Ključna beseda / Odnosi

Bi radi bili srečnejši? Osvojite teh pet navad
Ugledna profesorica psihologije na kalifornijski univerzi Riverside že več kot 35 let preučuje srečo. Skozi svoje raziskave je ugotovila, da imajo srečni ljudje pogosteje razvite določene navade. Preverite, katere.

Znani Slovenki iskreno o iskanju ljubezni v letu 2024
V letu 2024 je iskanje partnerja bolj zapleteno kot kadarkoli prej. Z izzivi na tem področju pa se ne soočate le vi, ampak tudi znani vplivnici Ines Erbus in Nika Krmec. Kljub situaciji dekleti uživata v samskem življenju in sledita reku, da je bolje počakati na pravega, kot biti z nekom le zato, da nisi sam. V tem članku bomo delili njune in številne druge nasvete, ki vam lahko pomagajo dobiti partnerja, ki bo izpolnil vsa vaša pričakovanja in tudi uživati v obdobju, v katerem se trenutno nahajate.

Naše telo in um potrebujeta reden počitek in sprostitev
Veliko ljudi vse leto čaka poletni dopust. Teh nekaj dni dopusta jih motivira vse leto, vmes pa pogosto pozabijo nase in počnejo veliko stvari, ki niso skladne z njimi. Lahko bi rekli, da kampanjsko počivajo in takrat želijo pokriti in nadomestiti vse za nazaj.

Patricia: 'Ženske pogosto nimajo glasu'
Vsak od nas ima svojo zgodbo, s pomočjo katere lahko dobimo odgovore na vprašanja kaj, kako in zakaj. V ozadju Patricie Ferreira Gages se prav tako skriva kar nekaj dobrih razlogov, zakaj je začela trenirati borilne veščine, natančneje brazilski jiu-jitsu. "Priporočam vsem. To je osnovna stvar, ki jo potrebuješ," pravi Patricija, ki skupaj s Sašo Vorkapićem vodi treninge za samoobrambo.

Sašo Vorkapić: 'Bolje biti vojak na vrtu kot vrtnar v vojni'
Samoobramba je vsekakor veščina, ki jo je dobro obvladati, ne samo zaradi lastne varnosti, ampak tudi za izboljšanje samozavesti, discipline in odločnosti. Najrazličnejše tehnike in prijemi prihajajo iz že poznanih borilnih veščin, ki jih lahko kadar koli uporabimo za učinkovito obrambo. Ob tej priložnosti smo obiskali tudi klub borilnih veščin Scorpion gym v Novem mestu, kjer smo izvedeli še marsikaj zanimivega, več o tem pa v nadaljevanju.

Bliža se sezona leva, to nam prinaša
Bliža se sezona leva, ki bo trajala od 23. julija do 22. avgusta. To bo čas, ko se bomo ponovno povezali z najglobljim delom sebe.

Tri znamenja, pred katerimi je zelo pester teden
Tretji teden julija bo prinesel nov val energije in sprememb, ki bodo še posebej opazne pri treh horoskopskih znamenjih, ki bodo doživela še posebej pester in dinamičen teden.

Kaj lahko storimo kot družba, da bi bil svet lepši in varnejši za vse?
V okviru projekta Varna in Zadovoljna smo številne znane obraze povprašali o tem, kaj sami mislijo, da bi lahko kot družba naredili za boljši jutri. Zanimalo nas je predvsem, kaj lahko naredimo, da bi se vsi, predvsem pa ženske, počutile bolj varno. Vsak dan in na vsakem koraku.

Toliko Zlatanu Ibrahimoviću pomenijo intimni odnosi
Zlatan Ibrahimović je spregovoril o intimi ter na presenečenje vseh odgovoril na novinarjevo kočljivo vprašanje.

Kako preboleti izgubo bližnjega?
Pravijo, da je življenje priprava na smrt. Sliši se kot morbidna trditev, a je res, da je naš pogled na minljivost tisti, ki bo odločal tudi o naši kvaliteti življenja. Kako gledamo na smrt je tisto, kar bo definiralo kako bomo živeli, kako bomo žalovali, kako bomo smrt sprejeli in jo integrirali v svoje življenje. To, da se bomo srečali s smrtjo je neizbežno boleče, lahko pa je manj, če na njo gledamo z drugimi očmi.

Saška: 'Ko se vračam od prijateljev, skoraj nikoli ne grem peš'
V sklopu projekta Varna in Zadovoljna smo se pogovarjali z igralci serije Skrito v raju, ki so z nami delili svoje občutke glede varnosti.

To je knjiga, ki jo moraš prebrati še to poletje
Če ste v otroštvu radi brali, danes pa se niti več ne spomnite, kdaj ste v roko vzeli kakšno knjigo, niste edini. Izguba ljubezni do branja se velikokrat zgodi zaradi pomanjkanja časa, še večkrat pa zaradi sistema, ki nas prisili v branje knjig, ki nam ne ustrezajo. Ker smo si ljudje med seboj zelo različni, ni presenetljivo, da nam niso vedno všeč enake knjige. Vsakdo od nas ima svoje teme, žanre in stile pisanja, ki nas pritegnejo in navdihnejo. In mi verjamemo v to, da je včasih potrebna zgolj ena knjiga, ki v posamezniku ponovno obudi ljubezen do branja. Naredite prvi korak in jo poiščite s kvizom, ki vas čaka v članku.

Ali veste, kako se zaščititi pred nadlegovanjem?
Geštalt psihoterapevtka pod supervizijo Petra Grobelnik je spregovorila o tem, kako se lahko zaščitimo pred morebitnim nadlegovanjem oz. nasiljem, razkrila pa je tudi, kakšno vlogo ima socialna podpora pri premagovanju občutka osamljenosti in nizke samopodobe. Razkrila je tudi nekaj učinkovitih tehnik in terapevtskih pristopov, poudarila pa je tudi pomen podpore prijateljev in družine.

To julij prinaša posameznim znamenjem
Pred nami je nov mesec in z njim nov mesečni horoskop. Preverite, kaj vam prinaša!

Psihoterapevtka razkriva, kako premagati strah in anksioznost
V sklopu projekta Varna in Zadovoljna smo poklepetali s Petro Grobelnik, geštalt psihoterapevtko pod supervizijo, ta pa nam je zaupala številne podrobnosti o tem, kako samo nadlegovanje in strah pred njim vpliva na mlada dekleta in ženske, ki si vse pogosteje ne upajo več zapuščati doma brez spremstva v večernih urah. Kakšne so lahko posledice tega kroničnega strahu? Kako ta strah vpliva na njihovo samopodobo in kako lahko ta strah skupaj premagamo?

VIDEO: 5 preprostih trikov za zaščito v nevarnih situacijah
Pri samoobrambi se učimo tehnik in strategij, s katerimi se lahko zaščitimo pred fizičnim napadom. Gre torej za pomembno veščino, ki nas ne ščiti samo pred potencialnimi nevarnostmi, ampak izboljša tudi naše motorične sposobnosti, telesno pripravljenost, samodisciplino in nasploh našo samozavest. In prav zaradi tega je koristna za vse starostne skupine, od najmlajših deklet pa vse do starejših dam.

Dekleta razkrivajo, kako jim je samoobramba spremenila življenje
Nasilje, nadlegovanje, grožnje in tako naprej. To ni nekaj, s čimer bi se želeli soočiti, a se lahko zgodi, zato je dobro, da smo ustrezno pripravljeni tudi na nevarne situacije. In prav samoobramba je zagotovo eden od boljših načinov, s katerim se lahko zaščitimo in izboljšamo občutek varnosti v vsakdanjem življenju. Gre za celostno izkušnjo, ki nas nauči, kako se braniti, postavljati meje in ostati zbran in samozavesten, ko je to najbolj potrebno.

Kako vzeti svojo moč nazaj?
Ko gre urejena in privlačna ženska po ulici, jo bodo moški opazili, četudi imajo ob rami svojo partnerko. Ženska, ki se je uredila zato, da bi se počutila dobro zase, nase prevzame občutek krivde. Odgovornost za pogled moškega in odgovornost za bolečino njegove ženske.

Veliki prednosti tečaja samoobrambe sta notranja moč in samozavest
Sklop tehnik, strategij in veščin, ki jih posameznik uporablja za zaščito sebe pred fizičnimi napadi ali nevarnimi situacijami, imenujemo samoobramba. S samoobrambo posameznik pridobi fizične in psihološke veščine, ki mu pomagajo, da se varno izvleče iz nevarne situacije. Preverili smo, katere prednosti prinaša ženskam.

Zakaj nas še vedno spremljajo strah, sram in krivda?
Ženska se rada počuti dobro v svojem telesu. Ženska obožuje, ko se jo obožuje. A hkrati ženska noče imeti na sebi oči, ki jo razvrednotijo in ponižajo. Noče pogledov, ob katerih se počuti kot objekt, kot tarča neprimernih opazk, žvižgov, morda celo dotikov.

Ste v stiski? Poiskati pomoč je prvi korak
Nasilje, ki se je zgodilo, se dogaja ali obstaja samo večje tveganje, da bi se lahko zgodilo, je preveliko breme, da bi ga samo pometli pod preprogo in se delali, kot da se nič ni zgodilo. V takšnih primerih lahko skrivamo najrazličnejše občutke, med drugim tudi strah, nemoč, jezo, žalost, krivdo in sram. A treba je vedeti, da kar koli občutimo, je povsem normalno, pomembno je le, da se s svojimi občutki in nastalo situacijo ustrezno soočimo, včasih tako, da si poiščemo primerno pomoč.

Dijakinje razkrivajo, kako pomembno je za njih učenje samoobrambe
Veselo pohajkovanje po mestu, številne šolske in obšolske dejavnosti ali dogodivščine, medvrstniško druženje, poletje, zabave in še in še. Vse to se sliši lepo, a dejstvo je, da se veliko deklet ne počuti zares sproščeno in varno. Brezskrbna leta so tako pod vprašajem, saj se je v našo družbo vsilil strah, zaradi katerega moramo prehitro odrasti in se odpovedati svoji naivni otroški duši. In prav zato je še kako dobrodošlo, da ne obtičimo v vlogi žrtve, ampak da naredimo nekaj zase, za svoj občutek varnosti in morebitno preventivo. O tem smo se pogovarjali tudi z dijakinjami, ki so se pod vodstvom svoje učiteljice za telovadbo odločile za učenje samoobrambe.

Dijakinjam že 20 let predaja znanje samoobrambe: Ker mi je mar
Ob vseh številnih prednostih, ki jih dekletom prinaša tečaj samoobrambe, se sprašujemo, zakaj osnov samoobrambe ne vključimo v šolski učni načrt? Bi lahko dekletom in fantom približali samoobrambo v okviru športne vzgoje? Na ministrstvu za izobraževanje pravijo, da za kaj takšnega ne vidijo razloga, mi pa smo obiskali Katarino Nared Volavšek, učiteljico športne vzgoje na BIC Ljubljana, Gimnaziji in veterinarski šoli, kjer samoobrambo za dekleta izvaja že skoraj 20 let.

Kolektiv Rejv utopija ustvarja varnejše nočno življenje
V sklopu projekta Varna in Zadovoljna smo se pogovarjali z Žano Marušič, soorganizatorko kolektiva Rejv utopija, ki v ljubljanskih nočnih klubih skrbi za ustvarjanje varnejših in bolj vključujočih prostorov za zabavo.

To bi Iva Krajnc Bagola svetovala svoji hčerki
O občutku varnosti smo poklepetali tudi z igralko Ivo Krajnc Bagolo, ki jo poznate predvsem iz priljubljene slovenske serije Ja, Chef!, ki si jo lahko ogledate na VOYO.

Ana Klašnja: 'Pokrit je bil samo z brisačo'
Na temo varnosti smo poklepetali tudi z nekaterimi znanimi obrazi, med katerimi so bili tudi žiranti šova Slovenija ima talent, ki so z nami delili svoj pogled na omenjeno tematiko. Med njimi je brez dvoma najbolj izstopala baletna plesalka Ana Klašnja, ki je z nami delila pretresljivo izkušnjo, ki jo je doživela kot mladenka.

O varnosti v družbi so spregovorili tudi obrazi naše medijske hiše
V naš projekt Varna in zadovoljna so se vključili tudi nekateri obrazi naše medijske hiše. Zaupali so nam, ali se sami počutijo varno, kako se je po njihovem mnenju situacija v zadnjih letih spremenila ter nasploh orisali situacijo v naši družbi. Med njimi so Simon Vadnjal, Sanja Modrić, Anamarija Ficko in Alenka Marovt.

Nasilje v družbi: od slabih izkušenj do poziva k sočutju in prijaznosti
Nasilje je žal postalo del našega vsakdana. Dogaja se v sosednji ulici, za štirimi stenami, na mestnem avtobusu ali tekaški stezi. Mnoga dekleta s seboj nosijo solzivec, zvečer ne upajo same v središče mesta. Svoje izkušnje so z nami delili tudi znane Slovenke in Slovenci, nekateri so imeli tudi sami neprijetno izkušnjo.

Ženske o nasilju težko spregovorijo, zmotno krivdo pripisujejo sebi
Poznamo več oblik nasilja in skoraj ni ženske, ki se v svojem življenju ni srečala vsaj z eno od njih. Poleg fizičnega nasilja v tem primeru govorimo tudi o verbalnem in psihičnem nasilju, zaradi česar mnogo žensk živi v nenehnem strahu, hkrati pa je ranjena tudi njihova samopodoba. Takšne ženske izgubijo občutek varnosti, kar lahko zelo oteži njihovo vsakdanje delovanje, pravi Tjaša Hrovat iz Društva za nenasilno komunikacijo.

Študentka medicine razkrila, zakaj ne gre nikamor brez solzivca
Opazili smo, da je v zadnjem letu prišlo do velikega porasta prodaje solzivca in drugih pripomočkov za samoobrambo, zato smo se odločili, da o nošenju solzivca povprašamo tudi mlada dekleta. Klepetali smo s simpatično študentko medicine, ki nam je zaupala, da brez solzivca ne gre praktično nikamor, razkrila pa je tudi, kdo ji ga je kupil in zakaj ga ima.