AvtorV.H.

5 idej za enodnevni izlet v Avstrijo
Avstrija je priljubljena destinacija zaradi svojih naravnih lepot, kulturnih znamenitosti, tradicije in mest z bogato zgodovino. Ponuja številna doživetja in zakaj si ne bi privoščili enodnevnega potepa tudi sami? Spoznavanje novih krajev ali obujanje starih spominov je lahko nekaj najlepšega, zato se le odpravite novim dogodivščinam naproti.

Ko zanikamo svoja čustva, ta ne izginejo
Prepričanje, da moramo biti dobro, nam že samo po sebi vsiljuje odgovor, ki ga tako radi ponudimo drugim: V redu sem. In to rečemo tudi takrat, ko je to daleč od resnice. A bežanje pred bolečino nam ne bo pomagalo, če ne bomo razumeli, od kod ta prihaja, ali še huje, se bomo delali, da ne obstaja. Vsi se želimo počutiti dobro, ampak tudi bolečina je del življenja, zato pred njo ne moremo povsem pobegniti, a se lahko z njo soočimo. In prav zato si moramo iskreno prisluhniti ter se vprašati, kaj sploh čutimo. Neprijetna čustva so naš smerokaz, da je čas, da nekaj naredimo ali spremenimo, da se bomo počutili bolje. O psihični bolečini smo se pogovarjali s psihoterapevtko Petro Grobelnik.

Perfekcionizem – dobra ali slaba lastnost?
Perfekcionizem mnogi enačijo z uspehom in dosežki, a temu ni nujno tako, saj nas včasih močno omejuje, upočasnjuje in ovira v življenju. Prepričanje, da mora biti vse popolno, nas pogosto samo utrudi, saj nikoli nič ni dovolj dobro. Naše predstave so toge in ne dopuščajo drugih možnosti, saj gremo vedno samo na vse ali nič. O tem smo se pogovarjali tudi s psihologinjo Sabino Prah.

Na izogibajoči slog navezanosti najbolj vplivajo odnosi iz otroštva
Na nas lahko vpliva ogromno stvari, tudi iz najzgodnejše preteklosti, a se marsičesa niti ne zavedamo, dokler se ne pojavijo težave. Odnosi, ki jih vzpostavljamo z drugimi, so namreč vedno povezani tudi z nami. Torej, kaj je tisto, kar nas zaznamuje, da se vedemo tako, kot se vedemo z našimi partnerji? Eden od dejavnikov je zagotovo slog navezanosti, ki naj bi vplival tudi na to, kako se čustveno odzivamo in kakšno interakcijo imamo z ljudmi, ki nas obkrožajo. O tem smo se pogovarjali tudi s terapevtko Aleksandro Klopčič.

Pozitiven odnos do samega sebe je rezultat sprejemanja svojih šibkosti
Samopodoba ima pomembno vlogo v našem življenju, saj vpliva na to, kako gledamo na druge ljudi, kako čutimo ali doživljamo najrazličnejše situacije in dogodke, in najpomembneje, kako dojemamo sebe. Nanjo pa lahko vpliva ogromno stvari, na podlagi katerih lahko razvijemo pozitivno ali negativno samopodobo, ki nas spremlja na vsakem koraku. Več o tem, kako biti dober do sebe, nam je v pogovoru zaupal psihoterapevt Drago Švajger.

Občutki manjvrednosti igrajo pomembno vlogo pri strahu pred srečo
Prijetni občutki, veselje in radost, nekaj, kar si vsi želimo in po čemer hrepenimo. A lahko se ustavimo že pri besedi vsi, saj ni tako malo ljudi, ki se bojijo lastne sreče. "Morda se sliši malo nenavadno, da bi se bali sreče in pozitivnih občutkov, vendar so novejše raziskave pokazale, da se mnogi ljudje bojimo prav pozitivnih občutkov," pravi Petra Grobelnik, geštalt psihoterapevtka pod supervizijo.

5 najlepših pešpoti v Sloveniji
Slovenija ima mnogo pešpoti, ki so kot nalašč za izlete in čudovite sprehode, na katerih bodo uživali vsi, od najmlajših do tistih malo starejših. Nedotaknjena narava, osupljivi razgledi in domače koče, v katerih se lahko okrepčamo ter raziskovalna žilica, ki nam ne da miru... To je vse, kar potrebujemo, da si končno obujemo svoje najljubše športne copate in se odpravimo na nepozabne potepe – sami, z družino ali s prijatelji.

Strah pred zapuščenostjo je lahko povezan z našo preteklostjo
Bilo je nekoč, a je še vedno tukaj, čutimo in ne moremo ubežati lastnemu strahu, ki lahko močno zaznamuje naše odnose. Strah pred zapuščenostjo ima velik vpliv na naše doživljanje, vedenje in tistega, ki ga imamo radi. In kar je najhuje, vedno znova ga podoživljamo, saj se naša zasidrana pričakovanja, hočemo ali nočemo, pogosto uresničijo.

Nihče se ne spremeni, če si tega sam ne želi
Vsi si želimo lepih trenutkov, veselja in polnega življenja, a tega ne bi zares cenili, če ne bi poznali tudi manj lepih stvari, od osebnih porazov, izgube, žalosti do bolečine. Resnično življenje je nepredvidljivo, zato neprestano iščemo pravo ravnovesje, da bi lahko bili zadovoljni in pomirjeni sami s sabo. Torej, kaj lahko naredimo za svoje dobro počutje?

Ljubezen ni cilj, ampak pot
Ljubezen potrebuje svoj čas, a ji ga večkrat ne damo, ker jo interpretiramo po svojih predstavah, kar običajno vključuje metuljčke v trebuhu, nepopisno strast in popolno harmonijo. Usmerjeni smo večinoma nase in na svoja občutja, ki stalno zahtevajo močne dražljaje in dokaze, da je ljubezen še vedno živa. Od zaljubljenosti do ljubezni je namreč kar nekaj korakov, ki jih mnogokrat nočemo prehoditi, saj niso vedno tako lahkotni in prijetni, kot znajo biti opojni začetki.

Sami moramo poskrbeti za regulacijo svojih čustev in misli
V odnose vstopamo z željo, da bi bili slišani, razumljeni in sprejeti, saj hočemo pristno in iskreno čutiti drug drugega, da bi lahko zadovoljili svoje hrepenenje po ljubezni. Slednje pa je lahko uresničeno šele takrat, ko se z nekom resnično povežemo miselno, čustveno in telesno. To pomeni, da smo lahko s svojim partnerjem skladni oziroma drugače rečeno – uglašeni. Več o tem nam je v pogovoru razkril psihoterapevt Drago Švajger.

Izbira partnerja je ena najpomembnejših v življenju
Ljubezen je povsod. V vseh kulturah, jezikih, delih in tudi v nas samih. In ne glede na to, kako zelo dominira v vseh vsebinah, o njej še vedno ne vemo vsega. Vemo pa, da lahko usodno zaznamuje našo prihodnost, zato ni vseeno, koga ljubimo ali bomo ljubili. Ljudje vstopajo v naša življenje, a mi smo tisti, ki jim odpremo ključ do našega srca. Pri tem nas lahko vodijo vznemirljivi občutki, strast, metuljčki, včasih pa je to premišljena odločitev, ki jo izključno prepuščamo razumu zaradi številnih razlogov. A kakor koli obrnemo, koga bomo ljubili, je ena pomembnejših izbir v našem življenju in zaradi nje bomo lahko živeli boljše ali slabše. Ta odločitev je samo v vaših rokah.

Partnerstvo ne pomeni, da se moramo za nekoga popolnoma spremeniti, da bi nas imel rad
Tako radi rečemo, da bi za ljubezen naredili vse, ampak dobro premislite in se vprašajte, ali bi res? Verjetno razmišljate o tem, kako bi skrbeli za svojega partnerja, mu stali ob strani ne glede na vse, mu bili vedno v oporo in še in še. Bi za ljubezen poteptali tudi svoj ponos, vrednote, želje, sanje in izdali svoje bližnje? Mnogo žensk je pripravljenih narediti vse in še več, da bi obdržale ljubezen, a pri nekaterih stvareh je treba potegniti črto, saj se v nasprotnem primeru ljubezenska pravljica ne konča s srečnim koncem, vsaj ne za tistega, ki ljubi preveč, a sebe premalo.

Odnosi, ki jih vzpostavljamo z drugimi, veliko razkrivajo o nas
Odnosi niso vedno takšni, kot smo si jih nekoč zamišljali ali o njih sanjarili, ko smo še fantazirali o svoji čudoviti prihodnosti, ki jo bomo živeli, ko odrastemo. Takrat še nismo vedeli, da ni vse odvisno le od nas, ampak da ima življenje včasih tudi drugačne načrte, ki niso bili v naši prvotni viziji. Izkušnje, ki smo jih navidezno pustili za seboj, so v nas prebudile dvome, protislovja, pomisleke in nezaupanje v lastne odločitve, če nimamo tega, kar smo si mogoče preveč želeli – ljubezni, ki bi nam prinesla notranje zadovoljstvo. A kljub vsem morebitnim grenkim koncem, ki običajno naznanjajo samo novo obdobje, še ni prepozno, da ga začnemo ustvarjati malo bolj po svojem okusu. Ali verjamete svojemu notranjemu občutku?

Strokovnjakinja pojasnjuje: Če ne zaužijemo dovolj beljakovin, ne moremo pričakovati močnih las
Vsak dan nam odpade od petdeset do sto las, kar je povsem normalno. Večinoma gre za lase, ki so že v fazi odpadanja, sočasno pa nam rastejo tudi novi (podmladek). Če nam dnevno izpade več kot sto las, lahko že govorimo o težavah. O izpadanju las, kaj so razlogi zanje in kako lahko izboljšamo svoje stanje, smo se pogovarjali tudi s trihologinjo Klaudijo Piskar.

Preteklosti se bomo osvobodili, ko bomo oprostili tistim, ki so nas prizadeli
Vsak od nas je že prišel do trenutka, ko si ni več želel ljubezni, a je povsod okoli nas, v poljubu sina na čelo, v maminem objemu, v prijateljevem sporočilu, v našemu delu in celo v rožah, ki smo jih zalili ... Ne moremo živeti brez ljubezni, saj zaradi nje živimo.

Trihologinja razkriva, kako do lepih las
Večina si želi čudovitih las, mogoče malo več volumna, bolj goste lase, obstojnejšo pričesko, sijaj in podobno. A redko se nam vse želje tudi uresničijo. Zdravi lasje se običajno začnejo s pravilno nego, zato je dobro vedeti, kaj delamo narobe, da nimamo tako lepih in zdravih las, kot bi jih sicer lahko imeli. O tem smo se pogovarjali tudi s trihologinjo.

'Vsaka misel, ki jo ustvarimo, ima takojšen učinek na biokemijo celice'
Spoznavanje z meditacijo lahko na začetku deluje nenavadno, a ko se ji enkrat prepustimo, nas lahko odpelje v povsem nove dimenzije, kot je spoznavanje samega sebe – tudi od znotraj. Pogosto ne vemo, kje začeti, in še manj, kako, zato si lahko več o meditaciji preberete v pogovoru s svetovalko ajurvedske medicine in učiteljico joge Kajo Kastner Yadav.

Če si želite iskrene ljubezni, ne zapravljajte časa v priložnostnih razmerjih
Obveznosti – vsi jih imamo, včasih preveč, da bi zmogli vse, a če se vsaj trudimo za nekaj, v kar verjamemo, nam bo prej ali slej tudi uspelo. In poleg vsakodnevnih izzivov obstajajo tudi določene odgovornosti v naših odnosih, a se jim nekateri iz osebnih razlogov raje izogibajo. V ozadju ni neke globoke filozofije, saj ste po vsej verjetnosti samo z nekom, ki ni pripravljen biti vaš partner v pravem pomenu besede, a si vseeno želi uživati v vseh ugodnostih, ki jih nudi resno razmerje.

Saša Krajnc: Ugajanje drugim z zanemarjanjem svojih želja in potreb je škodljivo
Zima, umirjena in hladna, prinaša počitek naravi, vse se upočasni in tudi sonce se hitreje odmakne, medtem ko sami lahko občudujemo lučke, nosimo bleščice, kupujemo darila, pripravljamo slavnostni jedilnik, urejamo praznično dekoracijo ter si v mislih vrtimo vso pravljico tega čarobnega časa. A resničnost je včasih drugačna od tega, kar si želimo in po čemer hrepenimo. O praznikih in najrazličnejših izzivih, ki pridejo v ospredje prav v tem obdobju, smo se pogovarjali tudi s psihoterapevtko dr. Sašo Krajnc.

Obrvi lahko spremenijo videz našega celotnega obraza
Oblika obrvi v zadnjih letih dobiva ogromno pozornosti, saj lahko z njimi poudarimo svoje obrazne poteze, hkrati pa so ključna pika na i celotnemu videzu. Če smo jih v preteklosti zanemarjale, se je to zdaj zagotovo spremenilo, saj njihovo oblikovanje danes vse pogosteje prepustimo rokam strokovnjakov.

Seksologinja pojasnjuje, kakšno moč in pomen ima seks
Strast, vznemirjenje, dotik in neustavljiva kemija, ki združuje par v postelji, ko skupaj postaneta eno. Spolnost igra pomembno vlogo v partnerskem odnosu, saj neguje željo tako po partnerju kot po odnosu z njim. Ne gre samo za telesno ugodje, ampak partnerja povezuje tudi v najintimnejših in najranljivejših trenutkih, ko se predata drug drugemu. Prav zato nanjo ne moremo gledati izključno kot na spolni akt, še posebej v ljubezenskih odnosih, ko spolnost postane nekaj več in jo lahko doživljamo v povsem novih sferah. Lahko vključuje nežnost, ljubkovanje, zaupanje in še marsikaj drugega. Kakšno moč ima torej spolnost v partnerskem odnosu in kaj vse vpliva na to, kakšno bo naše spolno življenje? O tem smo se pogovarjali tudi s seksologinjo Vesno Jarc.

Dr. Saša Krajnc: Naučili smo se, da moramo sklanjati glavo in biti čim bolj nevidni, da ne bi koga zmotili
Vsak dan, dan za dnem, se trudimo biti odgovorne, uspešne, najboljše, kot smo lahko, da bi končno dobile potrditev vseh drugih, da smo vredne ljubezni, ki je ne moremo najti v sebi, a po njej hrepenimo, jo iščemo in se zanjo borimo, tako da poskušamo biti čim bolj 'pridne'. To in še več počnemo, da bi zadovoljile vse želje, ki pogosto niso naše, saj smo v svoji pridnosti že zdavnaj pozabile nanje. In nikoli ni dovolj, ker nas nenehno preganjajo ene in iste misli, kot so: moram, samo še to naredim, ojoj, tega še nisem, medtem ko nam občutki krivde preprečujejo, da bi se vsaj za trenutek ustavile, lažje zadihale in se vprašale, kaj si JAZ v resnici želim. O pridnosti, popolnosti in razdajanju smo se pogovarjali tudi s psihoterapevtko dr. Sašo Krajnc.

Slovenci o tem, kaj pomeni, da moški ljubi žensko
Moški, ki ljubi žensko, se je pripravljen odpovedati življenju, ki ga je poznal pred njo, saj si želi zgraditi varno zavetje v njunem skupnem domu. Nič ne omejuje njegove svobode, a zdaj živi v njej skupaj z njo. Bilo ga je strah, zelo, a je vseeno skočil, ne da bi vedel, kaj bo.

To je razlog, zakaj ženske izbirajo mlajše moške
Večina nas sanjari o lepem odnosu, ki bi trajal in trajal v objemu popolnega partnerja za nas. Ob tem si lahko zastavimo vprašanje, kakšna je idealna starostna razlika, ki najbolje deluje med dvema, ki sta vstopila v ljubezensko vezo. V nekaterih primerih sta enakih let, včasih je starejši on, spet drugič partnerka. Torej, ali obstaja najboljša starostna razlika, zaradi katere imamo več možnosti za dober partnerski odnos? O tem smo se pogovarjali s psihoterapevko Diano Ploj Zec.

Najlepše kolesarske poti v Sloveniji
Razgibana slovenska pokrajina je pravi raj za vse ljubitelje kolesarjenja. Urejene kolesarske poti, ki jih spremlja čudovita narava, pa naj si bodo to barviti gozdovi, prostrano morje, jezera, travniki ali hribi, so kot nalašč, da jih obiščete tudi sami.

Kako negovati ljubezen do sebe?
Imejmo se radi, negujmo ljubezen do sebe in bodimo najboljši, kot smo lahko. Vse to se v teoriji sliši čudovito, a v praksi na to pogosto pozabljamo. Običajno le veliko govorimo, nič kaj dosti ne naredimo in potem se čudimo, zakaj smo nenehno slabe volje in brez prave energije. Za vas smo pripravili nekaj preprostih nasvetov, ki vam bodo pomagali, da se boste znova postavili na noge, obudili že davno izgubljeno iskrico v svojih očeh in se spomnili, da je življenje lahko tudi zelo lepo.

5 najbolj pogostih mitov o srečnih parih
Zagotovo vsak od nas pozna kakšen par, ki velja za popoln par, zato ju pogosto obkrožajo miti, ki nimajo kaj dosti skupnega z realnostjo. V ozadju lepih slik, njunega zaljubljenega pogleda, ki si ga bežno izmenjata, besed podpore, nežnih dotikov, strastnih poljubov in manjših pozornosti se namreč lahko skriva še marsikaj drugega.

Zdrava samopodoba je ključ do boljših odnosov
Samopodoba ima velik vpliv na vse naše odnose, zato je pomembno, kako gledamo nase in koga vidimo, ko se pogledamo v ogledalo. Občutki, da nismo dovolj dobri, nenehne skrbi, kako smo videti, kaj si drugi mislijo o nas, in še in še ... Vse to nam lahko kroji življenje, celo tako zelo, da v odnosih pristajamo na manj. Besede 'NE' skoraj ni v našem besednjaku, saj za ljubezen prosimo, moledujemo, ker verjamemo, da si ne zaslužimo česa več. Ampak kako nas bodo imeli drugi radi, če sami sebe nimamo dovolj? O samopodobi v odnosih smo se pogovarjali s psihoterapevtko Diano Ploj Zec.

Kaj je zasvojenost z destruktivnimi odnosi?
Odnosi imajo pomembno vlogo pri tem, kakšno bo naše življenje, a vseeno si lahko izberemo partnerje, ki nas bodo pahnili v čustveni prepad. V destruktivnih odnosih izgubljamo svoje želje, samospoštovanje in veselje, hkrati pa pozabljamo tudi na ljubezen do sebe. A zakaj se vseeno zapletamo v odnose, ki počasi, a zanesljivo uničujejo vse naše sanje o vzajemni ljubezni – imeti rad in biti ljubljen? V teh primerih ni v ospredju ljubezen, ampak podoživljanje bolečine v nedogled, vsakič znova in znova. Čeprav si zavestno tega ne želimo, ne moremo pobegniti pred čustveno travmo, ki smo jo nekoč doživeli in jo neuspešno rešujemo še danes. To je zasvojenost z destruktivni odnosi, o katerih smo se pogovarjali tudi z zakonsko in družinsko terapevtko Martino Medved.