Zadovoljna.si
Chhurim Sherpa, na Everest dvakrat v enem tednu - 4

Novice

V sedmih dneh dvakrat na vrh sveta

M.K.
08. 04. 2013 14.10
1

Chhurim Šerpa je 29-letna Nepalčanka, ki je kot prva Zemljanka v sedmih dneh kar dvakrat stala na vrhu sveta. Po napornih kondicijskih in psiholoških pripravah se je v vsega tednu dni kar dvakrat povzpela na Mount Everest in si tako uresničila željo iz otroštva – vpisala se je v Guinnessovo knjigo rekordov. A tu se njena zgodba še ne konča. Odločena je namreč, da se bo na Everest odpravila še enkrat – tokrat s kitajske strani – na spisku njenih bodočih izzivov pa so tudi najvišji vrhovi vseh šestih celin sveta.

Nepalčanka Chhurima Šerpa se je kar dvakrat v sedmih dneh povzpela na najvišji vrh sveta in se tako vpisala v guinnessovo knjigo rekordov.
Nepalčanka Chhurima Šerpa se je kar dvakrat v sedmih dneh povzpela na najvišji vrh sveta in se tako vpisala v guinnessovo knjigo rekordov.FOTO: Facebook
Veliko alpinistov sanja o tem, da bi vsaj enkrat v življenju splezali na najvišjo goro sveta. Nepalčanki Chhurimi Šerpa je ta podvig uspel kar dvakrat – v tednu dni. „Ljudje so na Everestu dosegli že številne rekorde, a nihče se nanj ni povzpel dvakrat v tednu dni. Zato sem se odločila, da se bom pod ta dosežek podpisala prav jaz,“ pravi Chhurim in prizna, da jo je na vrh sveta gnala ena sama želja – vpisati se v knjigo rekordov. Prvič se je na Everest povzpela 12. maja 2012, se po dveh napornih dneh plezanja vrnila v bazni tabor in 19. maja ponovno splezala na 'streho sveta'. 29-letnica je medijem nekaj mesecev zatem povedala, da si je izziv, priti na Everest, zastavila že kot 11-letna punčka, ko je Nepal pretresla vest o smrti Pasang Lhamu Šerpe, prve Nepalčanke na Everestu, ki pa se je ob sestopu z vrha sveta tragično ponesrečila.

V gore si je želela že kot otrok.
V gore si je želela že kot otrok. FOTO: Facebook
Obsedena z alpinizmom

Chhurim je odraščala v okrožju Taplejung na severovzhodu Nepala in že kot majhna punčka je s posebnim žarom v očeh opazovala turiste, ki so se skozi njihovo vas podajali visoko v gore. Želela si je, da bi bila med njimi nekoč tudi sama. Spominja se, da vrstnice njene obsesije z alpinizmom nikoli niso mogle razumeti. „Želela sem si preprosto vzeti nahrbtnik in se povzpeti na vrh gore, ki sem jo videla z dvorišča naše hiše,“ se danes spominja Nepalčanka. Pozneje je postal tisti vrh premajhen izziv. Chhurim se je namreč seznanila z Everestom, ki je že od nekdaj slovel kot kraj presežkov in izjemno stvarjenje. Ko je leta 2010 obiskala sestro v Katmanduju, se je vpisala v osnovno gorniško usposabljanje, ki ga je organizirala nepalska planinska zveza. Danes pravi, da je s pomočjo tečaja pridobila „psihološke, fizične in tehnične sposobnosti“ in se dodobra pripravila na zadano misijo.

Starša sta jo podpirala

V naslednjih dveh letih je Chhurim izpopolnila svoje znanje v plezanju in opravila tečaj prve pomoči ter premagala prvo goro: 5.520 metrov visok vrh Yala v pokrajini Langtang. Kljub temu, da sta bila starša nad njenim početjem precej zaskrbljena, sta pozorno spremljala priprave na njen vzpon na vrh sveta. „Bila je odločena, da se povzpne na Everest,“ je medijem po podvigu povedal ponosni oče Dandu Šerpa. „Odločila si je storiti nekaj nenavadnega in pri tem je ni mogel ustaviti prav nihče.“Medtem ko so starši in sorodniki skrbno spremljali vsak korak njenega vzpona, pa se je sama popolnoma osredotočila na svojo misijo in čustva pustila ob strani. „Moja edina misel med plezanjem je bila uspešno dokončati misijo in postati prva Zemljanka, ki je dvakrat v enem tednu splezala na Everest,“ danes pravi 29-letna Nepalčanka. „Med vzponom nisem mislila na nič in na nikogar, niti nase.“

Na vrh sveta so jo prvič pospremili štirje soplezalci, v drugo je ob njej plezal le Tšering Dhendup.
Na vrh sveta so jo prvič pospremili štirje soplezalci, v drugo je ob njej plezal le Tšering Dhendup.FOTO: Facebook
Na vrhu se je zahvalila bogu in staršem

Chhurim je bila 12. maja, ko je v spremstvu štirih soplezalcev prvič osvojila 8.848 metrov visoko trdnjavo, nad videnim močno presenečena. Vrhovi, ki so ji nekoč predstavljali skorajda nedosegljiv izziv, so bili kar naenkrat pod njo, premagani in neverjetno majhni. V 15-ih minutah, kolikor jih je pri prvem vzponu preživela na vrhu Everesta, se je Chhurim zahvalila bogu in staršem ter si nato vbila v glavo, da mora že čez nekaj dni celoten podvig še enkrat ponoviti. Po dveh napornih dneh plezanja se je vrnila v bazni tabor, dva dni počivala in se nato ponovno podala na pot, a tokrat je s sabo vzela le Tšeringa Dhendup – za družbo in morebitno pomoč. Za 33-letnega Tšeringa je bil to že tretji vzpon na Everest, a po prihodu v dolino je medijem zaupal, da mu bo dvodnevno plezanje s Chhurimo v spominu ostalo kot „nepozabno doživetje“.„Je zdrava in v zelo dobri formi“ je povedal in dodal, kako zelo ponosen je, da je smel biti del ekspedicije tako zelo pomembnega rekorda.

Chhurim je študentka angleščine.
Chhurim je študentka angleščine. FOTO: Facebook
Na vrh sveta s 15 kilogrami opreme na hrbtu

Chhurim pravi, da se šele danes zaveda, kako naporen je bil vzpon na Everest. Na poti je na 5.486 metrih morala prečkati ledeni slap Khumbu, s sabo je ves čas prenašala 20 kilogramov opreme. „A uspelo mi je. 19. maja sem že drugič v manj kot sedmih dneh stala na vrhu Everesta. Tokrat sem na najvišji točki sveta ostala približno 25 minut, nato pa sem se odpravila proti baznemu taboru, ki sem ga dosegla v dnevu in pol,“ je Chhurim novinarjem opisovala svoj pohod na Guinnessov rekord, kot da bi šlo za sproščen nedeljski sprehod. Po podatkih oddelka za ekspedicije na nepalskem ministrstvu za turizem se je do danes sicer z nepalske strani na Everest uspešno povzpelo 3842 ljudi, od tega le 219 žensk. A le Chhurim je bila tam dvakrat v enem tednu. „Res bi rada, da se v ekstremno gorništvo vključi čim več Nepalčank,“ pravi 29-letnica. „Menim, da bi med ženskami v naši državi moralo prevladati mišljenje 'Zmorem', kajti le tako bomo lahko postale bolj prepoznavne v družbi,“ samozavestno zatrjuje mlada Nepalčanka, ki je prepričana tudi, da bi se ženske v tej azijski državi morale bolj aktivno vključevati v s turizmom povezane dejavnosti.

Študentka angleščine

Kljub uspehu svetovnih razsežnosti, pa Chhurim še vedno zelo žalosti, da se po osnovni šoli ni mogla več izobraževati. V vasi, v kateri je odraščala, namreč ni bilo srednje šole in njena družina ni imela dovolj finančnih sredstev, da bi dekle poslali v Katmandu ali v katero izmed bližnjih mest, da bi se izšolala. „A nikoli ni prepozno,“ je danes prepričana 29-letna Nepalčanka. Zato trenutno študira angleščino na lokalnem jezikovnem inštitutu v Katmanduju. Verjame, da bo poznavanje tega „svetovnega jezika“ v prihodnosti ženskam v tej državi dalo moč, da napredujejo na vseh področjih, še posebej pa v turizmu, saj je prepričana, da bodo lahko turiste z vsega sveta vodile po Nepalu in se z njimi podajale na osvajanje nepalskih vrhov.

Izzivov je veliko

Preden se je dvakrat podala na Everest, je Chhurim osvojila le dva domača vrhova, ki nista presegala znamke 6.500 metrov, po vpisu med rekorderje pa je začela osvajati tudi vrhove v Indiji. A kot pravi, njena misija 'Everest' s tem še ni zaključena. Ponovno se namreč namerava povzpeti na vrh sveta, tokrat s kitajske strani, med njenimi zastavljenimi cilji pa so tudi najvišji vrhovi vseh celin. Njen oče danes pravi, da „ne bi mogel biti bolj vesel in ponosen“, ko vidi enega izmed svojih osmih otrok, ki mu je uspelo doseči nekaj, kar ni dosegel nihče pred njim. Za Chhurim pa šteje le svetovni rekord – pomeni namreč dokaz njene odločnosti in napoved uspeha vseh ciljev, ki si jih bo še zadala na svojih misijah. „Ustvarila sem si ime in pripomogla k prepoznavnosti moje dežele. Če si zares želiš, ti lahko uspe vse, kar si zadaš. V to sem sedaj popolnoma prepričana,“ je odločena Nepalčanka.

Čeprav se lahko pohvali z rekordom, pa ji izzivov ne manjka. Med drugim se želi povzpeti na najvišje vrhove vse celin sveta.
Čeprav se lahko pohvali z rekordom, pa ji izzivov ne manjka. Med drugim se želi povzpeti na najvišje vrhove vse celin sveta.FOTO: Facebook

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 570