Ključna beseda / odnos do sebe

Ambivalentni stil navezanosti lahko močno zaznamuje naše življenje
Najzgodnejši odnosi, ki jih doživljamo v svojem ranem otroštvu, nas močno zaznamujejo in vplivajo tudi na to, kakšen stil navezanosti bomo pridobili. Slednji nas spremlja še pozneje v življenju in se kaže v odnosih, ki jih vzpostavljamo z drugimi. Eden takih je tudi ambivalentni stil navezanosti, ki vključuje hrepenenje po bližini in globoko zasidran strah pred zapuščenostjo. O tem smo se pogovarjali tudi s terapevtko Aleksandro Klopčič.

V razmerju ne smemo pozabiti nase
Priznajmo si, da ob hitrem in zahtevnem življenjskem tempu, ki ga narekuje sodobni čas, pogosto pozabljamo nase. A nase lahko pozabimo tudi v razmerju, ko naš svet, od želja, hobijev, počutja do potreb, postane manj pomemben od našega partnerja. Vsi vemo, kako pomembna je komunikacija v odnosu, toda včasih ne znamo najbolje komunicirati niti tako preprostih stvari, kot so, kaj potrebujemo, kaj si želimo in kako se zares počutimo.

Osebni trener trdi, da štetje kalorij ni pomembno
Don Saladino, osebni trener, ki z zvezdnico Blake Lively sodeluje že več kot 10 let, razkriva vse skrivnosti, ki vam bodo pomagale, da boste to poletje zares v vrhunski fizični pripravljenosti. Da bi bile videti kar se da privlačno v novih kopalkah, pa se vam po njegovih besedah ni treba odpovedati vaši najljubši hrani.

Razhod s partnerjem je zelo stresen in boleč dogodek
Prebolevanje ljubezni lahko boli, še posebej, če smo verjeli, da bomo ostali skupaj do konca svojih dni. Od prvega šoka, ko partner najavi, da odhaja iz našega življenja, se prej ali slej začnemo pobirati, korak za korakom, dokler naša ljubezen do njega počasi, a zanesljivo ne razvodeni. Vse je mogoče v tem obdobju prebolevanja, od tega, da ga na trenutke še vedno ljubimo, mogoče celo hočemo, da se vrne nazaj, potem ga sovražimo ali za njim jokamo, in vse do tega, ko se od njega dokončno poslovimo. Vse v življenju mine, kot bo minilo tudi to obdobje. Čas je, da greste naprej, opremljeni z novo lekcijo. O tem smo se pogovarjali tudi z zakonsko in družinsko terapevtko Tjašo Šuštar.

Bila je ena najbolj zaželenih igralk, danes je njeno življenje precej drugačno
Večina se je še danes spomni po vlogah v romantičnih dramah, kot so Ko je Harry srečal Sally, Romanca v Seattlu in Čaka te pošta, v katerem je Meg Ryan zaigrala ob Tom Hanksu. Svetlolaska, ki je v devetdesetih letih prejšnjega stoletja slovela kot ena najbolj zaželenih igralk v Hollywoodu, se je na vrhuncu svoje kariere odločila, da se umakne in se posveti drugi vlogi, vlogi mame.

Njuno pravljično življenje je leta 2009 prekinila tragična nesreča
Liam Neeson, slavni hollywoodski igralec, je leta 2009 v tragični nesreči izgubil ženo. Pretekli mesec je minilo že 14 let od nesreče, igralec pa pravi, da še vedno pogosto obišče njen grob, kjer vsakič spregovori tudi nekaj besed s pokojno ženo.

Opazke in kritika staršev lahko postanejo naša identiteta
Ljudje slabše ali boljše prenašamo kritiko. Ampak tista, ki pusti največ posledic, in tista, ki v nadaljnje oblikuje naš odnos do nje, je kritika naših staršev.

Kdo so čustveno nedostopni moški?
Zdravi partnerski odnosi temeljijo na odprtosti, iskrenosti, medsebojnem spoštovanju in zaupanju. A včasih se zgodi, da nehote pristanemo v zvezi z nekom, ki je čustveno nedostopen ali kot radi rečemo, hladen in neodziven. Kljub vsem prizadevanjem, da bi se nam odprl in pokazal vsaj malo naklonjenosti, na koncu vedno ostanemo razočarani, ker nam ne zna vračati ljubezni. Kdo so moški, ki nas na začetku zaradi svoje skrivnostne drže neverjetno privlačijo, šele kasneje pa se izkaže, da z njimi ne moremo vzpostaviti zdravega in osrečujočega odnosa. Izpostavljamo 6 ključnih znakov, kakšna je partnerska zveza s čustveno nedostopnim moškim.

Neprimerna vprašanja, s katerimi se soočajo ločene ženske
Ločitev je boleč proces za vsakega posameznika in marsikatera ženska, ki gre skozi ta proces, se sooča s težavami z duševnim zdravjem, manjšo samozavestjo in občutkom manjvrednosti. "Zelo močna je običajno stigma sramu in neuspeha, saj se ločitev v naši družbi velikokrat dojema kot neuspeh in poraz. Posledično lahko pri ločenih ženskah to povzroči občutke sramu in nezadostnosti," pojasnjuje psihoterapevtka Brigita Chuuya in dodaja, da k tem občutkom dodatno pripomorejo tudi neprimerna vprašanja, s katerimi se najpogosteje soočajo ločene ženske.

Pozitiven odnos do samega sebe je rezultat sprejemanja svojih šibkosti
Samopodoba ima pomembno vlogo v našem življenju, saj vpliva na to, kako gledamo na druge ljudi, kako čutimo ali doživljamo najrazličnejše situacije in dogodke, in najpomembneje, kako dojemamo sebe. Nanjo pa lahko vpliva ogromno stvari, na podlagi katerih lahko razvijemo pozitivno ali negativno samopodobo, ki nas spremlja na vsakem koraku. Več o tem, kako biti dober do sebe, nam je v pogovoru zaupal psihoterapevt Drago Švajger.

Vprašanja, ki jih ne bi nikoli smeli zastaviti samski ženski
Si mogoče preveč izbirčna in zahtevna, ker nimaš nikogar? Zakaj si pa ti še sama? Te je strah, da boš do konca življenja samska? To je le nekaj primerov vprašanj, s katerimi se je vsaj enkrat v življenju že soočila večina samskih žensk in ob katerih se je marsikatera počutila neprijetno, stigmatizirano, manjvredno in nezadostno. Gre za vprašanja, ki so poseg v zasebnost in čustveno doživljanje posameznika. Z njimi impliciramo, da je z žensko, ki je še samska, nekaj narobe, pojasnjuje psihoterapevtka Brigita Chuuya.

Strah pred zapuščenostjo je lahko povezan z našo preteklostjo
Bilo je nekoč, a je še vedno tukaj, čutimo in ne moremo ubežati lastnemu strahu, ki lahko močno zaznamuje naše odnose. Strah pred zapuščenostjo ima velik vpliv na naše doživljanje, vedenje in tistega, ki ga imamo radi. In kar je najhuje, vedno znova ga podoživljamo, saj se naša zasidrana pričakovanja, hočemo ali nočemo, pogosto uresničijo.

Ljubezen ni cilj, ampak pot
Ljubezen potrebuje svoj čas, a ji ga večkrat ne damo, ker jo interpretiramo po svojih predstavah, kar običajno vključuje metuljčke v trebuhu, nepopisno strast in popolno harmonijo. Usmerjeni smo večinoma nase in na svoja občutja, ki stalno zahtevajo močne dražljaje in dokaze, da je ljubezen še vedno živa. Od zaljubljenosti do ljubezni je namreč kar nekaj korakov, ki jih mnogokrat nočemo prehoditi, saj niso vedno tako lahkotni in prijetni, kot znajo biti opojni začetki.

Sami moramo poskrbeti za regulacijo svojih čustev in misli
V odnose vstopamo z željo, da bi bili slišani, razumljeni in sprejeti, saj hočemo pristno in iskreno čutiti drug drugega, da bi lahko zadovoljili svoje hrepenenje po ljubezni. Slednje pa je lahko uresničeno šele takrat, ko se z nekom resnično povežemo miselno, čustveno in telesno. To pomeni, da smo lahko s svojim partnerjem skladni oziroma drugače rečeno – uglašeni. Več o tem nam je v pogovoru razkril psihoterapevt Drago Švajger.

Izbira partnerja je ena najpomembnejših v življenju
Ljubezen je povsod. V vseh kulturah, jezikih, delih in tudi v nas samih. In ne glede na to, kako zelo dominira v vseh vsebinah, o njej še vedno ne vemo vsega. Vemo pa, da lahko usodno zaznamuje našo prihodnost, zato ni vseeno, koga ljubimo ali bomo ljubili. Ljudje vstopajo v naša življenje, a mi smo tisti, ki jim odpremo ključ do našega srca. Pri tem nas lahko vodijo vznemirljivi občutki, strast, metuljčki, včasih pa je to premišljena odločitev, ki jo izključno prepuščamo razumu zaradi številnih razlogov. A kakor koli obrnemo, koga bomo ljubili, je ena pomembnejših izbir v našem življenju in zaradi nje bomo lahko živeli boljše ali slabše. Ta odločitev je samo v vaših rokah.

Pred 6 leti je ušla iz pekla, nato pa nepričakovano spoznala njega
Brane, pozdravljen, tudi sama sem ena izmed mnogih (48), ki nisem zadovoljna sama s sabo, s svojim (ne)srečnim življenjem, ki sem ga izbrala. Pred šestimi leti sem ušla iz pekla in se postavila na svoje noge. Takrat odločena, da ostanem sama, da najdem svoj mir in se posvetim le sebi, svojim hobijem ... Tako mi je uspevalo štiri leta, počasi pa me je začela razjedati osamljenost. Nekega dne, nepričakovano, mi je on (50) prekrižal pot. Pritegnil me je s svojo drugačnostjo, energijo in inteligenco, Tudi on nosi svojo prtljago preteklosti, ki je bila precej pisana in nazadnje zanj tudi boleča – prevara. Sporočila, klici, kavice, večerje, kratki izleti ... Nevsiljivo in počasi sva se približevala drug drugemu. Priznam, da mi je z vsakim dnem bolj ugajal in kar nisem mogla verjeti, da mi je vesolje namenilo srečo.

Partnerstvo ne pomeni, da se moramo za nekoga popolnoma spremeniti, da bi nas imel rad
Tako radi rečemo, da bi za ljubezen naredili vse, ampak dobro premislite in se vprašajte, ali bi res? Verjetno razmišljate o tem, kako bi skrbeli za svojega partnerja, mu stali ob strani ne glede na vse, mu bili vedno v oporo in še in še. Bi za ljubezen poteptali tudi svoj ponos, vrednote, želje, sanje in izdali svoje bližnje? Mnogo žensk je pripravljenih narediti vse in še več, da bi obdržale ljubezen, a pri nekaterih stvareh je treba potegniti črto, saj se v nasprotnem primeru ljubezenska pravljica ne konča s srečnim koncem, vsaj ne za tistega, ki ljubi preveč, a sebe premalo.

Začeti moramo verjeti, da življenje ni vedno krvava borba za obstanek
Negativni, nekonstruktivni in izkrivljeni načini razmišljanja nas v življenju lahko močno zavirajo, pogosto pa izvirajo prav iz najzgodnejših izkušenj. Morda smo podobno poslušali pri starših ali smo negativni samogovor razvili na podlagi neugodnih življenjskih okoliščin, neuspehov ali celo travm. Takšne vrste miselnost raste z nami skozi življenje in lahko dobiva vse večjo moč, vse dokler je ne ozavestimo in odločimo prekiniti. Negativna prepričanja nam lahko preprečijo doseganje ciljev in živeti življenje, kot si ga želimo.

Odnosi, ki jih vzpostavljamo z drugimi, veliko razkrivajo o nas
Odnosi niso vedno takšni, kot smo si jih nekoč zamišljali ali o njih sanjarili, ko smo še fantazirali o svoji čudoviti prihodnosti, ki jo bomo živeli, ko odrastemo. Takrat še nismo vedeli, da ni vse odvisno le od nas, ampak da ima življenje včasih tudi drugačne načrte, ki niso bili v naši prvotni viziji. Izkušnje, ki smo jih navidezno pustili za seboj, so v nas prebudile dvome, protislovja, pomisleke in nezaupanje v lastne odločitve, če nimamo tega, kar smo si mogoče preveč želeli – ljubezni, ki bi nam prinesla notranje zadovoljstvo. A kljub vsem morebitnim grenkim koncem, ki običajno naznanjajo samo novo obdobje, še ni prepozno, da ga začnemo ustvarjati malo bolj po svojem okusu. Ali verjamete svojemu notranjemu občutku?

To se zgodi v telesu, če ste spolno neaktivni
Vsaka ženska si zasluži uživati v zdravi in lepi spolnosti. A ne bomo pametovali, kolikokrat tedensko bi morali pari imeti spolne odnose in kateri so najboljši položaji za dosego vrhunca. Ne, tokrat bo govora, kako pomembni so v resnici zdravi spolni odnosi v življenju nasploh (tudi v zrelejših letih) in kaj storiti ob morebitnih težavah.

'Seksualnost je danes razumljena kot pravica in ljudje jo želijo izkoristiti'
Ljubezen ni samo črno-bela, čeprav prevladuje monogamija, je vmes še malo morje odtenkov. Med njimi so tudi odnosi, ki vključujejo več svobode, partnerjev ali pa se kako drugače odmikajo od tradicije, torej tistega, kar nam je najbolj znano in domače. In zato lahko slišimo danes neusodni DA, v dobrem in slabem, večkrat ali pa sploh ne. Poleg serijske monogamije so vse bolj pogosti odprti zakoni in razmerja, zveze z ugodnostmi, poliamorija, svingerstvo in še in še. O sporazumno nemongamnih odnosih smo se pogovarjali tudi s sociologom, profesorjem in raziskovalcem dr. Romanom Kuharjem.

Imate občutek, da niste dovolj dobri? Tako vam lahko pomagajo vaje z ogledalom
Ko se pogledate v ogledalo, kaj vidite? Ali vidite vse stvari, ki gredo narobe, ali vidite vse stvari, na katere bi morali biti ponosni? Ogledalo ni namenjeno samo preverjanju vašega videza, ampak je tudi odlično orodje za samorefleksijo in krepitev samozavesti. Vaje pred ogledalom so namreč metoda, ki se je izkazala za zelo učinkovito, ko gre za delo na sebi. Z njo lahko premagate negativne občutke, pomaga vam razviti občutke lastne vrednosti, z njo boste razvili več samospoštovanja in ljubezni do sebe, pomagala pa vam bo tudi, da se znova naučiti imeti radi svoje življenje.

Saša Krajnc: Ugajanje drugim z zanemarjanjem svojih želja in potreb je škodljivo
Zima, umirjena in hladna, prinaša počitek naravi, vse se upočasni in tudi sonce se hitreje odmakne, medtem ko sami lahko občudujemo lučke, nosimo bleščice, kupujemo darila, pripravljamo slavnostni jedilnik, urejamo praznično dekoracijo ter si v mislih vrtimo vso pravljico tega čarobnega časa. A resničnost je včasih drugačna od tega, kar si želimo in po čemer hrepenimo. O praznikih in najrazličnejših izzivih, ki pridejo v ospredje prav v tem obdobju, smo se pogovarjali tudi s psihoterapevtko dr. Sašo Krajnc.

Ko pozitivnost postane način za prikrivanje vsega kar se dogaja v nas
Nedvomno ima pozitivna naravnanost v življenju veliko moč, saj se z njeno pomočjo lažje soočamo z vsakodnevnimi izzivi, smo zadovoljnejši, lažje obvladujemo stres in imamo boljše medosebne odnose. A tako kot pri vsaki stvari lahko tudi v tem primeru skrenemo s poti in postanemo obsedeni s prekomernim izpostavljanjem sreče, pozitivizma, deljenjem navdihujočih misli in manter: Vse je super! Srečna sem! Samo pozitivne vibracije, prosim! Znajdemo se v mehurčku navidezne pozitivnosti, ki nas na umetno ustvarjen način drži v stanju lažnega dobrega počutja, kar ima pogosto tudi negativne učinke. Gledati svet le skozi rožnata očala ima lahko precej škodljive posledice tako za duševno zdravje kot tudi za odnose in funkcioniranje v življenju nasploh.

Ana Praznik: S takšnimi komentarji v prvi vrsti sramotiš sebe
Ane Praznik zagotovo ni treba posebej predstavljati, saj je v dvajsetih letih, odkar jo je spoznala širna Slovenija, svoje srce in dušo vedno brez težav razkrila. Simpatična pevka je v minulih letih kot voditeljica oddaje Delovna akcija pokazala tudi svojo človekoljubno in dobrodelno plat, ki jo aktivno neguje tudi potem, ko kamere ugasnejo. Delček Anine topline in iskrenosti pa lahko zdaj začutijo vsi tisti, ki to najbolj potrebujejo, saj Ana že išče nove zgodbe, ki jih bo v letu 2023 predstavila v oddaji Delovna akcija. Še prej smo z njo klepetali o tem, kaj si obeta sama, kaj jo moti, kakšno je bilo leto, ki se poslavlja in seveda kaj si želi za naprej.

Andrea in Tom ponovno v objemu
Vstopili smo v finalni teden Kmetije, nocoj pa bodo na posestvo prispeli še preostali člani porote. Med njimi bo tudi Andrea Libič, ki je že komaj čakala, da se vrne Tomu v objem. Andrea pa se ne bo razveselila le ponovnega snidenja s svojo simpatijo, k srcu ji je prirasla tudi neka druga prebivalka posestva.

Seksologinja pojasnjuje, kakšno moč in pomen ima seks
Strast, vznemirjenje, dotik in neustavljiva kemija, ki združuje par v postelji, ko skupaj postaneta eno. Spolnost igra pomembno vlogo v partnerskem odnosu, saj neguje željo tako po partnerju kot po odnosu z njim. Ne gre samo za telesno ugodje, ampak partnerja povezuje tudi v najintimnejših in najranljivejših trenutkih, ko se predata drug drugemu. Prav zato nanjo ne moremo gledati izključno kot na spolni akt, še posebej v ljubezenskih odnosih, ko spolnost postane nekaj več in jo lahko doživljamo v povsem novih sferah. Lahko vključuje nežnost, ljubkovanje, zaupanje in še marsikaj drugega. Kakšno moč ima torej spolnost v partnerskem odnosu in kaj vse vpliva na to, kakšno bo naše spolno življenje? O tem smo se pogovarjali tudi s seksologinjo Vesno Jarc.

'Opažam, da ženske bolje prikrivajo svojo nezvestobo kot moški.'
Kaj pravzaprav je varanje? Je to samo fizični stik z nekom drugim ali je varanje tudi všečkanje fotografij drugih na družbenih omrežjih in klepet prek aplikacij za spoznavanje? O tem smo se pogovarjali s pshihoterapevtko Brigito Chuuya. "Ljudje si mislijo, da so samo konkretne in otipljive stvari tiste, ki spadajo pod varanje. Vendar ima lahko varanje, ki ne zajema fizičnega stika, še hujše posledice," pojasnjuje in dodaja, da si zveza po nezvestobi sicer lahko opomore, a treba se je zavedati, da je za to potrebnega veliko dela. "Da si odnos opomore od nezvestobe, je treba precej globoko pogledati vase in se soočiti z vsem, kar pride."

4 toksične miselnosti, ki se jih morate znebiti
Toksična miselnost so prepričanja o našem življenju ali nas samih, ki jih razvijemo zaradi neugodnih okoliščin, travm, nerešenih težav iz otroštva in neuspeha. Te miselnosti začnemo razvijati, in če jih ne zdravimo takoj, rastejo z nami. Imajo moč, da uničijo naša življenja ali nam preprečijo, da bi živeli, kot želimo, in dosegli svoje cilje.

Zaupanje v odnosu se gradi postopoma
Tako kot veliko drugih pomembnih stvari v življenju se tudi zaupanje ne vzpostavi kar tako. Potrebnega je kar nekaj dela, toda končni rezultat je zaradi tega toliko boljši. V zvezi se boste počutili varne, sprejete in ljubljene. Slaba novica pa je, da je zaupanje občutljiva stvar. Vsak pride v odnos s svojo preteklostjo, ki pogosto vključuje tudi situacije, ko je bilo njegovo zaupanje izdano, zaradi česar ima sedaj težave z zaupanjem. "Lahko se zgodi, da so to naši pretekli obrambni mehanizmi in vsebine, ki so povezane s preteklimi odnosi in lahko povzročijo težave v sedanjih odnosih. Je pa tukaj na mestu vprašanje, ali je takšno vedenje v čem poznano tudi našemu sedanjemu partnerju," pravi psihoterapevtka Brigita Chuuya.