Ključna beseda / vitamin A

Zakaj bi morali že danes začeti uživati ribje olje?
Ribje olje je prehranski vir omega-3-maščobnih kislin, ki jih naše telo potrebuje za opravljanje številnih funkcij, med drugim tudi za rast celic in mišično aktivnost. Omega-3-maščobne kisline izvirajo iz hrane in jih telo ne more proizvesti samo. V primeru ribjega olja to vsebuje dve vrsti omega-3-maščobnih kislin, in sicer DHA in EPA, kar pomeni, da so najboljši prehranski viri ribjega olja losos, skuša in postrv, školjke, ostrige in raki.

Znana igralka je neznani sopotnici rešila življenje
Zvezdnica Rebecca Ferguson, ki je v svoji igralski karieri zaigrala ob boku že skoraj vseh svojih idolov iz otroštva, se je v srce ene izmed žensk na letalu zapisala kot rešiteljica in ne kot igralka. Kaj se je zgodilo?

Pozitivni učinki, zaradi katerih jih je dobro jesti vsak dan
V času hladnejših dni je še toliko bolj pomembno, da se na našem jedilniku znajde raznoliko sadje, ki naj bo sveže in sezonsko. Trenutno so to zagotovo pomaranče, limone, grenivke, mandarine, limete in pomelo, ki slovijo kot nekateri izmed najboljših virov naravnega vitamina C, vsebujejo pa tudi druge koristne snovi za optimalno delovanje našega telesa.

Strokovnjakinja razkriva, kako pravilno negovati suho kožo
Jeseni in pozimi je nega suhe kože še posebej pomembna. Mraz, veter, suh zrak in ogrevanje jo lahko še izsušijo, škodo ji naredimo s prekomerno uporabo odišavljenih mil in detergenti ter prhanjem s prevročo vodo, svoje naredijo še hormonske spremembe in staranje. A na srečo ni vse izgubljeno – s pravo nego lahko tudi sicer suha koža postane sijoča, lepa in prožna.

Izjemna moč antioksidantov: katere poznamo in kakšen je njihov učinek?
Po podatkih svetovne zdravstvene organizacije je stres ena večjih nevarnosti za zdravje v 21. stoletju. Majhna količina stresa je v telesu stalno prisotna in lahko pripomore k pravilnemu delovanju človeškega telesa, medtem ko ima prevelika količina stresa škodljive posledice za naše zdravje, saj vodi v zgodnje staranje in bolezni, kot so ateroskleroza, srčni infarkt, Alzheimerjeva bolezen, sladkorna bolezen, kronični bronhitis in nekatere vrste raka. Eden izmed najpomembnejših elementov pri upočasnitvi procesa staranja in zmanjšanju tveganja za številne bolezni soantioksidanti, ki skrbijo za celovito zaščito organizma. Zakaj so antioksidanti pravzaprav pomembni in kje vse jih najdemo?

Slovenka ustvarila izdelek, ki ga pri nas še ni bilo in navdušila
V zadnjih letih so pozivi k bolj trajnostnemu in ekološkemu načinu življenja vse glasnejši, obenem pa je tudi vse bolj jasno, zakaj so takšne spremembe nujne. Z uvajanjem manjših sprememb lahko tudi sami naredimo veliko, za to pa nam ne bo hvaležen zgolj planet, temveč tudi naš mikrosvet, v katerem živimo.

Vitamin D: zakaj je pomemben, kakšen mora biti dnevni vnos in kje ga najdemo?
Vitamin D je pomemben za normalno rast kosti, zob, delovanje mišic in imunskega sistema. Pomanjkanje vitamina D v telesu se kaže s pojavom osteomalacije pri odraslih in rahitisa pri otrocih, pojavijo se bolečine v kosteh in mišicah. Poznamo ga tudi pod imenom sončni vitamin, saj ga človeško telo proizvaja, ko je izpostavljeno sončni svetlobi. Ta oblika vitamina je pravzaprav vitamin D3. Sicer poznamo tudi vitamin D2, a naj bi bil vitamin D3 veliko bolj učinkovit.

Vitamin A – kakšna je njegova vloga in kje ga najdemo?
Ko gre za ohranjanje dobrega počutja in splošnega zdravja, ima vitamin A zelo pomembno vlogo. Ne le, da pomaga pri vidu, ampak skrbi tudi za imunski sistem, presnovo, delovanje srca, pljuč, ledvic in možganov. To pa ni vse – vitamin A ima namreč tudi zelo pomembne antioksidativne lastnosti, ki lahko pomagajo zaščititi celice pred poškodbami prostih radikalov.

Jed, ki smo jo oboževali kot otroci. Se je spomnite?
Dan je dobro začeti z uravnoteženim zajtrkom, ki nam po možnosti ne bo vzel veliko časa za pripravo in zaužitje. Številnim klasičen zajtrk, ki ga sestavljajo kruh, marmelada in maslo, ni pri srcu ali pa se preprosto kruhu izogibajo. K sreči obstajajo številne druge okusne in hranljive jedi, s katerimi lahko začnete svoj dan in z njimi hkrati obudite svoje otroške radosti.

Koristni nasveti, kako jeseni ostati zdrave
Jesen: poleg čudovitih tisočerih barv prinaša daljše noči, manj sonca, večje temperaturne razlike ... in prehladna obolenja. A na srečo lahko veliko, veliko naredite kar sami, da boste vseeno ostali zdravi.

Skrivnost lepe in mladostne kože, ki je navdušila Slovenke
Zdrava, mladostna in sijoča koža je želja vsake ženske, žal pa se nemalo predstavnic nežnejšega spola, pa tudi moških, spopada z najrazličnejšimi težavami, povezanih s kožo. Med najpogostejšimi velja omeniti nečisto kožo, ki še zdaleč ni le težava najstnikov, pa suho in občutljivo, nekatere pesti hiperpigmentacija, večinoma pa gre za upad čvrstosti kože in pojav gubic. A čeprav je staranje kože naraven proces, lahko z zdravim življenjskim slogom, ki poleg redne telesne aktivnosti vključuje ustrezno prehrano, z uživanjem prehranskih dopolnil in prilagojeno nego bistveno pripomoremo tako k zdravju kot videzu kože. Kaj torej lahko same storimo, da koži povrnemo elastičnost, mladostni videz in sijaj?

Kaj je povnetni eritem, ki ga povzročijo akne?
Ko je vaša koža poškodovana ali razdražena, se vname. To vnetje lahko povzroči rdečico, hiperpigmentacijo ali sive in rjave lise na koži. Lahko povzroči tudi brazgotinjenje, tudi ko se koža zaceli. Ta znamenja se imenujejo povnetni eritem ali eritem po aknah, če je kožno stanje posledica aken.

Kaj jesti jeseni za dober imunski sistem?
Močen imunski sistem je v teh časih še pomembnejši kot sicer. Ker so pred nami meseci, ko bodo na pohodu prehladi in viroze, moramo telesu zagotoviti zadostno količino vitaminov in mineralov. In najboljši način, kako to lahko naredimo, je tako, da se na našem krožniku čim pogosteje znajdejo naslednja živila ...

Kolagen: zakaj ga uživati in kakšni so znaki pomanjkanja
Večja je gostota in kakovost kolagenskih vlaken, bolj je koža čvrsta in napeta. Upad gostote kolagena se prične po 25. letu starosti, nanj pa zelo vpliva tudi vsakodnevna izpostavljenost UV sevanju. Kolagen bo nahranil vašo kožo od znotraj, ohranjal vaše sklepe zdrave in poskrbel za lepše lase in nohte in celostno pomlajevanje, saj je v našem telesu prisoten v veliki količini. Je najbolj razširjen strukturni protein, prisoten v vseh notranjih organih.

Laura Beranič je lansirala lastno kozmetično znamko
Lauro Beranič smo spoznali v televizijski oddaji "Sanjski moški", kjer je pokazala, da je nadarjena in kreativna, nihče pa si ni mogel misliti, da ima pravo podjetniško žilico. Laura je namreč pred kratkim lansirala lastno kozmetično znamko z imenom "Laura Skin Care", ki jo krasi zlata krona, prepoznavni simbol zapeljive Mariborčanke, ki na Instagramu zbira več deset tisoč oboževalcev.

Napitki, zaradi katerih bo vaša koža sijoča kot še nikoli
Gre za najstarejši lepotni trik, na katerega prisegajo tudi številne zvezdnice, ki slovijo po zdravi in sijoči koži. Ja, to je velik kozarec vode. Vsi vsemo, da pitje zadostne količine vode na dan izboljša naše zdravje in počutje, vpliva pa tudi na zdravje las in kože. Težava, ki jo imajo mnogi je, da se jim dva litra vode na dan včasih zdi nemogoče spiti, na srečo pa za to obstaja rešitev!

Kakšen je pravilni vrstni red uporabe izdelkov za nego kože?
Vse se zavedamo, kako zelo pomembna je pravilna nega kože, obenem pa se marsikatera pri tem sooča z vprašanjem, kje začeti? Ali je pomembno v kakšnem vrstnem redu nanašamo izdelke? Kaj sledi, potem ko smo odstranile vsa ličila in očistile obraz? O vsem tem je pred kratkim spregovoril slavni dermatolog dr. Lancer, ki skrbi za mladostno in sijočo kožo zvezdnic, kot sta Kim Kardashian in Victoria Beckham.

Živila za mladostno, sijočo in napeto kožo
Notranje zdravje se izraža na koži. Z ustrezno prehrano, telesno aktivnostjo in zdravim življenjskim stilom lahko upočasnite staranje kože ter obenem zaustavite presnovne spremembe in posledično zavrete in/ali celo preprečite razvoj bolezenskih stanj, so pokazale številne raziskave. Katera živila pomladijo in zakaj, je razkrila magistrica dietetike Iva Weingerl.

Izboljšala se bo prebava in topile se bodo maščobne obloge
Toplejši dnevi so pred vrati, zato je zdaj tudi pravi čas, da telo očistite vseh toksinov, ki so se nabrali skozi zimo in v pomlad ter poletje vstopite z dobrim počutjem. Za svoje počutje boste veliko naredile že z zdravim načinom življenja, ki vključuje gibanje, uživanje sezonskih živil in poseganje po zdravi prehrani ter pijači. V kombinaciji z razstrupljanjem telesa pa boste poskrbele še za zdravo in bolj sijočo kožo, urejeno prebavo in še marsikaj drugega.

9 nasvetov za lepe nohte, ki bi jih morala upoštevati vsaka
Lepo urejeni in nalakirani nohti so eden najlepših lepotnih dodatkov na vsaki ženski. Za popolno manikuro pa vam ni treba obiskati kozmetičnega salona, saj z upoštevanjem nekaterih lepotnih nasvetov nohte lahko lepo uredite tudi same doma.

To je resnica o soku zelene, ki je obnorel svet
Zadnje čase je na spletu, predvsem pa na instagramu bilo mogoče brati o »čudežnem« napitku zelene, ki bi lahko pregnal obilico vaših tegob in zdravstvenih težav. Kako pa je s tem v resnici?

7 faktorjev, zaradi katerih kolagen z leti upada. Kako ga naravno podpreti?
Kolagen daje koži zdrav in mladosten videz. A z leti tvorba kolagena upada. Koža je vedno bolj povešena in suha, drobne linije se začnejo poglabljati v gube. Na ta proces vpliva staranje telesa, pospešujejo pa ga okoljski dejavniki. Dobra novica je, da lahko izgubljanje kolagena upočasnite in telo spodbudite k proizvajanju novega.

Z izbrano prehrano do urejene vaginalne flore
Na nožnična vnetja lahko uspešno vplivamo z izbrano hrano, ki med drugim učinkuje na število koristnih bakterij, vnetne procese in moč obrambe.

Strije: zakaj nastanejo in kako se jih znebiti?
Videz kože lahko zelo vpliva na človekovo samopodobo. Eden izmed estetsko manj prijetnih, a pogostih kožnih pojavov so zagotovo lise, ki spominjajo na zebraste črte – strije. Te same po sebi niso nevarne in ne predstavljajo zdravstvenih težav, vendar lahko prestavljajo veliko psihološko breme za posameznika, ki je včasih povezano tudi z zmanjšano samozavestjo in drugimi čustvenimi stiskami.

Vse, kar morate vedeti o 'anti-age' negi kože
Ko gre za nego kože, je na spletu toliko informacij in 'strokovnjakov', da je včasih res težko vedeti, kaj je res in kaj ne. Zlasti če je to področje, ki ga ne poznamo najbolje. Čeprav je nega kože nekaj, čemur bi morale določeno mero pozornosti namenjati tudi v dvajsetih letih, kot je ta še čvrsta in mladostna, pa jo pogosto začnemo 'opažati' šele, ko pridemo v trideseta leta. O tem, kdaj bi morale začeti anti-age rutino, na katere sestavine bi morale biti pozorne v boju proti staranju in kaj narediti, če naša koža katere od sestavin ne prenaša najbolje, smo se pogovarjali z Lauro Sardinšek, ki že vrsto let deluje na področju pomlajevalnih tretmajev in medicinske kozmetike. Ta je za naš portal odgovorila na najpogostejša vprašanja o anti-age negi kože.

Živila, ki vsebujejo veliko vitamina C in niso citrusi
Vitamin C velja za najpomembnejši antioksidant, ki bo vašo kožo varoval pred škodljivimi prostimi radikali. Gre za izjemno pomemben vitamin, ki je ključen tudi za tvorbo kolagena, torej preprečuje staranje kože in hkrati poskrbi za njeno elastičnost. Obenem skrbi tudi za naš imunski sistem, ima zelo pomembno vlogo pri zmanjševanju tveganja za srčne bolezni, je eno najpomembnejših hranil v našem telesu za splošno zdravje, pomaga pri absorpciji železa, zmanjšuje tveganje za pojav anemije in še bi lahko naštevali. Da se skriva v pomarančah, limonah in papriki, vemo vsi, marsikdo pa ne ve, da ga lahko najdemo tudi v naslednjih živilih ...

Živila, ki jih je v teh dneh dobro uživati
Ko nas doletita prehlad ali gripa, je edino, kar imamo v mislih, to, kako se rešiti neprijetnih simptomov. Verjeli ali ne, zdravila niso edino pomagalo, saj veliko lahko naredimo tudi s pravilno prehrano. Primerna živila lahko pospešijo okrevanje, velikokrat pa lahko tudi preprečijo, da bi zboleli, saj prav pomanjkanje nekaterih hranljivih snovi negativno vpliva na naš imunski sistem, kar poveča možnost, da nam virusi pridejo do živega in zbolimo.

Vitamin D in Slovenci - številke so šokantne
Večina ljudi se zdaj že zaveda, kako pomemben je vitamin D. Naše telo ga tvori, ko je koža izpostavljena sončnim žarkom, zato ga imenujemo tudi “sončni vitamin”. Spomladi in poleti zadostuje 15-20 minut uživanja na opoldanskem soncu na dan. Kaj pa jeseni in pozimi?

Izpadanje las - zakaj do njega pride in kako ga ustaviti?
Izguba las je normalen pojav, ki ga povezujemo s staranjem, v nekaterih primerih pa je prekomerno izpadanje las lahko tudi posledica bolezenskega stanja, med drugim tudi okužbe s covidom-19.

Najboljši vitamini za zdrave in močne lase
Vsi vemo, da več, kot imamo v telesu kolagena, bolj napeta je naša koža, bolj trdne so naše kosti in bolj močni, dolgi in sijoči so naši lasje. Kolagen igra veliko vlogo v zdravju črevesja, v pravilni absorpciji hranil iz hrane, vpliva na uravnano delovanje hormonov, je nepogrešljiv pri zmanjševanju maščobnih oblog in je nujen, ko govorimo o preprečevanju prehitrih vidnih in »nevidnih« znakov staranja.