Ključna beseda / varnosti

Pokaži mi svoje čevlje in povem ti, kdo si
Nekatere imajo rade bolj udobno obutev, druge enostavno ne morejo prestopiti praga domovanja brez priljubljenih visokih pet. Čevlji so pri večini žensk podobna strast kot modne torbice in ličila, zato ni čudno, da ima vsaka izmed nas v svoji garderobni omari vsaj dvomestno število različnih parov obutve. A čevlji, ki jih nosimo, naj bi o nas povedali veliko več, kot si mislimo in kot želimo, da drugi vedo.

Fredi Miler išče službo
Fredi Miler je v zadnjih letih na lastni koži občutil, kako neusmiljena je lahko recesija. Priljubljeni pevec pravi, da komaj preživi iz meseca v mesec in da je glasba že nekaj časa njegov edini vir zaslužka. Zaradi velike finančne stiske vsak mesec z zamudo plačuje položnice, službo pa išče tudi v Avstriji, a za zdaj neuspešno. Upanje v boljšo prihodnost je že zdavnaj izgubil, pravi, saj da je situacija iz dneva v dan težja.

Simono in Robija čaka svetleča čarovnija
Vsak par si želi, da bi si njuno poroko svatje zapomnili za vse življenje. Bodoči zakonci zato iščejo različne načine, kako poskrbeti za nepozabno doživetje. V zadnjem času se jih vse več odloči za izredno priljubljene ognjemete in druge pirotehnične izdelke, ki pričarajo igro ognja ter barv. Tudi Simona in Robi bosta na svoji poroki deležna nepozabne svetleče čarovnije.

Marjana Peterman: Prehranske afere so omajale zaupanje
Evropska komisija je predloge sprememb na področju nadzora nad hrano, ki so bili v pripravi kar nekaj časa, a je afera s konjskim mesom spodbudila hitrejšo vključitev določbe proti goljufijam s hrano v aktualno zakonodajo. Na Zvezi potrošnikov Slovenije pravijo, da podpirajo vse korake, ki bodo narejeni za preprečevanje goljufij s hrano, ker je bilo zaupanje v varnost oziroma kakovost hrane v preteklih mesecih zaradi afere s konjskim mesom močno omajano. O tem, kako varna je hrana pri nas in ali sploh vemo, kaj jemo, smo se pogovarjali z Marjano Peterman, prehransko strokovnjakinjo z ZPS.

Ob 1. maju – Slovenke slabše plačane od moških in težje napredujejo
Praznik dela je dela prost dan, čeprav zadnja leta vse manj Slovencev in Slovenk ta praznik čisto zares praznuje, saj stopnja brezposelnosti narašča, nezadovoljstva je vse več, boj za socialne pravice delavcev vse bolj zaostren. Tokrat bomo preverili, kako je s položajem Slovenk na trgu dela, kako je z njihovimi plačami in drugimi pravicami.

Raziskava: Moški srečnejši kot ženske
Moški so na splošno srečnejši kot ženske, je pokazala britanska študija, ki jo povzema makedonska tiskovna agencija MIA. Moški so zadovoljnejši glede sedmih od 12 vidikov, med drugim glede plače, fizičnega izgleda in varnosti zaposlitve. Ženske so srečnejše glede ljubezenskega in družinskega življenja, spolnosti, zdravja ter kraja bivanja.

Taksistke – pot v neodvisnost indijskih žensk
Shanti Sharma je mati treh deklic, ki si kruh služi kot taksistka. To ne bi bilo nič nenavadnega, če ne bi 31-letna samohranilka prihajala iz Indije, ki je znana po izredno patriarhalni družbi, v kateri ženske zelo redko dobijo priložnost za zaposlitev, kaj šele, da bi sedle za volan. Še bolj presenetljivo je, da se v njen taksi lahko usedejo samo ženske, saj dela za podjetje, ki Indijkam in turistkam omogoča, da varno potujejo po precej nevarni prestolnici. Pravi, da je bilo na začetku težko in da je večkrat premišljevala, da bi si raje poiskala nekoliko bolj "žensko" delo, a po tragični smrti 23-letne Džjoti Singh Pandej, ki naj bi jo v začetku decembra na javnem avtobusu v New Delhiju posililo in preteplo šest moških, je odločena, da bo Indijkam omogočila bolj varen prevoz in s svojim poklicem pripomogla tudi k večji neodvisnosti.

Dama, ki naj bi rešila jedrski program v Fukušimi
Lady Barbara Judge je 66-letna odvetnica in uspešna poslovna ženska z britanskim in ameriškim državljanstvom. Pred tedni jo je tokijsko energetsko podjetje Tokyo Electric Power Company (TEPCO) povabilo, da jim kot pravnica in finančnica s svojimi izkušnjami in nasveti pomaga spet vzpostaviti program jedrske energije na Japonskem, ki je bil po uničujočem cunamiju marca leta 2011 popolnoma prekinjen. Povabilo je Judgeova z veseljem sprejela, saj vnovično vzpostavljanje jedrskega omrežja predstavlja nov mejnik v njeni bogati poslovni karieri. Če kdo, potem je Lady Barbara Judge zagotovo zgovoren dokaz o tem, da je ženska lahko uspešna tako na poslovnem kot tudi na zasebnem področju.

Strast med nama je ugasnila
Živijo. Že dalj časa me muči nekaj 'vprašanj', pravzaprav bi se lahko reklo, da bi mi kakšen nasvet zelo koristil ... No, če začnem s tem, da sem stara 18 let, s fantom sva par eno leto (star je 21). Vse je bilo super, včasih sem prespala pri njem, on pri meni. Ker sva se videvala samo ob koncih tedna, so med tednom, ko ga ni bilo zraven, SMS-sporočila in klici kar deževali. Vsak dan se je spomnil name in da ne bo pomote, tudi jaz nanj. In najini pogovori, če bi jih kdo prebral, bi najverjetneje potočil kakšno solzo smeha ali pa morda dve. Ker so bili pogovori tako zelo duhoviti in kar izžarevali so strast, kot da bo vsak čas planil name kar prek telefona. Vendar to se je po letu dni ohladilo. Pa saj razumem, začetna zaljubljenost postane ljubezen … tralala ... Vendar mi ni vseeno. Sama sebe že sprašujem, ali sem morda jaz kriva. Ali sem premalo komunikativna z njim? Kaj pa vem, glede seksa pa je tako, da sva sprva hotela počakati, da bi bila na tabletkah. Zato sva se samo igrala, potem sva uporabila kondom. Ali se vam to zdi dovolj varna zaščita? To pa je bilo moje drugo vprašanje. Hvala lepa za odgovor. Vaše odgovore zelo rada prebiram, ker so izredno zanimivi. Frontline

Pushpa Basnet, mati korajža nepalskih otrok
Pushpa Basnet ne potrebuje budilke. Vsako jutro jo namreč v njenem dvonadstropnem domovanju v nepalski prestolnici Katmandu zbudi smeh štiridesetih otrok, s katerimi si deli streho nad glavo. Medtem ko jim pomaga obleči šolske uniforme, se zdi, da je njena življenjska naloga biti njihova mati. A resnica je nekoliko drugačna in veliko bolj zapletena. Vsi ti otroci so nekoč namreč živeli v nepalskih zaporih skupaj z obsojenimi starši, 28-letnica pa jim je ponudila dom, hrano, izobrazbo in dostojno življenje.

Spoznajte junakinjo mariborskih protestov
Protesti, ki so se začeli v Mariboru in so bili naperjeni proti tamkajšnjemu županu Francu Kanglerju, so se kot val razširili na domala vso Slovenijo. Zgodila se je ulica, razočaranje in nezadovoljstvo nad stanjem v državi, ki se je že dlje časa nabiralo v Slovenkah in Slovencih, je prišlo na dan. Med mariborskimi protestniki je bila tudi Sandra Zagoranski, ki so si jo gledalci oddaje 24ur na POP TV zapomnili po prodorni izjavi, ki pa je verjetno zajela mnenje mnogih: ''Tri četrtine ljudi nima za kruh. V naši državi se bogatijo samo lopovi, ki mladim dajejo zgled: Kradi, da boš nekaj dosegel. Vse je treba menjati, Kangler je le začetek, vsi greste dol!'' 30-letna Mariborčanka je mama samohranilka dveh deklic, zaposlitve za nedoločen čas ne dobi, vsak mesec posebej se trudi, da zbere za položnice. Slovenke in Slovenec poziva, naj ne bodo tiho.

Nasilje le še poglablja socialno stisko žensk
Problematika nasilja nad ženskami je postala izjemno kompleksna, ugotavlja Špela Veselič, vodja programov pri Društvu SOS telefon za ženske in otroke – žrtve nasilja. Žrtve nasilja se pogosto soočajo z vse hujšo revščino, ki pa jo nasilje nad njimi le še poglablja. Ob mednarodnem dnevu boja proti nasilju nad ženskami poudarja, da ima vsakdo pravico in si zasluži živeti v miru in varnosti ter da nihče nima pravice kakor koli ogrožati, zlorabljati, pretepati, žaliti drugih ljudi.

21. november - svetovni dan televizije
Na današnji dan se obeležuje svetovni dan televizije. Generalna skupščina Združenih narodov je razglasila 21. november za svetovni dan televizije s ciljem poudariti vse večji vpliv, ki ga ima televizija na procese odločanja s tem, ko pred oči svetovne javnosti prinaša informacije o konfliktih in varnosti.

Težke preizkušnje za ženske na Haitiju
Groza haitijskih žensk se ni končala z dnem, ko so se prenehala tresti tla. V bistvu se je takrat šele dobro začela. Sredi ruševin so iskale svoje starše, može, otroke, sorodnike, sosede, svoj dom. A marsikatera je ostala popolnoma sama. Tiste, ki so ostale brez strehe nad glavo, so preselili v začasna zavetišča, v katerih večina (sama, z otroki ali družino) živi še danes. Najhuje pa je, da so po razdejanju, ko so bile najbolj ranljive in obupane, postale še žrtve spolnega nasilja. Čeprav se je še pred kratkim zdelo, da jim ne more nihče več pomagati, sedaj, predvsem zaradi prizadevanj mednarodnih nevladnih organizacij, mnoge že vidijo luč na koncu tunela.

Nina v komi
Nino Morić so v zelo slabem stanju prepeljali v bolnišnico, potem ko naj bi zaužila velike količnine alkohola in zdravil. Italijanski mediji so te dni pisali, da se je zbližala s svojim nekdanjim možem, a kaže, da je šlo nekaj hudo narobe.

Kariera ali družina – je res treba izbirati?
Tradicionalno gledano je ženska v zakonski skupnosti spadala za štedilnik. Njena naloga je bila skrbeti za dom in vzgajati otroke, medtem ko je partner gradil kariero. A časi se spreminjajo in v sodobnem kapitalističnem in hitro razvijajočem se svetu dobiva vloga ženske v svetu novo razsežnost. Tako ni več samo žena oziroma partnerica in mati, temveč je ne glede na dojemanje moških tudi sposobna in predana delavka, intelektualka in karieristka. Emancipacija žensk že dolgo ni več tabu, kljub vsemu pa je vprašanje, ali je lahko hkrati mati in uspešna poslovna ženska, še kako aktualno.

Ko živiš v stalnem strahu za svoje življenje
Delo v zdravstvu je zelo zahtevno in napori medicinskih sester so pogosto močno podcenjeni. A napram dogajanju onkraj Atlantika je dogajanje pri nas vse prej kot zaskrbljujoče. V obmejnem mehiškem mestecu Ciudad Juarez zdravniško osebje namreč vsak dan trepeta za svoje življenje. V želji po pomoči ranjenim in obolelim so se znašli sredi srdite vojne med karteli, ki vladajo svetu drog. Največje tarče so prav medicinske sestre, ki jih zaradi naziva vidijo kot premožne prebivalke in so zaradi tega izpostavljene ugrabitvam.

Je za Egipčane svoboda tudi nadlegovanje žensk?
Na svetovnem spletu se je lansko zimo znašel posnetek, na katerem se je skupina moških v egiptovski Aleksandriji znesla nad žensko in jo vlekla po ulici. Ker se je pri tem gledalcu odprl pogled na njeno spodnje perilo, jo je svetovna javnost poimenovala kar 'dekle z modrim modrčkom'. A če so vsi mislili, da gre zgolj za osamljen primer, postaja danes vse bolj jasno, da ni tako. Vsak dan znova prihajajo opozorila in pritožbe žensk o otipavanju in vseh vrstah nadlegovanja. Tovrstna dejanja naj bi dosegla celo raven epidemije, najbolj žalostno pa je, da na podlagi tega velikokrat pride do hudega nasilja.

Mož ni pozoren do mene, zato sem ga prevarala s šefom
Živjo, Brane! No, pa sem se tudi jaz odločila, da ti postavim vprašanje, in to zato ker ne vem več, na koga naj se obrnem. No, moja težava je v tem, da se ne vem odločiti, kaj narediti. Imam otroka, ki je prečudovit in bi za njega naredila vse. Njegov oče je bil po rojstvu male Sare zelo ljubeč, čeprav je veliko delal, nama je posvečal veliko pozornosti, počutila sem se ljubljeno. Vse se je končalo, ko je pustil delo in se začel ukvarjati z drugim delom. Ni bilo več pozornosti, ni bilo več druženja, ni bilo več LJUBEZNI. Prišel je čas, ko sem začela tudi jaz delati, ker je primanjkovalo denarja, ker ni delal, kot bi mogel, še zdaj je tako. In tu se je moja težava začela ... Veliko časa sem preživela s šefom, stal mi je ob strani vedno, ko sem ga potrebovala. Polnil je tisti prostorček v mojem življenju, ki ga jaz najbolj potrebujem. POZORNOST. Vse se je odvijalo zelo hitro. Najprej nedolžen poljubček, potem že grešni seks. Ampak bilo nama je lepo, seveda nama je še ... To vse skupaj traja že nekaj časa, dve, tri leta. Z očetom mojega otroka sem še skupaj in še vedno pri njem ne dobim tega, kar hočem. Velikokrat sem odšla od doma, pa spet prišla z malo nazaj, ker sem hotela dobro hčerkici. Vse je bilo dobro, ko sva se pobotala, en teden in spet je postalo vse kot prej. Prepiri, nič izkazovanja ljubezni, spet sem se zatekla k svojemu šefu, ampak vseeno ostala z očetom hčerkice. Vse, kar hočem, je moj šef, je prijazen, delaven, nudi mi to, kar hočem ... Ampak je ena težava, šef in oče mojega otroka sta prijatelja. Kaj naj storim? Oba sva zelo zmedena, ampak se imava rada in bi rada bila skupaj. Toda na drugi strani je on ... Zmedena

Pussy Riot – huliganke ali borke za svobodo?
Ruska dekliška punk skupina Pussy Riot je bila še pred letom za svetovno javnost popolna neznanka. Ko pa so sredi februarja v moskovski pravoslavni katedrali Kristusa Odrešenika v nenavadnih kostumih in ob zvokih električnih kitar izvedle punk molitev, v kateri so prosile, naj Devica Marija Putina spravi z ruske oblasti in si s to potezo prislužile pripor, je nanje postal pozoren ves svet. Proti trem članicam zloglasne skupine poteka sojenje zaradi huliganstva, grozi pa jim do sedem let zapora. A mlade upornice imajo na svoji strani bučno podporo borcev za človekove pravice ter številnih znanih imen iz sveta glasbe in zabave. Bodo v tej bitki kos strogemu ruskemu političnemu režimu?

Pri 31 letih živi kot dojenček
Vse se je začelo, ko je bil star 13 let, od tedaj pa se je le stopnjevalo. Zdaj čez dan živi kot običajen moški, nosi običajna oblačila in hodi v službo, ko pride iz službe in ponoči, pa se igra z igračkami, nosi plenice in se oblači v dojenčka. 31-letnik trdi, da tako preganja vsakodnevni stres, drugi pravijo, da gre za nenavaden fetiš. Poglejte video!

VIDEO: Ko se zaradi ličenja zgodi tragedija
Petra je tako kot vsako jutro zamujala v službo, zato se je kot ničkolikokrat doslej ličila kar med vožnjo do cilja. Najprej puder in malo sence na veke, le še maskara in bom nared, je pomislila. Namesto da bi gledala, kaj se dogaja na cesti, je vso pozornost usmerila nanašanju maskare na svoje trepalnice, ob tem pa brzela po cesti, polni prometa. V tistem se je zgodilo ...

Hrvati leni in gostoljubni, Slovenci delavni in zadržani
Slovenci menijo, da so Hrvati spolitizirani, ljubosumni in leni, obenem pa cenijo njihovo gostoljubnost, je pokazala raziskava, objavljena v knjigi "Hrvaška in sosedje" avtorja Boža Skoka. Hrvati nasprotno za Slovence menijo, da so ljubosumni, zadržani in pragmatični, najbolj pa cenijo njihovo delavnost.

Kdo je umoril znano pevko?
Priznana pakistanska pevka Ghazala Javed je bila pred dnevi tarča napada dveh zamaskiranih moških na motorju. Za zdaj še neznana storilca sta 24-letnico očitno zasledovala in jo ob odhodu iz kozmetičnega salona napadla s strelnim orožjem ter pokončala. Pod streli je klonil tudi njen oče, ki jo je zaradi varnosti spremljal na vsakem koraku, medtem ko je mlajši sestri strelom uspelo ubežati in se skriti za parkiran avtomobil. Ugibanj o motivu za grozljiv umor je več: po mnenju nekaterih naj bi za zločinom stali talibani, ki so Ghazalo sovražili zaradi "prepovedanega" petja, drugi pa so prepričani, da je umor naročil njen nekdanji mož, od katerega se je lani ločila zaradi nasilja.

Ne morete spati? Naj vam pomaga partner ...
Vsi vemo, da je spanje izjemno pomembno in vpliva na kakovost življenja, energijo in produktivnost. Raziskovalci na ameriški univerzi pa so ugotovili, da lahko izboljšajte kakovost svojega življenja, če si posteljo delite s partnerjem. Prisotnost ljubljene osebe naj bi delovala pomirjujoče in blagodejno vplivala na zdravje. Ljudje v tesnih razmerjih naj bi bili boljšega zdravja in naj bi celo dlje živeli.

Med snemanjem filma se je hudo ponesrečila
Med snemanjem znanstvenofantastičnega akcijskega filma Transformerji 3 se je zgodila nesreča, ki je mlado dekle pohabila za vedno. Ena izmed statistk je namreč med snemanjem doživela hudo prometno nesrečo in utrpela trajno poškodbo možganov. Za odškodnino je morala na sodišče in po dolgotrajnem sojenju je končno dobila 18,5 milijona dolarjev, kar pa ji vsekakor ne bo vrnilo zdravja.

Med seksom s partnerjem mislim na sodelavca
S fantom sva skupaj osem let, ljubiva se že od začetka. Je tak bolj okrogel, pa me je vseeno privlačil, najino spolno življenje je bilo v redu. Do pred dvema letoma, ko nisem več čutila tiste privlačnosti, včasih me moti njegov vonj, pa čeprav je čist, moti me njegova slina, spet drugič ne. Zgubila sem se, ne najdem svoje ženstvenosti. No, po dveh letih monotonije, dolgočasnosti in redkih spolnih odnosov spet raje seksam, spet sem se prebudila, vendar problem, v mislih imam drugega, sodelavca, postavnega, dobrih 10 let starejšega, poročenega. Z njim nisem imela nič, ampak se po seksu s svojim partnerjem počutim krivo, ker mislim na drugega in ker me to vzburi. S sodelavcem tudi nočem imeti nič, ker nočem razdirati njegove družine niti svoje zveze, nočem varati, je moja popestritev v mislih, ki me po seksu razjeda v mislih. Kaj naj naredim, da me bo partner zopet privlačil, ali je misel na drugega že skoraj varanje? Kako naj se otresem občutka krivde? Godi mi, ker privlačim sodelavca, godi mi, ker se je nekdo vnel zame, godi mi misel na avanturo z njim, spet živim, spet sem ženska. Za lažje razumevanje, delam v moškem poklicu – strojnik, dostikrat z orodjem v rokah, in ko me je spet nekdo opazil, kar naenkrat nov zagon, spet sem seksi, spet sem nežna, spet sem se našla. Zraven pa krivda: zakaj to občutim zaradi drugega, in ne zaradi partnerja? Sva v fazi, ko razmišljava o otroku, ki si ga želiva, zdaj sem zmedena tudi glede tega, ljubim ga, obnorel pa me je drugi, sicer samo seksualno, telesno. Je sploh prav, da s partnerjem načrtujeva otroka, ko pa imam v mislih vihar zaradi drugega moškega? Lep pozdrav Grešnica

V ZDA priporočili potrditev preventivnega zdravila proti aidsu
Svetovalni odbor ameriške Zvezne uprave za zdravila (FDA) je v četrtek priporočil potrditev prvega preventivnega zdravila proti aidsu, kljub pomislekom, da se lahko zaradi tega zmanjša uporaba drugih preventivnih ukrepov. Gre za zdravilo truvada kalifornijskega proizvajalca Gilead Sciences, ki je v ZDA že v prodaji kot zdravilo za okužene z virusom HIV. Klinični testi so pokazali, da je redno jemanje truvade preprečilo okužbo z virusom HIV pri 75 odstotkih heteroseksualnih moških, ki so zdravilo jemali redno vsak dan.

Medalja za Dylana in Morrisonovo
Legendarni glasbenik Bob Dylan ter pisateljica in Nobelovka Toni Morrison bosta prejela najvišje ameriško odlikovanje, Medaljo svobode (Medal of Freedom). Predsedniško odlikovanje v Beli hiši podeljujejo za prispevke k ameriškim interesom, miru na svetu ter za kulturne in druge dosežke, poročajo tuje tiskovne agencije.

Ob 1.maju - žensko delo je še vedno manj cenjeno
Mednarodni praznik delavstva vsako leto 1. maja praznujejo v večini držav po svetu, z njim pa so močno povezani številni simboli, kot so rdeče zastave, kresovi, delavski shodi, v številnih državah, kjer delavke in delavci nimajo zagotovljenih najosnovnejših pravic, pa tudi protesti. V Sloveniji na predvečer praznika ob mraku po številnih krajih zagorijo kresovi, a večina ne ve, da jih prižigamo v spomin na krvave spopade med protestom delavcev v Chicagu. V sodobni mednarodni skupnosti so se v zadnjih stotih letih na trg dela množično vključile tudi ženske, ki pa jim kljub mednarodnopravnemu varstvu (še) ni uspelo uveljaviti svojih pravic na področju dela. Tako so še vedno velikokrat podvržene neenakopravnosti na delovnem mestu, mobingu in strahu pred zanositvijo.