreacije priznanih modnih hiš. Ljubila je šale in bila deležna velike naklonjenosti kraljice Silvie, s katero sta si bili še posebej blizu, ter mlajših članov švedske kraljeve družine. V zadnjih letih se ni mogla izogniti vprašanjem o skrivnosti njenega dolgega življenja. Čeprav o tem ni marala govoriti, je rada poudarila, da jo mladostno ohranjata smeh, s katerim skrbi za dnevno rekreacijo in delo, ki vsak dan znova aktivira njene male sive celice. "Priznati moram, da ne telovadim, niti ne delam razteznih vaj. Namesto tega pomagam pomoči potrebnim, kot je to delal tudi moj pokojni soprog. To mi daje zadovoljstvo in me ohranja pri življenju,“ je pred nekaj leti dejala v enem izmed intervjujev. Zadnja tri leta je živela v vili Solbacken, kjer so zanjo 24 ur na dan skrbele tri medicinske sestre, vse prostore pa so krasile bele orhideje.

Pridružite se nam na Facebooku, to lahko storite s klikom na

Bila je ljubljenka švedskega naroda, ki sta jo vitalno ohranjala delo in smeh.
Bila je ljubljenka švedskega naroda, ki sta jo vitalno ohranjala delo in smeh.FOTO: Reuters
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658