Zadovoljna.si

Ključna beseda / menstruacije

Zdravje 11. 06. 2025 04.00

Kaj je adenomioza in zakaj jo zamenjujejo z endometriozo?

Močne menstrualne krvavitve, boleči spolni odnosi, utrujenost in težave pri zanositvi so simptomi, ki pestijo mnoge ženske. Eden od možnih, a pogosto spregledanih vzrokov zanje je adenomioza, razmeroma pogosto ginekološko stanje. Kako jo prepoznati, kakšen vpliv ima na telo in duševnost ter kakšne so možnosti zdravljenja, je pojasnila ginekologinja Mili Lomšek Vidmar.

Novice 26. 05. 2025 05.00

Ana Klašnja ne sklepa več kompromisov. Še posebej ne "tam spodaj".

Ana je še vedno balerina. Le da danes ne pleše glavnih vlog – ustvarja jih. Ko jo vprašaš, kaj počne zdaj, ne govori o tem, kaj je izgubila, temveč o tem, kaj je pridobila: stik s sabo, čas z otrokom, svobodo dihanja. Telo mi je jasno povedalo, da potrebuje spremembo, pravi. Zato je danes del umetniške ekipe, kjer z dolgoletnim soplesalcem ustvarja pogoje, ki si jih je sama nekoč lahko le želela.

Zdravje 21. 05. 2025 04.00

Ko menstruacije niso več "normalne": znaki, da so premočne in nevarne za zdravje

Močne in pogoste menstruacije niso nekaj, kar bi morale tiho prenašati. Zakaj pride do preobilnih krvavitev, kako vplivajo na zdravje in kdaj je čas za ukrepanje, je pojasnila licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in diplomirana medicinska sestra Alison Kogoj.

Zdravje 19. 05. 2025 04.00

Zakaj je železo še posebej pomembno za ženske?

Železo je ključni mineral za zdravje, še posebej za ženske, predvsem zaradi menstruacije in nosečnosti. Pomanjkanje železa lahko povzroči anemijo in druge zdravstvene težave. Vse o železu, njegovih koristih in znakih pomanjkanja si lahko preberete v nadaljevanju.

Zdravje 18. 05. 2025 03.48

Zdravo telo, srečna ženska: zakaj je telesna maščoba ključna za dobro počutje

V današnjem svetu se pogosto idealizira vitkost in mišičavost, a strokovnjaki opozarjajo, da lahko prenizek odstotek telesne maščobe pri ženskah resno ogrozi hormonsko ravnovesje in reproduktivno zdravje.

Zdravje 15. 05. 2025 04.00

Menopavza doma in v službi – kako si olajšati prehod?

Perimenopavza in menopavza vplivata na telo, misli, odnose in delo. A namesto da ju dojemamo kot konec, ju lahko sprejmemo kot priložnost za nov začetek. Če si prisluhnemo, ozavestimo spremembe in poskrbimo zase, postanemo močnejše, samozavestnejše in bolj zadovoljne, pravi Magdalena Fabčič, biologinja in vodnica skozi menopavzo. Pojasnila nam je, kako omiliti izzive, poskrbeti za dobro počutje, si medsebojno pomagati ter perimenopavzo in menopavzo spremeniti v svojo prednost – tako doma kot v službi.

Intervju 22. 04. 2025 04.00

Alenka Kesar: "Luštna si, četudi imaš nekaj kilogramov več"

Alenka Kesar je odkrito spregovorila o prehodu v zrelejša leta: o telesu, ki se z leti spreminja, o notranji moči, bolezni, izgubah in o pravi ljubezni, ki jo lahko doživiš tudi pozneje v življenju. Spoznala je, kako dragoceno je sprejemanje sebe in kako lepo je življenje, tudi ko ni lahko. Ostaja zvesta sebi in iskrena do drugih, vsem ženskam pa sporoča: prisluhnite si, sprejmite se, kraljujte in bodite v oporo druga drugi.

Zdravje 25. 03. 2025 05.00

To je ena najpogostejših intimnih težav pri ženskah

Gotovo se vam je že kdaj zgodilo, da vas je v službi ali med druženjem s prijatelji presenetila menstruacija. Zelo verjetno ste takrat začele mrzlično brskati po torbici v upanju, da v njej najdete vsaj kakšen vložek ali tampon. Pri tem je bilo še najmanj pomembno, kako dolgo je ta že v torbici in v kakšnem stanju je; ključno je bilo, da ga imate in se tako izognete zadregi ter krvavim madežem na oblačilih. A ne bi bilo bolje, če bi bili menstrualni pripomočki del obvezne opreme v straniščih, kot sta denimo toaletni papir in milo?

Osebna rast 17. 02. 2025 05.00

Ženske v mesecu zamenjamo kar 4 osebnosti

Ste se kdaj vprašale, zakaj imate nekatere dni občutek, da bi lahko premikale gore, spet druge pa bi najraje ostale v postelji s skodelico čaja? Razlog tiči v hormonskih spremembah, ki jih moramo spremljati in razumeti.

Seks 10. 02. 2025 05.00

Z menopavzo se spolnost ne konča, lahko postane še boljša

Mnoge ženske se v obdobju menopavze soočajo s težavami v spolnosti, kot so zmanjšana spolna želja, suhost nožnice, boleči spolni odnosi in spremembe v doživljanju orgazmov. Vendar – kot poudarja ginekologinja in seksologinja Katarina Jerman – menopavza ne pomeni konca spolnega življenja. Nasprotno, ob določenih prilagoditvah in sprejemanju sprememb je lahko začetek novega, izpolnjujočega in lepega obdobja.

Zdravje 30. 01. 2025 05.00

Trajnostni menstrualni izdelki vse bolj priljubljeni tudi med Slovenkami

V zadnjih letih se vse več žensk odloča za uporabo trajnostnih menstrualnih pripomočkov, kot so pralne menstrualne hlačke, pralni vložki in menstrualna skodelica. Med uporabnicami sta tudi strokovnjakinja za naravno plodnost Alison Kogoj in Katja Sreš iz društva Ekologi brez meja, ki sta s svojim osebnim in strokovnim vpogledom osvetlili njihove prednosti in podali primerjave med njimi.

Zdravje 22. 01. 2025 05.00

Dlake na ženskem obrazu: vzroki, rešitve in miti

Obrazne dlake so za mnoge ženske lahko estetski izziv in redkeje lahko tudi znak zdravstvenih težav. Specialistka dermatovenerologije, dr. Vesna Tlaker, je razkrila vzroke za njihovo rast, primerjala metode odstranjevanja in razjasnila pogoste zmote, povezane z nego in odstranjevanjem dlak.

Zdravje 24. 10. 2024 05.00

Telovaditi med menstruacijo? – Seveda, odgovarja osebna trenerka

Veliko žensk se sooča z bolečimi menstrualnimi krči, ki pa jih je mogoče omiliti z vadbo. Prav ste prebrali – čeprav bi se takrat morda najraje skrili pod toplo odejo in si privoščili počitek, strokovnjakinja za žensko vadbo in prehranska svetovalka Urška Rojko pojasnjuje, zakaj je telesna aktivnost med menstruacijo koristna, katere vrste vadbe so najučinkovitejše in kako telovadba pozitivno vpliva na telo.

Zdravje 21. 10. 2024 05.00

AMH – hormon, ki razkriva plodnost in možnosti za zanositev

Anti-Müllerjev hormon (AMH) postaja vse bolj poznan med ženskami, ki jih zanima njihovo reproduktivno zdravje, zlasti v povezavi s plodnostjo in menopavzo. Njegove ravni namreč ponujajo dragocen vpogled, koliko časa je še na voljo za naravno zanositev in kakšne so možnosti za uspešno umetno oploditev. Kaj je AMH, kaj povedo njegove vrednosti in kako vpliva na možnosti zanositve, pojasnjuje mag. Mili Lomšek Vidmar, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva.

Zdravje 13. 10. 2024 22.37

Saša Šega Jazbec živi polno življenje ob razsejanem raku: njena zgodba o moči in sreči

Nevrologinja in nekdanja vodja Centra za multiplo sklerozo v Ljubljani, Saša Šega Jazbec, se je pred petimi leti soočila z novim šokom – ponovitvijo raka, ki se je tokrat razširil v druge organe. Ob diagnozi metastatskega raka je znova stopila na pot zdravljenja. Kljub izzivom, ki jih prinaša neozdravljiva bolezen, danes živi polno življenje. Ob podpori družine, prijateljev in lastne moči pravi, da je srečna kot še nikdar prej.

Zdravje 24. 09. 2024 05.00

Dolgoročna uporaba kontracepcije: kaj morate vedeti?

Kontracepcija je za mnoge ženske del vsakdana, a zlasti ob dolgoročni uporabi se porajajo vprašanja, kako vpliva na zdravje in plodnost ter kateri so najpogostejši stranski učinki. Izbira prave metode je odvisna od različnih dejavnikov, pojasnjuje strokovnjakinja za naravno plodnost Alison Kogoj, ki odgovarja tudi, katere so primernejše za dolgoročno uporabo, kako vplivajo na telo in na kaj morate biti pozorni, ko razmišljate o prekinitvi ali spremembi metode.

Zdravje 22. 08. 2024 05.00

Koliko dni lahko zamuja menstruacija?

Menstruacija je naravni proces v ženskem telesu, ki običajno poteka vsakih 28 dni. Vendar pa je popolnoma normalno, da se menstruacijski cikel nekoliko razlikuje od ženske do ženske.

Zdravje 05. 08. 2024 05.00

Ali lahko plavate v morju, če imate menstruacijo?

Ko se med letnim dopustom začne menstruacija, sta žalost in strah pred kopanjem globoko zasidrana v misli vsake ženske. Samo kopanje ni problem, če je morje prijetno in se upoštevajo določena pravila. Katera? Razkrivamo v nadaljevanju.

Zdravje 06. 07. 2024 05.00

Zgodnja menstruacija? 8 stvari, ki vam jih vaše telo poskuša povedati

Se vam je že kdaj zgodilo, da je menstruacija prišla prej kot običajno? Razkrivamo, kaj so najpogostejši razlogi za to in kaj vam vaše telo želi s tem povedati.

Zdravje 27. 06. 2024 12.30

To doleti vsako žensko vsaj enkrat v življenju

Črevesni mikrobiom je največji simbiotski ekosistem v telesu, ki igra ključno vlogo v telesu. Ta kompleksna skupnost, sestavljena iz milijonov bakterij, vpliva na imunski sistem, urejeno prebavo, absorpcijo hranil ter celo na mentalno zdravje. Vendar pa črevesni mikrobiom ni edini, za katerega je treba skrbeti. Poleg črevesne mikrobiote imajo ženske še eno pomembno mikrobioto: vaginalno. Ta druga največja zbirka bakterij v telesu je prav tako ključna za ohranjanje splošnega zdravja. Razumevanje in skrb za oba ta mikrobioma sta zato izjemno pomembna za dobro počutje in zdravje žensk.

Zdravje 30. 05. 2024 05.00

PMDD ni "samo" PMS: resna motnja, ki vpliva na življenje

Predmenstrualna disforična motnja (PMDD) lahko močno vpliva na kakovost življenja. Kakšni so znaki in kako si lahko pomagajo ženske, je razložila licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in dipl. med. sestra, Alison Kogoj.

Novice 07. 02. 2024 05.00

dm trajno znižal cene izdelkov za žensko higieno lastne blagovne znamke Jessa

Od 1. februarja 2024 so izdelki za žensko higieno blagovne znamke Jessa v dm prodajalnah in spletni trgovini dm.si na voljo po novih, nižjih cenah.

Zdravje 02. 02. 2024 05.00

Kdaj je dolžina menstruacije lahko razlog za skrb?

Menstruacija normalno traja od tri do osem dni in se običajno začne s temnejšo in močnejšo krvavitvijo, ki po nekaj dneh postane šibkejša in na koncu izzveni. O daljših menstruacijah govorimo, če trajajo dlje, lahko pa jih spremljajo tudi obilnejše krvavitve, ko ženska v prvih dneh menja vložek na vsako uro. Kje so lahko vzroki in kako ukrepati, je pojasnila licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in dipl. med. sestra, Alison Kogoj.

Zdravje 27. 01. 2024 05.00

Endometrioza – mnogokrat spregledana bolezen žensk

Ste že slišale za endometriozo? Gre za zelo pogosto ginekološko bolezen žensk, ki se kaže kot prisotnost tkiva maternične sluznice zunaj maternične votline.

Zdravje 18. 12. 2023 05.00

Ali pitje rdečega vina lajša menstrualne krče?

Vse pogosteje se pojavlja vprašanje, ali pitje rdečega vina med menstruacijo lahko pomaga pri blaženju menstrualnih krčev. Rdeče vino namreč vsebuje snovi, imenovane polifenoli, ki imajo protivnetne in sproščujoče lastnosti, ki naj bi pomagale zmanjšati krče in bolečine. Toda, ali to res drži?

Zdravje 15. 12. 2023 05.00

Koliko magnezija potrebuje naše telo po 40. letu?

Ste vedeli, da je magnezij eden najpomembnejših mineralov za naše telo? Tega večnamenskega minerala organizem ne more proizvesti sam, zato je na pragu menopavze priporočljivo povečati dnevni vnos.

Zdravje 20. 11. 2023 05.00

Kako omiliti simptome pred in med menopavzo?

Menopavza nastopi po 12 zaporednih mesecih izostanka menstruacije, a že prej se ob perimenopavzi začnejo pojavljati različni simptomi. Obdobje zaznamujejo številne spremembe, tako telesne kot čustvene, ki pa običajno lahko povzročajo več težav v obdobju pred in ne toliko med samo menopavzo, je pojasnila certificirana integrativna zdravstvena trenerka za hormonsko ravnovesje, Simone Godina.

Šport in zdravje 31. 10. 2023 05.00

4 stvari, ki se zgodijo, če ne zamenjate tampona

Verjetno se je vsaki od vas že kdaj zgodilo, da je pozabila zamenjati tampon in se nato v paniki spraševala, kaj je najhujša stvar, ki se zaradi tega lahko zgodi. K sreči v večini primerov ni nič hujšega, kljub temu pa naj to ne postane vaša navada.

Zdravje 24. 10. 2023 05.00

Strokovnjakinja razkriva, kako bolečine v prsih vplivajo na naše zdravje

Bolečine v dojkah so eden izmed najpogostejših simptomov predmenstrualnega sindroma, zato ne skrbite, če opazite spremembe v dojkah v dneh pred menstruacijo. Težava nastane, če bolečina po menstruaciji ne mine, takrat je čas, da se posvetujete s svojim zdravnikom in izključite morebitne druge zdravstvene težave. O bolečinah v dojkah smo poklepetali tudi z licencirano svetovalko za naravno plodnost, RDT-terapevtko in dipl. med. sestro, Alison Kogoj.

Zdravje 16. 10. 2023 05.00

Kako se v menopavzi znebiti maščobe okoli trebuha?

Ena od težav, ki se lahko pojavi tik pred in ob nastopu menopavze, je nabiranje maščobe okoli trebuha, kar ni zgolj estetsko moteče, temveč ima lahko tudi negativne učinke na zdravje. Zakaj se kopiči maščoba in kako se lahko spopadate z izzivom, je razložila univerzitetna diplomirana inženirka živilske tehnologije in klinična dietetičarka, Andreja Čampa.

ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1007