Ključna beseda / menstruacije

To je najpogostejša zdravstvena težava žensk
Sindrom policističnih jajčnikov je najbolj pogosta težava žensk v rodni dobi. Bolnice imajo med drugim lahko hormonske motnje, težave pri zanositvi, prekomerno težo in težave z uravnavanjem inzulina. A simptome je možno omiliti s pravilno prehrano.

Imate med menstruacijo vedno mozolje? Potem morate to vedeti!
Naša koža nenehno doživlja številne spremembe, na kar vplivajo številni dejavniki. Od genetike, hormonov, staranja, prehrane, pitja vode, kozmetičnih izdelkov, ki jih uporabljamo za nego do menstrualnega ciklusa. Zaradi hormonskega neravnovesja je koža lahko en dan sijoča in brez nepravilnosti, naslednji dan pa bleda in aknasta. Da bi se temu izognile, moramo nego kože ves čas prilagajati menstrualnemu ciklu, ki ga lahko razdelimo v štiri faze.

Razlogi, zakaj se lasje z leti začnejo spreminjati
Ste opazile, da so vaši lasje v zadnjem času postali bolj suhi in grobi? Na otip niso več tako svilnato mehki in so izgubili sijaj? Razlogov, zakaj se lasje pričnejo spreminjati, je več, med najpogostejšimi pa sta hormonsko neravnovesje in padec kolagena. V nadaljevanju si preberite, kako lahko svojim lasem povrnete življenje!

Kdaj uporaba tamponov lahko povzroči toksični šok?
Higienskih pripomočkov, namenjenih zaščiti med menstruacijo, je na tržišču veliko, in težko se odločimo, kaj je za na nas najbolj primerno. Pakirani so v prikupnih škatlicah z vzorčki, eni dnevni, drugi nočni, nekateri dišijo lepše kot parfumčki. Vendar je katera pri izbiri pomislila tudi na to, kako higienska zaščita vpliva na naše telo ali resnično samo ščiti in ne povzroča telesu tudi morebitne škode? Kako izbrati pravo zaščito in kaj vse tvegamo z izbiro napačne, smo vprašali mag. Laro Beseničar Pregelj, dr. med., spec. ginekologije.

4 razlogi, zakaj imate lahko močno menstruacijo
Medtem ko je povsem normalno, da je menstruacija kakšen mesec močnejša, pa bi morale v primeru, da se ta pojavlja že več mesecev zapored ali morda od nekdaj, na zdravniški pregled. Razlogi za močnejšo krvavitev so različni. Lahko gre za težave s ščitnico, hormonsko neravnovesje ali fibroid. Eden od razlogov je lahko tudi endometrioza.

Kako s prehrano do uravnanega hormonskega ravnovesja?
Hormoni in hormonsko neravnovesje vplivajo na naše duševno, fizično in čustveno zdravje. Ti kemični sli igrajo pomembno vlogo pri nadzoru našega apetita, teže in razpoloženja. V normalnem in zdravem stanju, endokrine žleze proizvajajo natančno količino vsakega hormona, ki je potreben za različne procese v telesu. V današnjem času pa je hormonsko neravnovesje vse pogostejša težava odraslih in tudi že otrok, saj je naše moderno življenje preobremenjeno z različnimi dejavniki, ki vplivajo na neravnovesje hormonov. Hormoni v našemu telesu skrbijo za prenos sporočil in vplivajo na naše celotno delovanje.

Kako izboljšati možnosti za zanositev po 35. letu
Če malo pomislimo, naše mame so zanosile v zgodnjih dvajsetih, zdaj ženske zanosimo v tridesetih letih, ki se že bližajo 40. letu. Vedeti moramo tudi, da optimalna plodnost ženske traja 15 let, moškega pa 30 let.

Spremembe, ki se zgodijo po 40. letu
Pravijo, da so štirideseta nova trideseta, ko gre za menstruacijo, pa bi lahko rekli, da so štirideseta čas, ko večina žensk doživlja drugo puberteto. Takrat namreč marsikatera opaža spremembe v menstrualnem ciklu, kot so akne, neredna in daljša menstruacija, bolečina ...

Kakšni so znaki menopavze in kako si lahko pomagate?
Menopavza navadno nastopi med 41. in 59. letom starosti. Povprečna starost žensk v Sloveniji ob nastopu menopavze znaša 47 let. V nekaterih primerih pa nastopi že prej, celo pred 40. letom starosti. Navadno se ženske v tem času spopadajo s številnimi težavami in simptomi, ki lahko trajajo mesece ali celo leta in morebiti tudi vplivajo tudi na kakovost življenja.

9 vzrokov za nenadno izpadanje las
Izpadanje las je nekaj popolnoma običajnega, kajti prav vsak las na naši glavi gre skozi tri faze rasti in v zadnji telogeni fazi preprosto odmre in odpade. Včasih je za izpadanje vendarle krivo kaj drugega – tudi nekatera bolezenska stanja. Tukaj je devet mogočih vzrokov za nenadno izpadanje las.

Tako lahko preprečite herpes
Stres, utrujenost, velike temperaturne razlike čez dan, prehladi ali menstruacije ... Vse to lahko poruši ravnovesje v našem telesu in sproži herpes – neprijetno nadlogo, s katero se srečuje veliko ljudi. Zdravila zanj ni in ko se človek okuži z virusom herpesa ta ostane v telesu ter (predvsem, ko je naš imunski sistem oslabljen) izbruhne, navadno vedno na istem mestu. A vendar ga lahko preprečimo že takrat, ko začutimo neprijetno ščemenje in srbenje.

Tvit, ki je razjezil ženske po svetu
Da se o menstruaciji in težavah, ki pridejo z njo, ne bi smelo govoriti, meni Ibrahim, Britanec nigerijskega rodu, ki je pred dnevi tvitnil, da razume, da je menstruacija boleča in neprijetna, a če se ženske res ne morejo zadržati, da o njej ne bi govorile naglas. Svoj tvit je najbrž kmalu obžaloval.

Napaka, ki jo na morju dela večina žensk!
Velikokrat se zgodi, da menstruacijo dobimo ravno v dneh, ko smo nekje na morju in v takšnih situacijah večina žensk higienske vložke zamenja s tamponi. Pri tem pa delajo eno veliko napako!

Takšen učinek ima na vaše telo seks med menstruacijo!
Dan pred menstruacijo naj bi bil idealen za spolne odnose, takrat naj bi bil namreč klitoris najbolj občutljiv na dotik, maternica pa je zaradi prihajajočega mesečnega perila pripravljena na močnejše krče. Kaj pa seks med menstruacijo?

Zato pred dopustom ne bi smele prestavljati menstruacije
Da bi lahko na morju brezskrbno uživale in se kopale, se v poletnih mesecih veliko pripadnic ženskega spola odloči za prestavitev menstruacije s kontracepcijsko tableto. V nadaljevanju si preberite, kako to storiti, kakšne so prednosti, tveganja in koliko je prestavljanje menstrualne krvavitve varno!

Najboljše vadbe za vsako fazo menstrualnega ciklusa
So dnevi, ko za vsako ceno vztrajate pri telesni aktivnosti, ne glede na to, tudi če se vam ne ljubi najbolj? Vadba vam predstavlja nekakšno zadovoljstvo in za to si zaslužite vse pohvale. Na drugi strani pa so tudi dnevi, ko bi si raje privoščile prigrizke in na kakršnokoli telesno aktivnost še pomislite ne. Vemo, kdo je kriv za to, da določene dni v mesecu nimate prave motivacije - hormoni!

To so razlogi, zakaj vam zaostaja menstruacija
Izostanek menstruacije še ne pomeni nujno nosečnosti, za to obstaja še malo morje drugih razlogov. Da se prepričate, zakaj vam mesečno perilo že lep čas zamuja, je najbolje, da obiščete kar svojega ginekologa.

Simptomi, ki jih ne bi smele ignorirati!
Spremembe na prsih, stalna napihnjenost, neredne krvavitve, nepojasnjeno povečanje telesne teže ali nepojasnjeno hujšanje - vse to je lahko znak za alarm. Vsi telesni signali, ki nam jih telo sporoča, so resni, zato je treba biti nanje pozoren.

Kako slovenska zvezdnica poskrbi za razstrupljanje telesa?
Naj vas zdaj, ko prihajajo najlepši dnevi ne pesti pomanjkanje energije in slabo počutje. Normalno je, da se pozimi malo polenimo, kar se pozna tako na nivoju energije, kot tudi na kakšnem pridobljenem kilogramu. Zaupajte naravnim sestavinam v popolni kombinaciji, ki poskrbijo za vaše dobro počutje in sijoč izgled.

6 vzrokov, kdaj je nujen obisk pri ginekologu
Nekaterih znakov nikakor ne smete zanemarite in čakati, da sami od sebe minejo. Naročite se za pregled pri ginekologu, če imate katero od spodaj navedenih zdravstvenih težav.

Izum, ki bo ženskam spremenil življenje!
Kako neprijetni so lahko 'tisti' dnevi v mesecu je okusila že vsaka pripadnica ženskega spola in vsako odkritje, ki bi nam jih lahko olajšalo in izboljšalo naše počutje, je več kot dobrodošlo.

Znani radijski voditelj postal ženska!
Dejstva, da je za lepoto treba potrpeti, se dobro zaveda vsaka ženska in marsikateremu moškemu se niti sanja ne, kaj je treba prestati, da bi bile na vsakem koraku videti urejene od glave do pet. Boleči lepotni postopki in žrtvovanja v imenu mode pa niso edina stvar, ki pripadnice ženskega spola spremlja skozi življenje. Vsak mesec na obisk pride 'teta s Krvavca', številne službene obveznosti pa morajo ves čas uspešno usklajevati z družinskimi. Ste se kdaj vprašali, kako bi se v takšnih situacijah znašli moški? Mi smo se odločili, da to preverimo iz prve roke, zato smo radijskega voditelja Klemna Bučana za en dan postavili v ženske čevlje. Pred njim je deset izzivov, s katerimi se ženske soočajo vsakodnevno. Kaj menite, jih bo prenesel 'po moško'?

V mini krilu je hodil po mestu in ...
Moški naravnost obožujejo dame v čim krajših krilcih, saj jim znajo te povsem zmešati glavo. Ne zavedajo se, da je nošenje mini krila lahko vse prej kot prijetno. Hitro nam lahko postane hladno, ves čas nas nekaj zateguje in tišči, res hudo pa postane, če nas ravno v tem času obišče 'teta s Krvavca'. To danes ve tudi Klemen Bučan ...

Ojoj! In to kar v mini krilu in visokih petkah!
Ženske v visokih petkah so nekaj, čemur se lahko upre le malokateri moški. A večina pripadnikov moškega spola se ne zaveda, kako boleča je lahko hoja v petkah. To je še do nedavnega veljajo tudi za priljubljenega radijskega voditelja in stand up komika Klemna Bučana – vse dokler jih ni moral obuti tudi sam!

Na takšno zaščito prisega vse več žensk!
Ženske se rade počutimo svobodne, kadar se gibljemo, in ne želimo, da nas pri uresničevanju sanj karkoli ovira. Proti zastavljenim življenjskim ciljem stopamo samozavestno, zato v 'tistih dneh' v mesecu potrebujemo zaščito, ki bo uspešno prenesla vse dnevne napore ter nas nikoli ne bo pustila na cedilu. Od prvega trenutka, ko vstanemo iz postelje, se odpravimo novim službenim nalogam naproti, skočimo na kosilo s prijateljicami in dan zaključimo v fitnesu, moramo vedeti, da ne bo prišlo do neprijetne nezgode.

Aktivne tudi med mestruacijo
Velikokrat je težava resnična, včasih pa le izgovor. Če sodite med tiste, ki jih predmenstrualne težave resnično spravljajo v slabo razpoloženje, vas bo razveselila novica, da so tudi 'tisti dnevi' v mesecu lahko prijetnejši. Slabo počutje, glavoboli, nihanje razpoloženja in celo bruhanje spremljajo dneve mesečnega perila skoraj devetdesetih odstotkov žensk. A kako si pomagati? Poskusite za spremembo nekaj drugačnega in na življenje poglejte z druge perspektive. Morda vam utegne koristiti nekaj praktičnih nasvetov.

Kako se razvajati v 'tistih' dneh?
Napihnjene, razdražene in pripravljene, da nekoga ugriznete? Da, spet je tisti teden v mesecu. Življenje je že tako ali tako polno vzponov in padcev, zakaj bi si ga torej oteževale še same. Zato je še toliko bolj pomembno, da se tiste dni v mesecu počutimo kar se da sproščeno in lagodno ter poskrbimo za maksimalno razvajanje. Če imate dobro zaščito, je to povsem mogoče, ne glede na to, v kateri fazi menstrualnega ciklusa se nahajate in kaj počnete. Obrnite življenje na glavo in naj tisti dnevi v mesecu ne bodo izgovor za to, da boste tičale doma.

Telovadite tudi v času menstruacije!
Telesna aktivnost v času mesečnega perila je dokazano eden izmed najboljših načinov, kako izboljšati počutje, dvigniti raven energije in obenem pokuriti nekaj kalorij. In zakaj bi se morali v tem času odreči užitkom svobodnega gibanja? Razgibajte svojo dnevno rutino in se za spremembo lotite nečesa novega. Privoščite si tek v naravi, naučite se plesati salso ali pa poletite skozi zrak kot rojene akrobatke. Naj življenje postane zabavno, vznemirljivo in brez skrbi o neprijetnih nezgodah – tudi med menstruacijo.

Najboljša vadba med menstrualnim ciklusom
So dnevi, ko za vsako ceno vztrajate pri telesni aktivnosti, ne glede na to, tudi če se vam ne ljubi najbolj? Vadba vam predstavlja nekakšno zadovoljstvo in za to si zaslužite vse pohvale. Na drugi strani pa so tudi dnevi, ko bi si raje privoščile prigrizke in na kakršnokoli telesno aktivnost še pomislite ne. Vemo, kdo je kriv za to, da določene dni v mesecu nimate prave motivacije - hormoni!

Alkohol naj bi povečeval tveganje za nastanek raka dojk
Rak dojk že dolgo ni le domena starejših žensk, odstotek bolnic, ki se borijo s to zahrbtno boleznijo, pa z vsakim letom narašča. Kljub temu se zadnja leta smrtnost zaradi raka v razvitem svetu zmanjšuje. Razlogi za to so organizirano iskanje simptomov pri najbolj ogroženih ženskah, uvajanje novih, učinkovitejših načinov zdravljenja ter vse večji poudarek na raziskovanju vzrokov za nastanek raka. Prav v eni izmed zadnjih raziskav so strokovnjaki na Univerzi v Washingtonu ugotovili, da naj bi vsakodnevno uživanje alkoholnih pijač pri mladih ženskah povečevalo tveganje za nastanek malignih obolenj.