Ključna beseda / hrano

Kaj narediti, če ste preveč pojedle?
Pred nami so božični prazniki, ki jih vsako leto zaznamujejo številne zabave in praznovanja, na katerih se hitro zgodi, da pretiravamo s hrano in preveč pojemo. Prenajdenje nas pusti brez energije, napihnjene in s pogostimi želodčnimi težavami. V nadaljevanju razkrivamo nekaj nasvetov, kaj narediti v takšnih primerih ...

Saša Krajnc: Ugajanje drugim z zanemarjanjem svojih želja in potreb je škodljivo
Zima, umirjena in hladna, prinaša počitek naravi, vse se upočasni in tudi sonce se hitreje odmakne, medtem ko sami lahko občudujemo lučke, nosimo bleščice, kupujemo darila, pripravljamo slavnostni jedilnik, urejamo praznično dekoracijo ter si v mislih vrtimo vso pravljico tega čarobnega časa. A resničnost je včasih drugačna od tega, kar si želimo in po čemer hrepenimo. O praznikih in najrazličnejših izzivih, ki pridejo v ospredje prav v tem obdobju, smo se pogovarjali tudi s psihoterapevtko dr. Sašo Krajnc.

Super ideje za odlično božično večerjo
Božično obdobje je čas, ko se družine in prijatelji zberejo skupaj, da praznujejo in uživajo v čarobnosti praznikov. In nič ni boljše od popolne božične večerje, ki združuje okusno hrano, toplino domačega vzdušja in ljubezen, ki se deli med najbližjimi. Da bo božični večer resnično popoln in boste svojim gostom postregli z najokusnejšimi prazničnimi dobrotami, smo v nadaljevanju za vas pripravili nekaj nasvetov in predlogov za popolno božično večerjo.

Med prazniki bo najbolj zanimiva naprava vašega doma zagotovo hladilnik
Obložena miza, praznična glasba, veseli obrazi, ljubezen v zraku. Ja, vse to zaznamuje praznike.

Kaj je čuječno prehranjevanje?
S čuječnim prehranjevanjem stremimo k bolj zdravim navadam in boljšemu počutju. Gre za metodo, ki vključuje sproščanje, ob katerem se načrtno in osredotočeno soočimo s čustvi in fizičnimi občutki, ki jih v nas prebuja hrana.

Slovenka, ki dviguje 90 kg uteži in je zagreta motoristka
Nina Mikec z vzdevkom Sharpy živi na dolenjskem griču in če ne prej, se na poti k njej domov zaveš, da ljubi ovinke. Sicer pravnica po poklicu večinoma dopustuje na motorju in vmes hodi v hribe, raziskuje, dviguje težke uteži in v domači kuhinji za prijatelje pripravlja kulinarične presežke – čudovite torte in piškote, dišeče pice iz krušne peči in tudi dobrote s potovanj.

Se lahko podočnjakov znebimo?
Oči so znane kot ogledalo naše duše in iz njih lahko razberemo marsikaj. Za marsikoga predstavljajo najlepši del obraza, žal pa jih pogosto obkrožajo temni kolobarji ali zabuhlost. Podočnjaki so pogosta težava marsikoga izmed nas – moteči so predvsem z estetskega vidika, saj dajejo izgled izčrpanosti, nenazadnje pa nas tudi postarajo. Pa se podočnjakov lahko znebimo ali jih vsaj delno omilimo?

Top ideja za romantično doživetje v praznični Ljubljani
Razlogov za obisk naše čudovite prestolnice je skozi vse leto več kot dovolj, zagotovo pa je najbolj privlačna ravno v veselem decembru. Center Ljubljane je že zasijal pod tisočerimi lučkami, zato bi bil greh, če si ne bi vsaj en dan vzeli časa za prijeten sprehod med najrazličnejšimi stojnicami in uživali v pozitivnem ter nalezljivem prazničnem vzdušju, ki se ga čuti na vsakem koraku. A zakaj si ne bi tokrat privoščili nekaj več? Praznični čas je kot nalašč za to, da združite obisk čarobno okrašene prestolnice bodisi z romantično večerjo v dvoje bodisi s pravim gurmanskim razvajanjem v družbi prijateljev.

Zakaj lahko hvaležnost spremeni vaše življenje
Vsako jutro, ko se zbudite, si vzemite nekaj minut časa in zapišite stvari, za katere ste hvaležni in opazujte, kako se bo spremenilo vaše življenje.

Jod: katera živila ga vsebujejo in kakšni so znaki pomanjkanja?
Jod je bistven mineral, kar pomeni, da ga telo potrebuje za pravilno delovanje. Ker ga ne more proizvesti samostojno, ga morate zaužiti s prehrano ali kot dodatek.

Zakaj bi morali že danes začeti uživati ribje olje?
Ribje olje je prehranski vir omega-3-maščobnih kislin, ki jih naše telo potrebuje za opravljanje številnih funkcij, med drugim tudi za rast celic in mišično aktivnost. Omega-3-maščobne kisline izvirajo iz hrane in jih telo ne more proizvesti samo. V primeru ribjega olja to vsebuje dve vrsti omega-3-maščobnih kislin, in sicer DHA in EPA, kar pomeni, da so najboljši prehranski viri ribjega olja losos, skuša in postrv, školjke, ostrige in raki.

Prebavni encimi: zakaj jih je smiselno dodajati?
Zakaj je pomembna zdrava prebava in primerno ravnovesje prebavnih encimov, ali je smiselno dodajati encime in kakšna dieta je priporočljiva ob prebavnih težavah? Pojasnjuje klinični dietetik in športni nutricionist Luka Roter, mag. dietet., CISSN.

NAGRADNA IGRA: Osvojite darilne bone za nakup izdelkov
Nobena skrivnost ni, da naše telo za normalno delovanje potrebuje pravo razmerje vseh makro in mikro hranil, ki jih lahko zaužijemo s pestro in uravnoteženo prehrano. Pravo razmerje pa je seveda relativno in je med drugim odvisno od našega življenjskega sloga. Vsi, še posebej aktivni posamezniki in starostniki, pa morate biti pozorni, da zaužijete predvsem dovolj beljakovin, saj so te v prvi vrsti pomemben gradnik mišic, hkrati pa imajo pomembno vlogo tudi pri številnih drugih procesih v telesu.

Kako zdravo je v resnici rdeče zelje?
Za zdravo in vitalno telo morate tudi v hladnejši polovici leta uživati veliko sadja in zelenjave. Proti prehladu in gripi pa je še posebno koristno uživati hrano, ki krepi vašo sluznico in čisti dihalne poti. Tudi drugi zdravilni pripravki, kot so zelišča iz domače lekarne ali eterične zeliščne kopeli in obloge, ne bodo odveč.

Kislo zelje ima malo kalorij in številne pozitivne lastnosti
Kislo zelje ima izredno malo kalorij in ima tudi druge pozitivne lastnosti, pojasnjuje certificirana nutricionistka Mojca Cepuš. Preverite, zakaj je tako zdravo!

Se ne morete upreti sladkorju? To je rešitev!
Pozdravljena ga. Tamara, na vas se obračam po vseh izčrpnih dietah, ki sem jih že preizkusila v življenju. Ne mine dan, da ne bi mislila kako shujšati. Vse sem že preizkusila, nič jest, malo jest, samo dopoldan, telovadba z osebnim trenerjem, vse in nič mi ne pomaga. Visoka sem 171 cm in imam 64 kg, od tega imam 45 kg samo v hrbtu in trebuhu. (smeh) Zelo sem žalostna, ker imam trebuh, ki ne gre in ne gre proč. Sicer imam 2 otroka. Kaj bi mi pomagalo? Moram pa reči, da sem zelo sladkosneda. Zjutraj za zajtrk pojem čokolešnik z vodo in riževim mlekom, čez 2 urici že iščem sladko ali ploščico z mandeljni in medom, ali beljakovinsko, ali kakšen kos prepečenca in sira. Čez 2 urici je že kosilo, ki pa ni velik obrok. Raje pojem malo manj samo, da potem takoj kaj sladkega pojem. Spet kakšen piškot ali pet, kakšna čokolada in ne neham jesti dokler vse ne pojem. Čez 2 urici spet iščem sladko in večerja ena malenkost, kakšni krekerji s salamo ali sirom, ali kar sami in že iščem spet sladko. In tako se zaključi moj dan. Sladkemu se ne morem odreči, sem pa 2 meseca poskušala čisto brez sladkorja pa tudi nisem šla niti deko dol. Kaj lahko naredim, prosim pomagajte mi! Hvala že v naprej za odgovor in vam želim še naprej vse dobro. Lp, Saša

Znaki, da vašemu telesu primanjkuje omega-3 mačobnih kislin
Če ste kaj podobni nam, potem verjetno tudi vi, ko slišite "omega-3 maščobne kisline", takoj pomislite na dodatek ribjega olja. Omega-3 maščobne kisline so ena tistih edinstvenih sestavin, ki so pomembne tako za zdravje kot za lepoto, saj imajo številne koristi za vašo kožo – ne glede na to, ali jih uživate peroralno ali jih nanašate lokalno. Z razlogom pa se imenujejo esencialne maščobne kisline, saj so nujne za delovanje vašega telesa.

Nasveti strokovnjakinje za hitrejšo izgubo kilogramov
Na delovanje našega metabolizma, presnove in prebave živil, vpliva veliko različnih faktorjev, kot so leta, starost, spol in vplivi okolja, v katerem živimo. Zelo veliko je odvisno tudi od hormonov in nekaj tudi od genov. Prav tako je velik dejavnik, ki vpliva na delovanje metabolizma hrana, ki jo dnevno zaužijemo pa tudi telesna aktivnost in spanje. Če si želite tudi vi izgubiti kakšen kilogram in spodbuditi svoj metabolizem, ne pozabite na naslednje korake, ki vam bodo pomagali do željene teže.

Ali poznate ta izjemen vir vlaknin?
Uravnotežena prehrana, veliko tekočine, redno gibanje, izogibanje stresu – recept za kakovostno življenje, ki ga poznamo vsi. Zatakne pa se, ko je treba teorijo prenesti v prakso. Posledično je naša prehrana pogosto precej enolična, da smo dehidrirane, nas nemalokrat spomni šele glavobol, naše edino gibanje pa je hitenje z enega na drugi opravek. Utopično je pričakovati, da lahko tak življenjski slog povsem spremenimo, dobro pa je vedeti, kako si lahko pomagamo do boljšega počutja.

Izjemna moč antioksidantov: katere poznamo in kakšen je njihov učinek?
Po podatkih svetovne zdravstvene organizacije je stres ena večjih nevarnosti za zdravje v 21. stoletju. Majhna količina stresa je v telesu stalno prisotna in lahko pripomore k pravilnemu delovanju človeškega telesa, medtem ko ima prevelika količina stresa škodljive posledice za naše zdravje, saj vodi v zgodnje staranje in bolezni, kot so ateroskleroza, srčni infarkt, Alzheimerjeva bolezen, sladkorna bolezen, kronični bronhitis in nekatere vrste raka. Eden izmed najpomembnejših elementov pri upočasnitvi procesa staranja in zmanjšanju tveganja za številne bolezni soantioksidanti, ki skrbijo za celovito zaščito organizma. Zakaj so antioksidanti pravzaprav pomembni in kje vse jih najdemo?

Razmere med družinama se zaostrujejo, kriva so jajca
Trgovanje med družinama povzroča konflikte že od samega začetka letošnje Kmetije. Največje težave jim bo v nocojšnji epizodi znova povzročila prav menjava zloglasnih jajc. Ali bosta družini na koncu le našli skupni jezik, lahko izveste danes ob 20.00 na POP TV!

Neredni ciklusi, nespečnost, razdražljivost? Tako si lahko pomagate med perimenopavzo
Začne se s komajda opaznimi znaki, ko nas po 40. letu občasno prizadene nespečnost, ko kar naenkrat začutimo razbijanje srca, ko nas oblije vročica, čeprav ni tako zelo vroče, niti nismo preveč oblečeni. Občasno opazimo nihanje razpoloženja in se soočamo z nerednimi, predolgimi ali prekratkimi menstrualnimi ciklusi. Kaj se dogaja z nami? Odgovor je perimenopavza. Kaj doživljamo v obdobju med menstruacijo in menopavzo ter kako si lahko na naraven način pomagamo lajšati težave, je razložila certificirana integrativna zdravstvena trenerka za hormonsko ravnovesje, Simone Godina.

Koristni nasveti, kako jeseni ostati zdrave
Jesen: poleg čudovitih tisočerih barv prinaša daljše noči, manj sonca, večje temperaturne razlike ... in prehladna obolenja. A na srečo lahko veliko, veliko naredite kar sami, da boste vseeno ostali zdravi.

5 načinov, kako okrepiti nohte
So vaš nohti krhki in lomljivi? Se cepijo in lomijo? Na srečo obstajo številne metode in tretmaji, s pomočjo katerih lahko nohte okrepite na naraven način, pomembno je le, da ste z njimi dosledne. V nadaljevanju razkrivamo pet nasvetov, ki so se v preteklosti izkazali za učinkovite.

Številne ženske se borijo s slabo samopodobo
Samopodoba v psihologiji predstavlja celoto predstav, vtisov in stališč o samem sebi. Tako bi lahko pojasnili pomen besede 'samopodoba', s katero se predvsem ženske predstavnice tekom življenja srečamo in borimo. Pogosto. Seveda pa slaba samopodoba ni nekaj, kar doleti le ženske, ampak iz tega niso izvzeti niti moški. To poudarja tudi Brigita Chuuya, ki kot doktorska kandidatka svoje znanje nadgrajuje na doktorskem študiju zakonske in družinske terapije.

Kako načrtovati obroke?
Načrtovanje obrokov vnaprej je ključno, če se želite prehranjevati zdravo in uravnoteženo ali izgubiti kakšen odvečen kilogram. Obenem vam bo pomagalo, da se boste izognili vprašanjem, kot je 'Kaj jesti za večerjo', in se izognili situacijam, ko vam zmanjka časa za pripravo obroka.

Kaj je kalorijski deficit in kako ga doseči?
Kalorični deficit je učinkovit način za zdravo in trajnostno hujšanje, dosežete pa ga lahko na preproste načine, ki ne zahtevajo drastičnih sprememb. Treba se je zavedati, da je v ta proces potrebno vstopiti počasi. Če boste drastično zmanjšali svoj dnevni kalorični vnos na recimo 1200 kalorij dnevno, lahko s tem upočasnite presnovo telesa, izgubo mišične mase in zmanjševanje bazalnega metabolizma.

Živila, ki bi jih morale jesti po treningu
Prehrana po vadbi je izjemnega pomena, saj bomo s pravilno izbiro hitreje in lažje dosegli želene cilje in bolje izkoristili vse prednosti treninga. Kar že na začetku je dobro razčistiti, da je treba jesti, čeprav si morda želimo shujšati. Med telovadbo namreč porabljamo energijo, mišice za gorivo porabljajo glikogen in posledično nastajajo manjše mišične poškodbe. Telo mora tedaj nadomestiti porabljeno, za kar pa potrebujemo hrano. A ne samo hrano – zaužiti moramo prava živila. Športna trenerka Nuša Vukan svetuje, kaj, koliko in kdaj jesti po treningu.

Zmagovalec Kmetije: 'Da se zmagati brez umazane igre'
Kmalu bo minilo leto dni, odkar je Tilen Brglez postal zmagovalec Kmetije 2021, a se še vedno dobro spominja svojega sodelovanja in slastne zmage v priljubljenem resničnostnem šovu. Ta pa se v kratkem ponovno vrača na televizijske ekrane, s popolnoma novimi tekmovalci, preobrati in izzivi. Ob tem smo Tilna povprašali, kaj bi on, kot lanski zmagovalec, svetoval tekmovalcem, ki se podajajo v letošnjo kmečko avanturo.

Življenje kraljice countryja je bilo vse prej kot rožnato
Shania Twain, kraljica country glasbe in ena najboljših kanadskih glasbenikov, v teh dneh krasi naslovnice številnih medijev, za kar je kriv dokumentarni film, ki prikazuje njeno življenjsko zgodbo in je pred kratkim ugledal luč dneva. V dokumentarnem filmu lahko vidimo, kako je danes ena največjih zvezdnic svetovnega kova iz majhne deklice, ki je odraščala v Kanadi, postala velika country pevka.