Ključna beseda / delovanje

Nizkokalorična dieta: koliko kalorij na dan in kaj jesti?
Bi se radi znebili odvečnih kilogramov? Eden od načinov je nizkokalorična dieta, pri kateri s štetjem kalorij čez dan ustvarite kalorični deficit, za katerega vemo, da je ključni dejavnik, ko gre za hujšanje. Gre za vrsto diete, ki vsekakor ni za vsakega in zahteva kar nekaj discipline in načrtovanja obrokov.

Zakaj vaše telo potrebuje magnezij?
Magnezij se z dobrim razlogom imenuje mineral življenja, saj sodeluje pri številnih pomembnih procesih v telesu. Med drugim igra tudi pomembno vlogo pri delovanju mišic, njegovo pomanjkanje pa lahko vpliva na mišično zmogljivost.

Kako zdravo je v resnici oljčno olje?
Maščobe imajo visoko energijsko vrednost, zato jih moramo uživati v omejenih količinah. Obenem pa je pomembno tudi, katere maščobe uživamo, saj se med seboj razlikujejo glede na maščobno-kislinsko sestavo, vsebnost vitaminov in drugih koristnih snovi ter seveda po okusu. Oljčno olje se npr. od ostalih v prvi vrsti razlikuje po tem, da vsebuje veliko nenasičenih maščob, ki so koristne, ter malo nasičenih maščob, ki niso zaželene.

Vitamini in minerali, ki okrepijo imunski sistem
V poplavi nasvetov o jemanju vitaminov, mineralov in prehranskih dodatkov skorajda več ne vemo, kaj je resnično smiselno uživati za krepitev imunskega sistema. Odgovor razkriva predsednica Sekcije farmacevtov javnih lekarn pri Slovenskem farmacevtskem društvu Maša Koritnik Zadravec, magistra farmacije, specialistka klinične farmacije.

Strokovnjakinja razkriva vse, kar morate vedeti o negi kože pozimi
Mrzlo zimsko obdobje marsikomu prinaša težave s kožo. Še bolj suha in razdražena koža, povečana rdečica, neprijetni občutki zatezanja in pusta, izsušena koža. To še predobro občutite vsi, ki imate že v drugih razmerah suho in občutljivo kožo.

Top trik, kako se znebiti podočnjakov
Spočit obraz, napeta koža in sijoče oči so vsekakor nekaj, kar želimo zjutraj videti v ogledalu. Žal pa se nemalokrat zbudimo vidno utrujene in zabuhle s temnimi kolobarji pod očmi. Predvsem podočnjaki so pogosta težava marsikatere predstavnice nežnejšega spola, pojavijo pa se bodisi zaradi neprespanih oči bodisi zaradi stresa, dehidracije, alergij ali drugih zdravstvenih težav. Zaradi njih smo videti starejše in bolj izčrpane, kot smo v resnici, zato ves čas iščemo načine, kako bi se jih znebile ali vsaj omilile njihov videz. Da bi jih za vedno izbrisale, je skoraj nemogoče, obstaja pa kar nekaj načinov, kako se izogniti utrujenim očem in ponovno doseči sijočo ter mladostno kožo okoli oči.

Ali je (že) zdaj pravi čas za hujšanje pred poletjem?
Mnoge si vsak ponedeljek v novem tednu ali/in tudi v novoletnih zaobljubah zadajo cilj, da bodo shujšale do poletja. Mnogim med njimi žal ne uspe. Pol leta prehitro mine, čeprav se 1. januarja zdijo junij, julij in avgust še zelo daleč, in še prej se odvrti sedem dni v tednu. Zaprisege o dieti, hujšanju in telovadbi velikokrat "padejo v vodo" že drugi ali tretji dan, kar je pogosto zaradi nerealnih pričakovanj in številnih vmesnih razočaranj ter prevelikih skomin in posledično preveč pregreh.

Afrodiziak: mit ali sredstvo za boljšo spolnost?
Na kaj pomislite ob besedi afrodiziak? So to ostrige, morda jagode, prelite s čokolado, in šampanjec? Morda na kaj bolj eksotičnega, kot je denimo španska muha, ali na različne mešanice začimb? V želji po popestritvi spolnosti marsikateri par preizkuša različne pripomočke, načine in sredstva, med katera sodi tudi afrodiziak. Iskanje snovi, ki vzbudi in poveča spolni odziv, sega daleč v zgodovino, ko so ljudje verjeli, da afrodiziak odpira vrata božanskih spolnih užitkov.

Viri beljakovin, s katerimi se kilogrami topijo in ni stradanja
Marsikdo je prepričan, da dieta pomeni stradanje, a če se izgube kilogramov lotite premišljeno in na način, ki zagotavlja dolgoročne rezultate, potem med hujšanjem nikoli ne bi smeli biti lačni. Beljakovine ustvarjajo občutek sitosti, nam pomagajo, da med prebavljanjem porabimo več kalorij, nanje pa so vezani vsi življenjski procesi v telesu.

Mikrobiota kože: kakšen je njen pomen in kako na njo vpliva kozmetika?
Koža je največji in najtežji organ, njena površina pri odraslem človeku meri do 2 m2 in tehta do 10 kg. Njena primarna naloga je zaščita organizma pred vplivi različnih dejavnikov iz okolja, poleg tega pa predstavlja tudi imunsko bariero. Koža skupaj z mikroorganizmi, ki jo naseljujejo, tvori t. i. biološko bariero in omogoča normalno delovanje imunskega sistema. Skupek vseh mikroorganizmov, ki se nahajajo na koži, imenujemo kožna mikrobiota.

Nasveti za detoks jeter
Jetra so eden največjih organov v telesu, obenem pa so tudi delovni organ. To je primarni filtracijski sistem vašega telesa, ki pretvarja toksine v odpadne produkte, čisti vašo kri, presnavlja širok spekter spojin (od hranil in alkohola do zdravil) ter proizvaja beljakovine in žolč. Medtem ko se zdrava jetra naravno čistijo, lahko prehranski ter okoljski stresorji in toksini ovirajo optimalno delovanje jeter.

Manifestacija: kaj to je in ali res deluje?
Kaj je manifestacija? Kako manifestirati stvari, ki si jih želite v življenju? In katere so najboljše strategije manifestacije? Najpreprosteje povedano, je manifestacija usmeritev vaše namere k nečemu, za kar upate, da se bo zgodilo, nato pa opazujete, kako se dogaja v resničnem življenju. Z drugimi besedami, če nekaj mislite, se bo uresničilo. A seveda je vse skupaj bolj kompleksno.

Jod: katera živila ga vsebujejo in kakšni so znaki pomanjkanja?
Jod je bistven mineral, kar pomeni, da ga telo potrebuje za pravilno delovanje. Ker ga ne more proizvesti samostojno, ga morate zaužiti s prehrano ali kot dodatek.

Zakaj bi morali že danes začeti uživati ribje olje?
Ribje olje je prehranski vir omega-3-maščobnih kislin, ki jih naše telo potrebuje za opravljanje številnih funkcij, med drugim tudi za rast celic in mišično aktivnost. Omega-3-maščobne kisline izvirajo iz hrane in jih telo ne more proizvesti samo. V primeru ribjega olja to vsebuje dve vrsti omega-3-maščobnih kislin, in sicer DHA in EPA, kar pomeni, da so najboljši prehranski viri ribjega olja losos, skuša in postrv, školjke, ostrige in raki.

Prebavni encimi: zakaj jih je smiselno dodajati?
Zakaj je pomembna zdrava prebava in primerno ravnovesje prebavnih encimov, ali je smiselno dodajati encime in kakšna dieta je priporočljiva ob prebavnih težavah? Pojasnjuje klinični dietetik in športni nutricionist Luka Roter, mag. dietet., CISSN.

Pozitivni učinki, zaradi katerih jih je dobro jesti vsak dan
V času hladnejših dni je še toliko bolj pomembno, da se na našem jedilniku znajde raznoliko sadje, ki naj bo sveže in sezonsko. Trenutno so to zagotovo pomaranče, limone, grenivke, mandarine, limete in pomelo, ki slovijo kot nekateri izmed najboljših virov naravnega vitamina C, vsebujejo pa tudi druge koristne snovi za optimalno delovanje našega telesa.

NAGRADNA IGRA: Osvojite darilne bone za nakup izdelkov
Nobena skrivnost ni, da naše telo za normalno delovanje potrebuje pravo razmerje vseh makro in mikro hranil, ki jih lahko zaužijemo s pestro in uravnoteženo prehrano. Pravo razmerje pa je seveda relativno in je med drugim odvisno od našega življenjskega sloga. Vsi, še posebej aktivni posamezniki in starostniki, pa morate biti pozorni, da zaužijete predvsem dovolj beljakovin, saj so te v prvi vrsti pomemben gradnik mišic, hkrati pa imajo pomembno vlogo tudi pri številnih drugih procesih v telesu.

Viri vlaknin, ki pospešujejo prebavo in pomagajo ohranjati zdravo težo
Verjetno je vsak že kdaj dobil nasvet 'Jej več vlaknin'. Pa veste, zakaj so vlaknine tako koristne in zakaj je ključnega pomena, da so del vašega prehranjevanja? Razkrivamo, koliko prehranskih vlaknin potrebujete, katera živila jih vsebujejo ter kako jih dodati obrokom in prigrizkom.

Naj vas krajši dnevi ne ovirajo pri ustvarjanju odličnih fotografij!
Izjemne večerne prizore in razglede si vedno želimo ujeti v objektiv in jih shraniti za spomin ali pa deliti s svojimi prijatelji na družabnih omrežjih.

To živilo ima najvišjo vsebnost kalcija med vsemi žiti
Proso je starodavno žito, ki se običajno uživa v Aziji, Južni Ameriki in delih Evrope. Ta polnozrnata žitarica brez glutena, ki je tehnično seme, postaja vse bolj priljubljena tudi kot alternativa rižu ali kvinoji.

'Izveš, da je tvoj prvi tatu starejši kot praktikantka v službi in da sivi lasje pač ne bolijo'
Sedim na terasi, prijetno me boža pozno poletno sonce, poslušam šelestenje listja kmalu dozorele koruze in nekje v mislih mi zapoje Oliver njegovo: Stiže jesen dunjo moja ... Da. V zraku je vonj po jeseni.

Parni čistilec – kaj je in kako izbrati pravega?
Ste se naveličali tega, da je vaša omara polna različnih čistil za kopalnico, kuhinjo, tla in še mnogo drugega? Vsega tega se lahko znebite z izbiro ustreznega parnega čistilca. Vendar, kateri je pravi in kako parni čistilec sploh deluje?

Ta sestavina je učinkovito orožje proti staranju
Ste že slišali za reishi gobe? Gre za vrsto gob, ki ji mnogi pravijo 'kraljica gob'. Razlog za to so številne koristi, ki jih prinaša njihovo uživanje, med drugim naj bi slovele po sposobnosti regeneracije celic, krepitvi imunskega sistema in izboljšanja razpoloženja, vedno bolj cenjene pa so tudi v lepotni industriji, saj so zelo učinkovito orožje proti staranju.

Znaki, da vašemu telesu primanjkuje omega-3 mačobnih kislin
Če ste kaj podobni nam, potem verjetno tudi vi, ko slišite "omega-3 maščobne kisline", takoj pomislite na dodatek ribjega olja. Omega-3 maščobne kisline so ena tistih edinstvenih sestavin, ki so pomembne tako za zdravje kot za lepoto, saj imajo številne koristi za vašo kožo – ne glede na to, ali jih uživate peroralno ali jih nanašate lokalno. Z razlogom pa se imenujejo esencialne maščobne kisline, saj so nujne za delovanje vašega telesa.

Pohodništvo v Sloveniji – oprema, ki jo potrebujem!
Slovenija je raj za pohodništvo, saj je prepredena z različno zahtevnimi pohodniškimi potmi. Ne glede na to, kam se odpravite, pa je za varnost v hribih ključnega pomena ustrezna pohodniška oprema. Pri izbiri le-te vedno upoštevajte pravilo, da je bolje imeti kakšno stvar več, kot pa da česa nimate, ko to potrebujete.

Je belo meso res bolje uživati kot rdeče?
Zakaj je belo meso bolj priporočljivo uživati kot rdeče, kaj je bolje – piščančje ali puranje meso, koliko ga dnevno zaužiti in kako nadomestiti vnos beljakovin, če ne jeste živil živalskega izvora? Odgovarja klinični dietetik in športni nutricionistLuka Roter, mag. dietet., CISSN.

Nasveti strokovnjakinje za hitrejšo izgubo kilogramov
Na delovanje našega metabolizma, presnove in prebave živil, vpliva veliko različnih faktorjev, kot so leta, starost, spol in vplivi okolja, v katerem živimo. Zelo veliko je odvisno tudi od hormonov in nekaj tudi od genov. Prav tako je velik dejavnik, ki vpliva na delovanje metabolizma hrana, ki jo dnevno zaužijemo pa tudi telesna aktivnost in spanje. Če si želite tudi vi izgubiti kakšen kilogram in spodbuditi svoj metabolizem, ne pozabite na naslednje korake, ki vam bodo pomagali do željene teže.

Ali poznate ta izjemen vir vlaknin?
Uravnotežena prehrana, veliko tekočine, redno gibanje, izogibanje stresu – recept za kakovostno življenje, ki ga poznamo vsi. Zatakne pa se, ko je treba teorijo prenesti v prakso. Posledično je naša prehrana pogosto precej enolična, da smo dehidrirane, nas nemalokrat spomni šele glavobol, naše edino gibanje pa je hitenje z enega na drugi opravek. Utopično je pričakovati, da lahko tak življenjski slog povsem spremenimo, dobro pa je vedeti, kako si lahko pomagamo do boljšega počutja.

Kako bi morale skrbeti za maternico?
V hitenju in stresu modernega življenja pogosto pozabimo na maternico. Ne posvečamo se ji in v bistvu malo vemo o njej, čeprav brez nje ni novega življenja ter igra pomembno vlogo v ženskem življenju in zdravju nasploh. Kaj bi morale vedeti o njej ter kako jo negovati in skrbeti zanjo, je razložila licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in diplomirana medicinska sestra Alison Kogoj.

Na Cedevitini platformi 'Bodi TU. Bodi CE.' preberi zgodbe žensk, ki so premagale raka dojke
Marina Hasija je izvedela svojo diagnozo, ko je bila stara le 24 let. Povedala nam je, zakaj je pomembno biti tu, kadar nekdo preživlja težke trenutke.