Ključna beseda / odvisna

Histerična navezanost je skoraj nekontrolirano spolno poželenje
V romantičnem odnosu lahko doživimo prevaro, zaradi katere se naš notranji in zunanji svet obrne na glavo. Prevara se v terapevtskih vodah šteje za travmo, hkrati pa v nas lahko sproži tudi nepričakovane odzive. Ste že slišali za histerično navezanost?

Zmešajte mleko in sodo bikarbono – rezultat vas bo navdušil
Koža na stopalh, zlastih na petah, je rada suha in če ste stopala nekaj časa zanemarjale, potem je zagotovo tudi razpokana in trda. Da bi spet postala mehka in negovana, pa mnogi priporočajo kombinacijo mleka in sode bikarbone.

Ženska, ki je zares v ženski energiji, zna biti tudi kraljica
Današnji sistem je bil ustvarjen od in za moški način delovanja. Ženske smo bile skozi zgodovino primorane posnemati ta način delovanja in zato izgubile stik s svojo žensko energijo.

Zakaj bi morale vse ženske telovaditi z utežmi?
Starejši kot smo, bolj je pomembna vadba z utežmi. Zakaj, razlaga osebni trener Blaž Slaviček.

Pozitiven odnos do samega sebe je rezultat sprejemanja svojih šibkosti
Samopodoba ima pomembno vlogo v našem življenju, saj vpliva na to, kako gledamo na druge ljudi, kako čutimo ali doživljamo najrazličnejše situacije in dogodke, in najpomembneje, kako dojemamo sebe. Nanjo pa lahko vpliva ogromno stvari, na podlagi katerih lahko razvijemo pozitivno ali negativno samopodobo, ki nas spremlja na vsakem koraku. Več o tem, kako biti dober do sebe, nam je v pogovoru zaupal psihoterapevt Drago Švajger.

Razmišljate o lasnih podaljških? Potem morate vedeti to
Si želite gostejše in daljše lase? Keratinski lasni podaljški so varen in učinkovit način za dodajanje dolžine in volumna vašim lasem, in sicer brez škode, ki nastane pri uporabi tradicionalnih lasnih podaljškov. Spoznajte njihove prednosti in slabosti ter ugotovite, katera vrsta lasnih podaljškov je prava za vas.

Kaj je interspolnost, s katero v Sloveniji živi 36 tisoč ljudi?
Ste že slišali za interspolnost? Vsak človek se rodi z različno ravnijo spolnih hormonov in tako se kakšna ženska rodi z ravnijo hormonov, ki po medicinskih normah ni značilna za biološki ženski spol in zaradi česar je njeno hormonsko ravnovesje lahko porušeno. Kar pa ne pomeni, da je z njo karkoli narobe. Enako velja za moške. "Z interspolnostjo opisujemo širok nabor naravnih razlik v genitalijah, spolnih žlezah, hormonih, kromosomih ali reproduktivnih organih," pojasnjuje Eva Gračanin in razkriva, da interspolne osebe iz vsega sveta poročajo, da zdravstveno osebje pred njimi skriva njihove zdravstvene kartoteke ter jim prikriva dejansko zdravstveno stanje.

Trener razkriva, kako porabiti čim več kalorij
Na seštevek porabe kalorij vplivajo teža in telesna sestava ter čas, intenzivnost in oblika telovadbe. Katere pa so učinkovitejše oblike vadbe in zakaj, je pojasnil osebni trener in prehranski svetovalec Daniel Jelovič.

Meso ali ribe? Kaj je bolje?
Odgovor na vprašanje, kaj je bolj zdravo uživati, je enostaven in kratek, pravi klinični dietetik in športni nutricionist Luka Roter, mag. dietet., CISSN. "V prehrano je najbolje uvrstiti oboje – meso in ribe. Oboje na svoj način namreč prispeva k uravnoteženi prehrani, katere namen je telesu zagotoviti energijo in vsa potrebna hranila," je poudaril. Se pa razlikujejo prehranska priporočila o količinah, pogostosti uživanja in načinu priprave.

Potlačena čustva neustavljivo in močno kričijo brez glasu
Zelo pomembno je, da se naučimo, kako prepoznati, razumeti in upravljati svoja čustva, da bi preprečili, da bi potlačena čustva vplivala na naše vedenje. "Eden izmed prvih korakov je predvsem ta, da začnemo spoznavati sebe. Da začnemo spoznavati svoj čustveni svet. Da si priznamo, kar čutimo in da skušamo temu čustvu slediti," pravi psihoterapevtka Brigita Chuuya Jezeršek. Tako bomo spoznali sebe in prepoznali, kaj se dogaja v nas.

Avtofagija – kaj je to in kakšne so njene koristi?
Avtofagija je v zadnjih letih postala eden najbolj priljubljenih izrazov na področju prehrane, znanstveni princip, na katerem temelji, pa je bil leta 2016 vreden Nobelove nagrade za fiziologijo in medicino. Zagotovo ste tudi vi že slišali za primere ljudi, ki so prepolovili svojo težo zahvaljujoč avtofagiji ali kateri od njenih različic, kot je na primer post? S postom vsaj en dan v tednu se lahko razstrupimo, celicam pomagamo zadihati in telesu omogočimo obnovo. Postenje pa pripomore tudi k boljši koncentraciji in razmišljanju, s postom si krepimo imunski sistem in podaljšujemo življenje.

Kako uživati magnezij za kar se da največji učinek?
Magnezij je četrti najpogostejši mineral v telesu in mnogi ljudje se zatekajo k dodatkom magnezija, da zadovoljijo svoje dnevne potrebe. Poleg tega, da je ključnega pomena za delovanje telesa, pomaga ohranjati tudi normalen krvni tlak, močne kosti in stabilen srčni ritem. V nadaljevanju si lahko preberete, v kakšnih oblikah ga najpogosteje najdemo, katera je primerna za vaše potrebe, kdaj ga piti in katera živila vsebujejo magnezij.

Znaki, da je čas za razstrupljanje in kako se ga lotiti
Samo eno telo imamo in včasih se ob poplavi vseh obveznosti, obremenitev, pritiskov in hitenja do njega ne obnašamo najlepše. Posledice nezdrave prehrane, onesnaževalcev iz okolja, nezadostnega spanca, stresnih in napetih situacij in negativnosti se sčasoma naberejo in nas iztirijo. Navedeno seveda škoduje - ravnovesje se poruši, telo ni zmožno več samo izločati toksinov, strupi se kopičijo, škodujejo in puščajo posledice. A lahko si pomagamo in se znova postavimo na noge. Kako se lahko razstrupite na naraven način, razkriva naturopatinja Erika Brajnik.

Če si želite iskrene ljubezni, ne zapravljajte časa v priložnostnih razmerjih
Obveznosti – vsi jih imamo, včasih preveč, da bi zmogli vse, a če se vsaj trudimo za nekaj, v kar verjamemo, nam bo prej ali slej tudi uspelo. In poleg vsakodnevnih izzivov obstajajo tudi določene odgovornosti v naših odnosih, a se jim nekateri iz osebnih razlogov raje izogibajo. V ozadju ni neke globoke filozofije, saj ste po vsej verjetnosti samo z nekom, ki ni pripravljen biti vaš partner v pravem pomenu besede, a si vseeno želi uživati v vseh ugodnostih, ki jih nudi resno razmerje.

Ali res ne smemo jesti po 18. uri, če želimo shujšati?
"Zjutraj jej kot kralj, opoldne kot meščan, zvečer kot berač," veli pregovor, ki se ga je pametno držati predvsem zaradi zdravja in vzdrževanja telesne teže. Kako in kaj pa jesti za večerjo, če želimo shujšati? Dragocene nasvete podaja trener, svetovalec na področju prehrane in vadbe ter predavatelj Fitnes zveze Slovenije Mario Sambolec.

Zakaj vaše telo potrebuje magnezij?
Magnezij se z dobrim razlogom imenuje mineral življenja, saj sodeluje pri številnih pomembnih procesih v telesu. Med drugim igra tudi pomembno vlogo pri delovanju mišic, njegovo pomanjkanje pa lahko vpliva na mišično zmogljivost.

Vitamini in minerali, ki okrepijo imunski sistem
V poplavi nasvetov o jemanju vitaminov, mineralov in prehranskih dodatkov skorajda več ne vemo, kaj je resnično smiselno uživati za krepitev imunskega sistema. Odgovor razkriva predsednica Sekcije farmacevtov javnih lekarn pri Slovenskem farmacevtskem društvu Maša Koritnik Zadravec, magistra farmacije, specialistka klinične farmacije.

Mikrobiota kože: kakšen je njen pomen in kako na njo vpliva kozmetika?
Koža je največji in najtežji organ, njena površina pri odraslem človeku meri do 2 m2 in tehta do 10 kg. Njena primarna naloga je zaščita organizma pred vplivi različnih dejavnikov iz okolja, poleg tega pa predstavlja tudi imunsko bariero. Koža skupaj z mikroorganizmi, ki jo naseljujejo, tvori t. i. biološko bariero in omogoča normalno delovanje imunskega sistema. Skupek vseh mikroorganizmov, ki se nahajajo na koži, imenujemo kožna mikrobiota.

Jod: katera živila ga vsebujejo in kakšni so znaki pomanjkanja?
Jod je bistven mineral, kar pomeni, da ga telo potrebuje za pravilno delovanje. Ker ga ne more proizvesti samostojno, ga morate zaužiti s prehrano ali kot dodatek.

Bilka Baloh: Doše so tri energije v našem telesu
Ajurvedska medicina temelji na zamisli, da je svet sestavljen iz petih elementov: aakash (prostor), jala (voda), prithvi (zemlja), teja (ogenj) in vayu (zrak). Kombinacija vsakega elementa povzroči tri doše, znane kot vata, kapha in pitta. Te doše naj bi bile odgovorne za človekovo fiziološko, duševno in čustveno zdravje. Kako, je v zadnji epizodi podkasta Aidea pojasnila Bilka Baloh, ki že več kot 25 let deluje na področju zdrave prehrane, v katero vpleta znanja iz ajurvede.

Kaj slog navezanosti pove o vašem spolnem življenju?
V življenju se nenehno povezujemo z drugimi – s prijatelji, starši, znanci, partnerjem, otroki, sodelavci in ljudmi, ki v naše življenje prihajajo in odhajajo. To, kar nas dela različne, pa je, na kakšen način se povezujemo, kako blizu jim pustimo in nenazadnje, kako ohranjamo odnose. Raziskave so pokazale, da ima vsak od nas svoj slog navezanosti, kar pomeni, da se z ljudmi vedno povezujemo po istem vzorcu. Temelj navezanosti je postavljen v otroštvu, in sicer v odnosu s starši, spremlja pa nas lahko (če ga zavestno ne spreminjamo sami) skozi vse življenje. Ker slog navezanosti oblikuje naše odnose, je jasno povezan tudi z odnosom do spolnosti oz. našim spolnim življenjem.

Razlika med zdravimi razmejitvami in čustvenimi zidovi
Osebnostna rast postaja v zadnjih letih vse bolj priljubljena tema mnogih posameznikov, ki želijo spoznavati sebe, presegati omejujoče vzorce preteklosti in delati na svoji samopodobi. V to področje sodi tudi postavljanje razmejitev, ki predstavljajo enega od temeljev zdravih odnosov. A pri vsem poudarjanju, kako pomembne so zdrave meje, se lahko hitro znajdemo v drugi skrajnosti in zgradimo okoli sebe čustvene zidove, ki onemogočajo pristne, ljubeče in osrečujoče odnose z drugimi. Kakšna je torej razlika in kako najti tisto izmuzljivo točko med obema?

'Odločila sva se, da imava otroka, a kot prijatelja. In zgodilo se je, zanosila sem.'
Dragi Brane, stara sem 30 let in sem mamica čudovitemu, pol leta staremu fantku. Vedno sem želela otroke, a sem nekako naletela na moške, ki niso želeli to še v teh letih. Zadala sem si (nekje pri 25 letih), da bom imela prvega otroka nekje okoli 30. leta, z nekom ali sama. Temu primerno sem tudi iskala zaposlitev, ki bi mi omogočala finančno stabilnost, kar sem tudi našla. Malo kasneje sem spoznala mojega sedaj nekdanjega fanta in skupaj sva bila štiri leta. Je pet let starejši od mene. Živela sva skupaj tri leta, ni bilo popolno (ne verjamem v popolnost), bilo je pa lepo in delovala sva dobro. Bila sva dobra prijatelja, super seks (sva oba zelo seksualna), skrb eden do drugega, spoštovanje, potovanja in možnost lepe prihodnosti. Nikoli nisem bila nek tip ženske, ki bi sanjarila o poroki, zame je to samo papir ... Živeti skupaj je zame kot, da bi bila poročena. Velikokrat sva govorila o prihodnosti, gradnji hiše in otrocih. Načrti za hišo so bili že v procesu (on ima zemljo) in finančno sva bila zmožna. Ko je prišlo do vprašanj (v zadnjem letu zveze), kdaj bova ustvarila družino, pa je imel izgovore: ko bo hiša, ko bom imel boljšo službo, ko bom prihranil kaj denarja ... Jaz pa nisem tip človeka, da dajem priložnosti v nedogled. Meni je bilo dovolj jasno, da ta 'ko bom' mogoče ne bo nikoli. Niti okvirno ni znal povedati, kdaj pa bi morda bil on pripravljen. Mislim, da nihče ni 100-odstotno pripravljen na otroka. V moji glavi se je prižgal rdeči alarm, ali jih sploh noče ali jih pa noče z menoj ... Se pač zgodi ... Nisem odvisna od moškega in od ideje, da moram z nekom biti. Ja, imela sem ga res rada, ampak moje želje in cilji pa so tudi nekaj vredni. Z njim sem se nato po štirih letih zveze razšla in mu tudi povedala resnico, zakaj in kako. Nisem mu zamerila in nisem bila nikoli jezna nanj. Sem mu pa povedala, kakšen je moj načrt. Ostala sva v kontaktu kot prijatelja in si občasno dopisovala. Dva meseca za tem mi je pisal, da v redu, da mi bo naredil otroka. Seveda sem rekla ne. Nisem želela, da naredi nekaj, česar si ne želi, samo da bi bila skupaj. Otrok vsekakor mora biti zaželen, drugače bi mi lahko čez nekaj let očital, da sem jaz kriva, da je v tej situaciji, ki je ni želel. Kasneje tisto leto sem spoznala fanta, s katerim sva se dobro ujela in je želel otroka. Bila sem iskrena, da ne čutim, da bi med nama bilo kaj trajnega, bila je bolj seksualna privlačnost. Odločila sva se, da imava otroka in ostaneva prijatelja ter sva povezana na tak način. Zgodilo se je in sem zanosila. Nikoli ne bi spremenila ničesar, ker je moj otrok moja največja ljubezen in me osrečuje vsak dan. Ko je nekdanji izvedel za moje novo razmerje, je tudi on začel novega. Bila sem vesela zanj in mu to tudi povedala. Privoščim mu res vse najlepše. Nato pa me je videl nosečo par mesecev in prenehal govoriti z mano. Jaz sem rodila in mislim, da mi je čestital nekje po treh mesecih, čeprav je vedel že prvi dan, saj sem še vedno v kontaktu z njegovo družino, ker smo bili zelo povezani. Pred enim tednom pa mi je pisal (ve, da sem samska ) in začel namigovati, da bi se dobila in seveda, da pogreša najin seks. Da pa seveda ne ve, kako bi to šlo, ker je seveda še vedno s to punco (sedaj nekje leto in dva meseca). Nato je izjavil, da je njegova punca noseča in bo rodila čez dva meseca. Da pa stvari niso bile načrtovane. Ne vem, kako verjeti, da ne. Mislim, da moški pri 35 letih zna nadzorovati situacijo. Rekel je, da ni vedel, kako mi povedati in ali ga sovražim, da bo imel otroka z njo in ne z mano. Seveda nisem. Imam ga še vedno rada, ampak ljubezen ni dovolj. Nama že ni bilo namenjeno ustvariti družine skupaj. Moje vprašanje pa je, zakaj? Zakaj želi varati svojo sedem mesecev nosečo punco in zakaj z menoj, ki sem ga pustila? Zakaj več ni zvestih moških, sploh v takšnih situacijah?

Vitamin D: zakaj je pomemben, kakšen mora biti dnevni vnos in kje ga najdemo?
Vitamin D je pomemben za normalno rast kosti, zob, delovanje mišic in imunskega sistema. Pomanjkanje vitamina D v telesu se kaže s pojavom osteomalacije pri odraslih in rahitisa pri otrocih, pojavijo se bolečine v kosteh in mišicah. Poznamo ga tudi pod imenom sončni vitamin, saj ga človeško telo proizvaja, ko je izpostavljeno sončni svetlobi. Ta oblika vitamina je pravzaprav vitamin D3. Sicer poznamo tudi vitamin D2, a naj bi bil vitamin D3 veliko bolj učinkovit.

10 najlepših odtenkov nohtov ta hip
Jesen nas spominja na zemeljske nevtralne odtenke in večerno jesensko nebo s temno modrimi barvami. Medtem ko je izbira odvisna od okusa vsake posameznice, pa so določene stvari to sezono univerzalne, na primer prehod v globlje tone in igranje z mat ali žametnimi teksturami. Sezonski prehod iz poletja v jesen pomeni tudi, da je čas, da začnete nositi temnejše, jesenske barve. Od klasičnih rdečih in bordo tonov do rjavih odtenkov ...

10 top idej za jesensko potovanje po Evropi
Če sodite med tiste srečneže, ki si lahko dopust privoščijo v katerem koli delu leta in si želite raziskati lepote Evrope, boste z izbiro jesenskih terminov zadeli v polno. Številni popotniki in popotniški vodiči so si namreč enotni, da je jesen idealen čas za potovanje po Evropi, saj so cene nižje kot poleti, ulice manj polne turistov, pokrajine pa odeta v prečudovite jesenske barvne odtenke. Več kot dovolj razlogov torej, da se letos podate na odkrivanje evropskih lepot, zato smo vam pripravili seznam najbolj priljubljenih evropskih jesenskih destinacij in nekaj navodil ter nasvetov, kaj ob tovrstnem popotovanju nikakor ne sme manjkati v prtljagi.

Krčne žile: zakaj nastanejo in kako jih zdraviti?
Tudi vas mučijo krčne žile? Niste edine. Krčne žile so tako estetski kot tudi zdravstveni problem ter pogosto glavni razlog, zaradi katerega se pripadnice ženskega spola izogibamo nošenju krajših kril ali kratkih hlač. Čeprav se z njimi spopada vsaj petina prebivalcev v zrelem obdobju življenja, najpogosteje prizadenejo prav ženske. V nadaljevanju si preberite, zakaj nastanejo krčne žile in kako se z njimi spopasti.

Kaj je sindrom pridne punčke?
Ste že slišale za sindrom pridne punčke? Gre za sindrom, zaradi katerega marsikatera ženska pripadnica na prvo mesto postavi skrb za druge in zadovoljevanje njihovih potreb, medtem ko nase pozabi.

Nega pri prhljaju ob suhem in mastnem lasišču je popolnoma drugačna
Prhljaj sicer sam po sebi ni nevaren, je pa moteč, kajti lahko srbi in je neprijeten na pogled. A na srečo je običajno prehodnega značaja in se ga lahko ob pravilni negi znebimo ali ga vsaj omilimo. Kako, je razložil znani slovenski frizer Tomaž Turk, ki je poudaril tudi ključne razlike med prhljajem, ki se pojavi ob suhem in ob mastnem lasišču.

Stilistka svetuje, kako se obleči, da boste videti vitkejše
Kako naj se obleče ženska, ki želi zakriti zaobljen trebuh, močnejšo zadnjico in stegna ali morda bujne prsi? Odgovarja osebna stilistka in modna influencerka Špela Hočevar, ki svetuje tudi glede modnih dodatkov, barv in spodnjega perila.