Zadovoljna.si
Peng Liyuan, bodoča prva dama kitajske, pevka - 2

Novice

Peng Lijuan – pojoča kitajska prva dama

M.K.
14. 11. 2012 14.36
4

V javnosti se pojavlja tako v vojaški uniformi, kitajskih folklornih oblačilih, kot tudi v elegantnih večernih toaletah. Njen pevski repertoar sestavljajo sentimentalne melodije in ljudske pesmi, katerih besedila slavijo komunistično stranko. Najverjetnejša bodoča prva dama Kitajske Peng Lijuan je odlična pevka, ki je bila zaradi svoje neverjetne priljubljenosti v javnosti dolgo precej bolj opazna kot njen mož in naslednji kitajski predsednik Ši Džinping. Večina prebivalcev je nad bodočo prvo damo naravnost navdušena, tudi analitiki pa so prepričani, da bo Peng uspela do zdaj precej neopazno vlogo prve dame na Kitajskem spet ustrezno ovrednotiti.

Pevka Peng Lijuan je na Kitajskem izredno priljubljena, saj slovi po izrednem vokalu.
Pevka Peng Lijuan je na Kitajskem izredno priljubljena, saj slovi po izrednem vokalu.FOTO: Profimedia

Moža je dolgo puščala v senci.
Moža je dolgo puščala v senci. FOTO: Profimedia
Ši Džinpinga naj bi ta teden ob zaključku kongresa komunistične partije imenovali za naslednjega predsednika Kitajske, svetovna javnost pa je veliko bolj osredotočena na njegovo ženo, popularno pevko Peng Lijuan, ki jo številni že primerjajo z ženo nekdanjega francoskega predsednika Nicolasa Sarkozyja, prav tako odlično pevko in manekenko Carlo Bruni. Sopranistka, znana po tem, da poje hvalnice moževi stranki, je tudi civilna članica vojaškega orkestra in že 24 let glavna zvezda gala prireditve ob praznovanju kitajskega novega leta na državni televizijski postaji, ki si jo vsako leto ogleda na milijone gledalk in gledalcev. Njen desetletje starejši mož, ki naj bi kmalu zasedel položaj kitajskega predsednika, je bil vse do leta 2007, ko je postal član stalnega odbora komunistične stranke, v senci svoje boljše polovice, ki je z neverjetnim glasom osvajala srca Kitajk in Kitajcev. Leta 2008 pa se je Peng popolnoma umaknila s televizijskih zaslonov. Strokovna javnost je že takrat špekulirala, da so jo v umik najbrž prisilili prav mož ter predstavniki njegove stranke, saj naj bi ga v javnosti popolnoma zasenčila, kar pa ni bilo dobro za njegovo politično kariero, sploh če upoštevamo, da se je začelo že takrat govoriti o možnosti, da bi lahko prav on postal novi kitajski voditelj. Peng se je tako v javnosti pojavljala veliko manj, in sicer pod stalnim nadzorom in z dovoljenjem moževe stranke.

Vojaško uniformo je oblekla že pri 18

Peng Lijuan se je rodila 20. novembra leta 1962 v majhnem mestecu v vzhodni provinci Šandong, ki je znana po potonikah. Prav zaradi tega naj bi se je med oboževalci prijel vzdevek 'Peony Fairy' (vila potonik). Velja za eno najpopularnejših pevk ljudske glasbe na Kitajskem. Pohvali se lahko s številnimi nagradami na pevskih tekmovanjih in vsesplošno priljubljenostjo pri domačem narodu. Je civilna članica kitajskega vojaškega orkestra in lastnica civilnega čina, primerljivega s činom generalmajorja. Vojski se je sicer pridružila že pri 18 letih. Najprej je bila navadna vojakinja, a je zaradi izrednih vokalnih sposobnosti kmalu začela nastopati na prireditvah vojaškega orkestra, da bi povečala četniško moralo. V osemdesetih letih je bila ena prvih Kitajk, ki je magistrirala iz umetnosti in kitajske etno glasbe, profesorji pa še danes ne morejo prehvaliti njene predanosti študiju.

Je civilna članica kitajskega vojaškega orkestra, vojaško uniformo pa je prvič oblekla pri 18 letih.
Je civilna članica kitajskega vojaškega orkestra, vojaško uniformo pa je prvič oblekla pri 18 letih.FOTO: Profimedia
Njeni starši so poroki dolgo nasprotovali

Ši in Peng so v osemdesetih letih seznanili prijatelji. Ši naj bi bil akademik, ki je veliko vedel o kitajski etno glasbi, kar mu je prišlo pri dvorjenju mladi Peng še kako prav. Le 40 minut po prvem snidenju naj bi sin znanega kitajskega revolucionarja Ši Džongšunga vedel, da bo Peng nekoč postala njegova žena. Njena družina razmerja ni odobravala, saj se je med ljudmi takrat širilo prepričanje, da so otroci višjih uradnikov pokvarjeni in arogantni ter so se zato bali, da Ši s Peng zaradi njenega skromnega porekla ne bo ravnal spoštljivo. Šele ko so jih njegovi starši prepričali, da je pošten in skromen fant, so vendarle blagoslovili njun zakon in tako sta si Peng in Ši 1. septembra 1987 obljubila večno zvestobo. Ker sta bila oba z možem predana svojemu delu, sta v veliki meri živela ločeni življenji: Peng je kot pevka veliko gostovala v tujini, Ši pa se je večino časa zaradi poslovnih zadev zadrževal v kitajskih provincah Fudžjan in Džedžjang. Njun zakon je leta 1992 okronala hčerka Ši Mingdze in čeprav se je zdelo, da ju bo otrok bolj povezal, ni bilo tako.

Z možem sta vedno živela vsak po svoje.
Z možem sta vedno živela vsak po svoje. FOTO: Profimedia
Tudi nje so se lotevali trenutki šibkosti

Čeprav med Peng in Ši nikoli ni bilo preveč močne vezi, je uspešna pevka vedno dajala vtis, da v njunem zakonu vlada harmonija.''Moj mož je izredno preprost in pošten človek, ki vedno ravna zelo premišljeno, in to je tisto, kar pri njem najbolj spoštujem in zaradi česar ga imam tako zelo rada,'' je pred leti povedala za kitajsko javno televizijsko postajo. Vendarle pa so se včasih tudi nje lotevali trenutki šibkosti: ''Mož me obravnava kot mlajšo sestrico. Vedno je zelo zaposlen. Skrbi ga za več tisoč gospodinjstev, ob tem pa pozablja na družino,'' je nekoč potožila v pogovoru z ameriškimi mediji, a v isti sapi svojo izjavo spretno dopolnila: ''Ko se vendarle zgodi, da je kakšen dan doma, mu rada kuham jedi, ki jih ima rad in mu tako pomagam, da se sprosti.''

Možu je v politiki lahko v veliko pomoč

Kitajski mediji so prepričani, da bo Peng položaj prve dame Kitajske posula z zvezdniškim prahom, kar načeloma pozdravljajo, saj je globalna strokovna javnost njenim predhodnicam večkrat očitala, da ostajajo v ozadju. ''Prav gotovo bo zaradi položaja trpelo njeno umetniško udejstvovanje, podobno kot pri Carli Bruni, s katero jo vsi tako radi primerjajo,“ meni Michel Bonnin, direktor francosko-kitajskega centra na univerzi Tsinghua v Pekingu in dodaja, da utegne biti Peng za razliko od Brunijeve svojemu možu v veliko politično pomoč, saj ga lahko svetu predstavi v manj dolgočasni luči, kot so običajno predstavljeni hladni kitajski politični tehnokrati. Priljubljena pevka svojega moža namreč opeva kot princa, ki ve, kako je treba vladati, saj je tudi sam domovini služil kot vojak.

Ši Džinping je najverjetnejši bodoči predsednik Kitajske.
Ši Džinping je najverjetnejši bodoči predsednik Kitajske.FOTO: Profimedia
Prve dame se niso pojavljale v javnosti

Žene kitajskih voditeljev so vse od sedemdesetih let prejšnjega stoletja, ko je umrl voditelj Mao Zedong, s tem pa je posledično položaj prve dame izgubila tudi zadnja izmed njegovih štirih žena Džiang Čing, sicer častnemu položaju dajale precej medlo in klavrno podobo. Popolnoma so se umaknile iz javnega političnega življenja in se distancirale od družbenih problemov v domovini. Liu Jongčing, žena za zdaj še aktualnega predsednika Hu Džintaa, je svojega moža sicer pogosto spremljala na državniške obiske v tujino, a v javnosti nikoli ni spregovorila, kaj šele, da bi vzpostavila kult javne osebnosti. Številni so ji očitali, da je zgolj lutka voditelja, ki ni pripravljena stopiti med ljudi in aktivno sodelovati v javnem življenju, kar naj bi bila sicer njena dolžnost.

Stranka ji verjetno ne bo pustila prostih rok

Peng bo najverjetneje postala precej netipična prva dama Kitajske. V videoposnetkih, ki so dostopni na svetovnem spletu, 49-letnica s svojimi visokimi ličnicami, močnimi vranje črnimi lasmi in sijočim nasmehom javnosti dokazuje, da spremlja dogajanje na domačem in tujem političnem, socialnem in kulturnem področju ter da je zelo preprosta državljanka, ki najbolj uživa takrat, ko se s kolesom odpravi do tržnice in poklepeta s prodajalci. Lani je postala ambasadorka Svetovne zdravstvene organizacije za boj proti aidsu in tuberkulozi, pred kratkim pa je z ameriškim mogotcem Billom Gatesom posnela še protikadilsko kampanjo. Svetovna javnost namiguje, da so bila vsa ta udejstvovanja spretna poteza pred začetkom moževe vladavine, ki nakazujejo, da bi v prihodnosti lahko zasedla podobno pomembno vlogo kot prve dame v zahodnih državah. A kitajski analitiki o tem močno dvomijo, saj je položaj prve dame na Kitajskem zelo skrivnostna pozicija in zato je verjeti, da ji bo komunistična partija slej ko prej močno pristrigla krila.

Peng Lijuan je rada v stiku z ljudmi, zato mnogi verjamejo, da bo precej drugačna od prejšnjih prvih dam.
Peng Lijuan je rada v stiku z ljudmi, zato mnogi verjamejo, da bo precej drugačna od prejšnjih prvih dam.FOTO: Profimedia
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658